Opuchnięte nogi – 6 najczęstszych przyczyn opuchniętych nóg Przeskocz do treści

Opuchnięte nogi – 6 najczęstszych przyczyn

opuchnięte nogi przyczyna

Towarzyszą Ci obrzęki nóg? Chcesz poznać przyczynę swojej dolegliwości? Bardzo dobrze – opuchnięte nogi mogą świadczyć o niebezpiecznej chorobie, np. zakrzepicy. Obrzęki spowodowane są gromadzeniem płynów i nie można ich lekceważyć. Oto 6 najczęstszych przyczyn opuchniętych nóg.

Opuchnięte nogi przyczyna 1: kłopoty z nerkami

Mogą to być różne choroby nerek, np. kłębuszkowe zapalenie nerek czy zespół nerczycowy. Obrzęki w tym przypadku wiążą się z zatrzymywaniem w organizmie wody i sodu i dotyczą zwykle obu nóg. Schorzenia nerek objawiają się zmianą ilości moczu i rytmu dobowego korzystania z toalety.

Opuchnięte nogi przyczyna 2: zakrzepica

Najczęściej dotyczy tylko jednej kończyny. Zakrzepica objawia się również bólem opuchniętej nogi, często jej uciepleniem, tkliwością i zmianą kolorytu skóry (staje się zaczerwieniona lub zasiniona). To bardzo niebezpieczne schorzenie, dlatego najlepiej od razu udać się do szpitala.

Na zakrzepicę częściej chorują te osoby, które mają do niej genetyczną tendencję –trombofilię wrodzoną. Nie daje ona widocznych objawów, dlatego można ją wykryć tylko badaniami genetycznymi.

Czytaj więcej: Trombofilia wrodzona – przyczyny i diagnostyka

Opuchnięte nogi przyczyna 3: choroby tarczycy

Za puchnięcie nóg (szczególnie stóp i kostek oraz podudzi) może odpowiadać też niedoczynność tarczycy. W tym przypadku często puchną też powieki, a skóra traci elastyczność. W przypadku nadczynności obrzęki są rzadkie, jednak mogą wystąpić na przedniej części kości piszczelowej. Jak widzisz, jeśli masz opuchnięte nogi przyczyna może być związana z hormonami tarczycy.

Opuchnięte nogi przyczyna 4: ciąża

Obrzęki w ciąży występują szczególnie wieczorem, po całym dniu, sprzyja im też wysoka temperatura w lecie. Najczęściej dokuczają ciężarnym od drugiej połowy ciąży i mijają po odpoczynku lub śnie. Opuchnięte nogi wiążą się w tym przypadku z gromadzeniem wody w tkankach, większą ilością krwi w czasie ciąży i uciskiem na żyły.

Opuchnięte nogi przyczyna 5: miesiączka

Przed okresem nogi mogą puchnąć z powodu działania hormonów. Prawdopodobnie to podwyższony poziom estrogenów powoduje zatrzymanie wody. Obrzęki powinny samoistnie minąć wraz z wystąpieniem krwawienia.

Opuchnięte nogi przyczyna 6: niewydolność serca

Na początku obrzęki dotyczą kostek z powodu wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych podudzia oraz zastoju krwi. Ciśnienie spada w nocy (w pozycji leżącej), więc opuchlizna obecna jest w czasie dnia. Innym z pierwszych objawów niewydolności żylnej jest częstsze korzystanie z toalety, ponieważ nerki produkują więcej moczu.


Data publikacji: 18/09/2017, Data aktualizacji: 16/11/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?