Otyłość a ciąża. Jak otyłość wpływa na ciążę i płodność?

otyłość a ciąża jaki ma wpływ otyłość na ciążę

Wzrost wagi w trakcie, gdy kobieta jest w ciąży, jest całkiem normalną rzeczą. Gdy jednak masa ciała znacznie przekracza prawidłowe normy i mamy do czynienia z otyłością, może ona wpłynąć na przebieg ciąży. Jaki związek ma otyłość i ciąża? Dlaczego otyłość w ciąży jest niebezpieczna? Czy otyłość wpływa na płodność? Odpowiadamy na te pytania!

Spis treści:
Czym jest otyłość?
Jak zmienia się waga w ciąży?
Otyłość a ciąża – czy otyłość wpływa na płodność?
Otyłość a ciąża – jakie problemy może powodować otyłość w ciąży?
Otyłość a poród

Czym jest otyłość?

Otyłość to stan, który można łatwo określić za pomocą popularnego wskaźnika Body Mass Index (BMI). Obliczamy go, korzystając ze wzoru:

BMI = masa ciała (wyrażona w kilogramach) / wysokość ciała (wyrażona w metrach kwadratowych)

  • Dla kobiet o prawidłowej wadze wartość wskaźnika BMI wynosi od 18,5 do 24,99.
  • Jeśli jest większa, ale nie przekracza 29,99, mamy do czynienia z nadwagą.
  • Jeśli natomiast wartość BMI wynosi od 30 wzwyż, mamy już do czynienia z otyłością, czyli z nadmiarem tkanki tłuszczowej w ciele.

Jak zmienia się waga w ciąży?

To normalne, że waga w ciąży rośnie, ponieważ w brzuchu przyszłej mamy rozwija się płód, a jej ciało przygotowuje się do porodu, między innymi magazynując dodatkową tkankę tłuszczową. Przyrost wagi należy jednak kontrolować w zależności od budowy ciała i tego, jaka była waga przed zajściem w ciążę.

  • Jeśli kobieta miała przed ciążą niedowagę, może przytyć maksymalnie o od 12 do 18 kilogramów.
  • Jeśli waga była prawidłowa (czyli BMI mieściło się w wartościach pomiędzy 18.5 i 24.99), kobieta powinna przytyć około 12 – 15 kilogramów w trakcie ciąży.

Jak to wygląda w sytuacji otyłości w ciąży? Jeśli wartość BMI kobiety wynosi więcej niż 30, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by przed zajściem w ciążę zgłosić się po poradę ginekologiczną. To lekarz powinien ustalić, jak bardzo można wtedy przybrać na wadze w trakcie ciąży. Czytaj więcej: Waga w ciąży

Otyłość a ciąża – czy otyłość wpływa na płodność?

Na płodność wpływa wiele czynników, jednym z nich jest zbyt niska lub zbyt wysoka waga. Nadmierna masa ciała może zaburzyć gospodarkę hormonalną i doprowadzić do tego, że kobieta będzie miała bezowulacyjne cykle. Otyłość wpływa także na niepłodność mężczyzn, powodując spadek jakości nasienia oraz obniżając poziom testosteronu. Zobacz więcej: Otyłość przyczyną niepłodności u kobiet i mężczyzn

Otyłość a ciąża – jakie problemy może powodować otyłość w ciąży?

Zbyt duży przyrost wagi w ciąży wiąże się z wieloma konsekwencjami dla zdrowia. Otyłość w ciąży może powodować:

Może także zwiększyć ryzyko przedwczesnego oddzielenia się łożyska, przedwczesnego porodu, a nawet doprowadzić do poronienia.

Otyłość a poród

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej wpływa także na sam poród. U otyłych ciężarnych masa urodzeniowa dziecka może być bardzo duża, co może znacznie utrudnić wydanie na świat dziecka. Trudniejsze jest także wykonanie dokładnego i szczegółowego badania USG oraz badania KTG. By zadbać o zdrowie malucha, w kobiecym interesie powinno więc być utrzymanie prawidłowej masy ciała, nie tylko w ciąży, ale i przed poczęciem. Otyłość może znacznie utrudnić powrót do prawidłowej figury po porodzie.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: kubais/Depositphotos.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 23/10/2019, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *