Poród dziecka – jak wygląda i ile trwa? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Poród – jak wygląda i ile trwa?

Poród dziecka

Naturalny poród dziecka dzieli się na 4 następujące po sobie fazy: rozwieranie szyjki macicy, wydalanie, łożyskową i 2 godziny z dzieckiem. Czas trwania całego porodu to sprawa indywidualna, jednak zwykle wynosi on kilkanaście godzin. Najczęściej pierwszy poród jest najdłuższy.

Poród dziecka – faza 1: rozwieranie szyjki macicy

Okres ten trwa od 6 do 18 godzin. Rozpoczyna się pojawieniem lekkich skurczy macicy, które wraz z upływem czasu nabierają na sile. Pod koniec mają miejsce średnio co 2 minuty i trwają po ok. 70-90 sekund. W czasie skurczów pojawia się rozwarcie: na początku niewielkie i stopniowo zwiększające się do ok. 10 centymetrów. Dochodzi również do przerwania błon i wypłynięcia wód płodowych. To wtedy najlepiej wybrać się do szpitala, a pierwsze skurcze przetrwać w domu. Zwykle kobiety przechodzą również bardzo silne wahania nastrojów, związane z hormonami, strachem i mieszanką wielu emocji. Przyspieszyć pierwszą fazę porodu może ruch, np. spacerowanie czy trenowanie oddechu.

Poród dziecka – faza 2: wydalanie

Faza wydalania trwa od 30 minut do 2 godzin, a czas ten zależy od liczby porodów, jakie przeszła już kobieta. Rozpoczyna się, kiedy szyjka macicy jest maksymalnie rozwarta, a wody odeszły. Dziecko próbuje wydostać się przez kanał rodny, czemu pomagają skurcze oraz parcie. Niezwykle ważna jest odpowiednia pozycja i oddychanie. Może być konieczne także lekkie nacięcie krocza. Ten okres porodu kończy się wtedy, gdy dziecko całkowicie wydostanie się na zewnątrz.

Poród dziecka – faza 3: łożyskowa

Zaraz po urodzeniu dziecka dochodzi do wydalenia łożyska. Skurcze w tym czasie są już bezbolesne. Personel kontroluje również, czy macica obkurcza się prawidłowo, tamuje ewentualne krwotoki i, jeśli zachodzi taka potrzeba, dochodzi do opatrzenia krocza. W tym czasie lekarz bada również dziecko i wykonuje test APGAR. Faza ta trwa ok. 1 godziny i jeśli wszystko jest w porządku, mama i dziecko zostają przetransportowani na oddział noworodkowy.

Poród dziecka – faza 4: 2 godziny z dzieckiem

W tej fazie mama i dziecko spędzają pierwszy czas razem. Personel pomaga w karmieniu piersią i kontroluje, czy wszystko jest w porządku. Obserwuje zarówno mamę, jak i jej dziecko. W tym czasie kobieta nie powinna wstawać. Może zdarzyć się bowiem nieoczekiwane omdlenie, spadek ciśnienia czy zwiększone krwawienie.

Przeczytaj na blogu: Nie chcę karmić swojego dziecka piersią. Czy jestem złą matką?

Przeczytaj również:

25/01/2017

Jedna odpowiedź do “Poród – jak wygląda i ile trwa?”

  1. Horka napisał(a):

    Wydalanie? Serio? 🙂 Ech… Dla mamuś, które chcą się odstresować przed porodem, polecam ten filmik: http://babyonline.pl/jak-wyglada-porod-naturalny-film-pelen-emocji,przebieg-porodu-artykul,21650,r1p1.html.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Ciąża pozamaciczna
Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, diagnostyka

Przy ciąży pozamacicznej, inaczej ektopowej, zarodek ulega implantacji poza jamą macicy, najczęściej w jajowodzie. Taka sytuacja dotyczy ok. 2% wszystkich ciąż i jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, kobiety. Na początku objawy to bóle...

Zamknij