Pierwsza wizyta w klinice niepłodności - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Pierwsza wizyta w klinice niepłodności

Pierwsza wizyta w klinice niepłodności

Artykuł sponsorowany

Jak wygląda taka wizyta, jakie dokumenty należy ze sobą przynieść…  na te i inne pytania odpowiada w rozmowie z redakcją portalu badaniaprenatalne.pl lek. Bartłomiej Kuczera z kliniki niepłodności InviMed w Katowicach. 

Redakcja badaniaprenatalne.pl: Czy na pierwszą wizytę pacjentka może przyjść sama?

lek. Bartłomiej Kuczera: Na pierwszą wizytę w klinice niepłodności powinna przyjść para, gdyż problem niepłodności dotyczy obojga partnerów.

Redakcja: Jakie badania wykonać przed pierwszą wizytą w klinice niepłodności?

lek. B.K.: Nie ma modelowego zestawu badań, które należy wykonać przed pierwszą wizytą. Zależy to od konkretnego przypadku. By pierwsza wizyta przebiegła owocnie dobrze, aby kobieta wykonała:

  • badania hormonalne krwi: AMH, TSH,
  • prolaktynę oraz morfologię krwi.

W polskiej praktyce przyjęło się również oznaczanie przesiewowe przeciwciał przeciw toxoplazmozie oraz cytomegalii.

Partner z kolei powinien przynieść wyniki badania nasienia. Pomocne będą także opisy uprzednich badań, podjętych prób leczenia i operacji każdego z partnerów. Są one nieocenionym źródłem wiedzy dla lekarza. Przynosząc taki pakiet badań zwiększamy wartość merytoryczną pierwszej wizyty.

RedakcjaCzy i jakie badania wykonuje się podczas I wizyty w klinice?

lek. B.K.: W trakcie pierwszego spotkania z lekarzem w klinice in vitro oprócz standardowego wywiadu i badania ginekologicznego przeprowadza się badania dodatkowe – usg przezpochwowe, pobiera posiewy bakteriologiczne, zleca dodatkowe badania krwi, nasienia lub wystawia skierowanie do diagnostyki /lub leczenia szpitalnego. Trudno określić pakiet podstawowy, gdyż w dużej mierze jest on uzależniony od wywiadu, czyli przeszłości medycznej i położniczej pary.

RedakcjaJakie pytania może zadać lekarz?

lek. B.K.: Wywiad medyczny czasem wymaga uściślenia, gdyż pacjenci często opisują dotychczasowe doświadczenia według swojego rozumienia, co nie zawsze odpowiada faktom. Pytania zadawane podczas wywiadu niezbyt różnią się od szczegółowego wywiadu ginekologicznego.

Ze względu na specyfikę leczenia niepłodności poruszamy z pacjentami temat akceptacji różnych technik rozrodu wspomaganego, jak również częstości współżycia wraz z czasem współżycia spontanicznego i bez zabezpieczeń.

U części par problemem jest niemoc płciowa ograniczająca szanse na poczęcie naturalne, a nie organiczne przyczyny. Dobry specjalista określa również szanse urodzenie dziecka i powoła się na konkretne narzędzia służące do takich szacunków oraz dane swojej kliniki.

Należy również omówić proces leczenia i jasno wytłumaczyć, że tylko nielicznym parom udaje się za pierwszym razem; problem powtarzalności leczenia jest dobrym punktem wyjścia do otwartej rozmowy nt. możliwości finansowych w leczeniu, tak by nikt nie został pozostawiony bez pomocy.

RedakcjaJaki jest koszt I wizyty?

lek. B.K.: Koszt pierwszej wizyty w InviMed to 150 zł. Do końca listopada trwa promocja – pierwsza wizyta jest 50 proc. tańsza.

RedakcjaDziękujemy za rozmowę

 


InviMed
Piotrowicka 83
40-724, Katowice

 


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:Międzynarodowy Dzień Rodzin

Międzynarodowy Dzień Rodzin – 15 maja świat zwraca oczy ku rodzinie

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin – ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To czas, w którym szczególną uwagę zwraca się na rolę rodziny w społeczeństwie oraz problemy, z jakimi na co dzień się boryka. Międzynarodowy Dzień Rodzin – moment, by zadbać o relacje Na co dzień, gdy żyjemy w biegu i pośpiechu, […]
0 komentarzy

6 najczęstszych przyczyn pierwotnego braku okresu

Skończyłaś 17 lat, a okres wciąż się u Ciebie nie pojawił? Nie bagatelizuj tej sprawy i jak najszybciej skorzystaj z pomocy specjalisty. Za brak okresu mogą bowiem odpowiadać różne problemy i dolegliwości, m.in. zespół Turnera, celiakia czy zaburzenia hormonalne. Poznaj 6 najczęstszych przyczyn braku okresu! Przyczyny pierwotnego braku okresu 1. Zaburzenia gospodarki hormonalnej Nieprawidłowe stężenie […]
0 komentarzy
brak okresu

7 częstych powodów braku okresu

Aktualizacja: 14 czerwca 2018 r. Martwią Cię nieregularne cykle miesiączkowe? Chcesz zajść w ciążę, jednak uniemożliwia Ci to brak okresu? Warto, abyś sprawdziła, jakie mogą być tego przyczyny. Jedynie prawidłowa diagnoza i ewentualna terapia pozwolą Ci począć dziecko, więc nie bagatelizuj tej sprawy! Oto 7 najczęstszych powodów braku okresu. Brak okresu – przyczyny 1. Zaburzenia […]
0 komentarzy
niepłodność specjalista

Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?

Ustalenie przyczyny niepłodności to najważniejszy krok na drodze do poczęcia i urodzenia zdrowego dziecka. Tylko odpowiednia diagnostyka i późniejsze wdrożenie leczenia pozwolą rozwiązać problemy z zajściem w ciążę. Do jakich specjalistów zatem się udać? Niepłodność – lista specjalistów, do których warto się udać: 1. Ginekolog Ginekolog sprawdzi przede wszystkim, czy u kobiety nie występują wady […]
0 komentarzy
szybciej zajść w ciążę

To jedno badanie może Ci pomóc szybciej zajść w ciążę

Jeśli wydaje Ci się, że wykonałaś już wszystkie możliwe badania, a nadal nie wiesz dlaczego nie możesz zajść w ciążę, to koniecznie sprawdź, czy przyczyną Waszych niepowodzeń nie jest przypadkiem celiakia. Tak, właśnie celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu często stoi na drodze par, które starają się o potomstwo. Jedno proste badanie może dać Ci odpowiedź, […]
0 komentarzy

Przeczytaj również:

29/10/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Zmiany w prawie dotyczące ciężarnych
Zmiany w prawie dotyczące ciężarnych. Sprawdź co przewiduje dla Ciebie nowelizacja ustawy

BLOG badaniaprenatalne.pl W 2016 roku zaszły spore zmiany w prawie dotyczące ciężarnych i kobiet karmiących. Wprowadzono nowelizację w Kodeksie Pracy dotyczącą zmian w sposobie przydzielania pracy kobietom w ciąży i karmiącym matkom. Jednocześnie obniżono nam standardy...

Zamknij