Podwyższony poziom homocysteiny (hiperhomocystinemia) co oznacza?Badaniaprenatalne.pl

Podwyższony poziom homocysteiny (hiperhomocystinemia) co oznacza?

Podwyższony poziom homocysteiny

Niewłaściwa dieta (uboga w kwas foliowy oraz witaminy z grupy B), palenie papierosów, częste picie kawy i alkoholu a także brak aktywności fizycznej to czynniki, które mogą wpływać na zwiększenie poziomu homocysteiny we krwi. Bardzo często jednak źródłem problemu jest nie nasz styl życia, a genetyka.

Osłabienie, apatia, obniżenie sprawności organizmu…

to pierwsze symptomy podwyższonego poziomu homocysteiny we krwi (hiperhomocysteinemia). Do tego dochodzą także niedobory witamin z grupy B (B6 i B12) oraz kwasu foliowego. To z kolei sprzyja przedwczesnemu starzeniu się naczyń krwionośnych a także ich uszkodzeniu.

Dlatego też podwyższony poziom homocysteiny we krwi to sygnał, że w naszym organizmie dzieje naprawdę coś złego i trzeba szybko podjąć leczenie. W przeciwnym razie grożą nam choroby serca, udar, wylew, choroby naczyniowe a niektóre źródła mówią nawet o zagrożeniu chorobą Alzheimera.

Czym jest homocysteina?

Homocysteina powstaje w trakcie trawienia pokarmów białkowych. Aminokwas ten jeśli występuje w niewielkim stężeniu we krwi jest niegroźny dla zdrowia i wręcz potrzebny fizjologicznie (organizm przekształca go w inne aminokwasy potrzebne do budowy tkanek ciała).

Jeśli jednak przemiana homocysteiny w inne aminokwasy zostaje zaburzona jej stężenie we krwi rośnie i staje się niebezpieczne dla zdrowia. Dzieje się tak wtedy, gdy w naszym organizmie jest za mało kwasu foliowego i witamin z grupy B.

Ważne, że homocysteiny nie można uniknąć np. poprzez odpowiednią dietę. Związek ten jest wytwarzany w naturalny i nieunikniony sposób jako składnik potrzebny do kolejnych przemian.

Podwyższony poziom homocysteiny – jak na naczynia krwionośne?

Zbyt duża ilość homocysteiny we krwi uszkadza ścianę tętnicy wieńcowej czego skutkiem jest gromadzenie się w tym miejscu substancji tłuszczowej.

Komórki układu immunologicznego podążają do miejsca, w którym nastąpiło uszkodzenie, co sprawia, że powstaje tam stan zapalny. Z kolei komórki ściany naczynia krwionośnego namnażają się, aby naprawić powstałe uszkodzenie i tworzą w ten sposób blaszkę miażdżycową na linii uszkodzenia.

Podwyższony poziom homocysteiny

Powoli zmniejsza się światło naczynia i zahamowaniu ulega przepływ krwi tętniczej. Odłamany fragment blaszki jest źródłem skrzeplin, które po oderwaniu mogą spowodować zator dalszej części naczynia. Zablokowanie naczynia wieńcowego jest z kolei przyczyną niedokrwienia, a następnie martwicy mięśnia serca.

Ważna przyczyna…

Podwyższony poziom homocysteiny może mieć źródło w genetyce. Pozornie niegroźna i niedająca żadnych objawów łagodna mutacja w genie MTHFR poważnie zaburza naturalny proces przetwarzania homocysteiny w nieszkodliwe dla naszego organizmu związki. W skutek tego poziom homocysteiny rośnie.

W przypadku zbyt dużego stężenia tego związku we krwi warto zatem wykonać badanie na mutacje w genie MTHFR – nawet jeśli teraz nie występują żadne objawy. Jest to ważna informacja dla lekarza, który znając przyczynę problemu może świadomie zaplanować leczenie.

sprawdz_czy_masz_mutacje_genu_MTHFR

Ponieważ mutacja w genie MTHFR jest dziedziczona, świadomość jej występowania u rodzica może pomóc w uniknięciu jej skutków u dzieci. Przede wszystkim pacjentki ze stwierdzoną mutacją mają prowadzoną ciążę w sposób specjalny.

Obowiązuje w tym przypadku inna suplementacja kwasem foliowym, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Badanie warto też wykonać u dziecka już po jego urodzeniu.

Czym jest MTHFR?MTHFR (reduktaza 5,10-metylenotetrahydrofolianowa) jest głównym enzymem w metabolizmie folianów, metioniny i homocysteiny.

Zaburzenia w aktywności genu MTHFR mogą powodować zwiększenie poziomu homocysteiny we krwi, która zwiększa ryzyko zmian zakrzepowych, uszkodzenia śródbłonka naczyń, co przyczynia się do rozwoju miażdżycy.

Nieprawidłowość genu MTHFR mogą negatywnie wpływać na przebieg ciąży powodując nawykowe poronienia lub wystąpienie u dziecka wad cewy nerwowej i zespołu Downa.

Jak obniżyć poziom homocysteiny we krwi?

Poziom homocysteiny we krwi redukują m.in. kwas foliowy oraz witamina B 12 i B6. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku mutacji w genie MTHFR suplementacja zwykłym kwasem foliowym może nie przynieść oczekiwanego rezultatu ze względu na zaburzony proces przekształcenia tego związku. Dlatego pacjenci często otrzymują kwas foliowy w formie zmetylowanej (tzw. aktywny kwas foliowy).

Czytaj więcej: Mutacja genu MTHFR – co oznacza i jak ją wykryć?


Źródła:
http://www.pfm.pl/baza_chorob/choroby-serca-i-krazenia/ryzyko-powiklan-miazdzycy-juz-w-mlodosci/315
http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2010/6/457_6_79_2010.pdf
http://annales.sum.edu.pl/archiwum_publikacje/2009_63_1_9.pdf


Przeczytaj również:

04/02/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij