Pogrzeb po poronieniu - jak zorganizować? Zasiłek pogrzebowy Przeskocz do treści

Pogrzeb po poronieniu

pogrzeb po poronieniu

Poroniłaś? Masz prawo pochować swoje dziecko. Jeśli znasz jego płeć, możesz też ubiegać się o 4 000 zł zasiłku pogrzebowego i 8 tygodniowy urlop macierzyński. Przeczytaj, co musisz zrobić, aby móc zorganizować pogrzeb i otrzymać finansową pomoc.

Pogrzeb po poronieniu – szczegóły pochówku ustal z zarządcą cmentarza i domem pogrzebowym

Organizacja pogrzebu dziecka po poronieniu nie jest trudna. Wystarczy udać się do domu pogrzebowego oraz zarządcy cmentarza i omówić szczegóły całej ceremonii. Dzieci, które odeszły w wyniku poronienia zwykle chowane są we wspólnej mogile. Jeśli wolisz, możesz też wybrać na miejsce pochówku swojego dziecka grób rodzinny lub indywidualną kwaterę. Decyzja należy do Ciebie.

Możesz również zadecydować o tym, jak będzie wyglądać ceremonia pogrzebowa – czy ma to być normalna msza w kościele z udziałem księdza, czy tylko pokropek z krótką modlitwą na cmentarzu.

Żeby zorganizować pogrzeb dziecku po poronieniu trzeba jednak dopełnić kilku formalności oraz uzyskać dokumenty, które przedstawia się potem zarządcy cmentarza. To, czy otrzymasz zasiłek pogrzebowy na pokrycie kosztów pogrzebu dziecka będzie natomiast zależeć od tego, czy znasz płeć dziecka. Ale po kolei.

Powiedz w szpitalu, że chcesz pochować dziecko

Jeśli lekarzowi udało się ustalić płeć dziecka, to otrzymasz wypełnioną kartę martwego urodzenia i kartę zgonu. Jeśli jednak nie udało mu się jej określić (co może się zdarzyć, gdy poronienie nastąpi przed 16 tygodniem ciąży), wówczas otrzymasz tylko kartę zgonu. Mając ją, możesz co prawda zorganizować dziecku pochówek, ale nie będziesz mogła ubiegać się o pozostałe prawa.

Dokumentem uprawniającym kobietę do zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego jest otrzymany w Urzędzie Stanu Cywilnego akt urodzenia dziecka z adnotacją o jego śmierci. Urząd wydaje go jednak tylko na podstawie karty martwego urodzenia, nadesłanej przez szpital lub dostarczonej przez samych rodziców. Nie znając płci dziecka szpital nie ma jednak obowiązku wypełnienia karty. Co możesz zrobić w tej sytuacji?

Nie znasz płci dziecka? Zrób badanie genetyczne płci po poronieniu

Jeśli było to wczesne poronienie i lekarz nie mógł ustalić płci dziecka, możesz zgłosić się do wybranego laboratorium genetycznego i na własny koszt wykonać badanie genetyczne. Ustali ono płeć dziecka bez względu na czas trwania ciąży. Jest tak, ponieważ płeć genetyczna zostaje przypisana człowiekowi już w chwili poczęcia.

Co więcej, badanie w kierunku płci możesz od razu poszerzyć o diagnostykę przyczyn poronienia. Dzięki temu dowiesz się, czy powodem utraty ciąży była jakaś wada w materiale DNA dziecka (a tak jest bardzo często, bo w ok. 70% przypadków). Wiedząc, co spowodowało poronienie, lepiej przygotujesz się do ciąży i być może unikniesz kolejnej straty.

Ile kosztuje pogrzeb dziecka po poronieniu?

Cena zależy od tego, czy rodzice chcą pełnej ceremonii pogrzebowej. Wynosi ona wtedy ok. 1000 zł. Możesz otrzymać jednak zwrot poniesionych kosztów w ramach zasiłku pogrzebowego. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni wniosek, dołączysz do niego faktury zakupu (np. fakturę za zakup trumienki dla dziecka) oraz wystawiony w Urzędzie Stanu Cywilnego akt urodzenia dziecka z adnotacją o śmierci i złożysz we właściwym oddziale ZUS. Już po pogrzebie zostanie Ci wypłacony zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł.


Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl


Data publikacji: 25/09/2017

2 odpowiedzi na “Pogrzeb po poronieniu”

  1. Michał pisze:

    Po stracie dziecka opisaliśmy dość szczegółowo wszystkie niezbędne formalności na stronie http://pogrzebdzieckanienarodzonego.info.pl/ . Mamy nadzieję, że będzie potrzebna jak najmniejszej ilości osób.

  2. Jan54 pisze:

    Moja sąsiadka miała podobną sytuację i do dziś nie może się otrząsnąć, nawet ja z bólem o tym wspominam, bo wiem jaka to trauma dla matki, kiedy traci swoje dziecko w tak tragiczny sposób. W ostatnich chwilach ziemskiej drogi jej synka pomogła firma http://apokalipsa-sc.pl/ którą mogę zarekomendować na wszelki wypadek, nie tylko profesjonalnie i z uszanowaniem godności podeszli do realizacji tak trudnego zadania, ale przede wszystkim nie obciążyli zatroskanych rodziców dodatkowymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?