Nietolerancja laktozy w ciąży - badaniaprenatalne.pl

Nietolerancja laktozy w ciąży

nietolerancja laktozy w ciąży

 

Problemy żołądkowe to dla przyszłej mamy codzienność. Wzdęcia, uczucie pełności i przelewania w brzuchu, biegunka czy ból brzucha nie zawsze są powodem do niepokoju. Jeśli jednak zauważyłaś, że doskwierają Ci przede wszystkim po spożyciu mleka i jego przetworów sprawdź, czy nie masz tak jak blisko 38% Polaków nietolerancji laktozy.

Czym jest nietolerancja laktozy
Objawy nietolerancji laktozy
Wpływ nietolerancji laktozy w ciąży na dziecko
Nietolerancja laktozy u dorosłych

Czym jest nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy spowodowana jest niedoborem w organizmie enzymu laktazy. Enzym ten odpowiedzialny jest za trawienie laktozy czyli cukru mlecznego. Choroba ta może mieć różne podłoże: genetyczne (wynika mutacji z jednym z genów odpowiedzialnych za wytwarzanie enzymu trawiącego cukier mleczny), alergiczne ale też może towarzyszyć innym schorzeniom np. infekcji jelit.

O ile nietolerancja laktozy o podłożu alergicznym i ta, która towarzyszy innym schorzeniom może zostać wyleczona wraz z chorobą, która ją spowodowała, o tyle nietolerancja laktozy spowodowana zmianami w genach już nie. Taka nietolerancja laktozy towarzyszy nam już do końca życia i wymaga zmiany dotychczasowej diety.

Nie lekceważ objawów nietolerancji laktozy

Wiele osób uważa, że mając nietolerancję laktozy i spożywając mleko narażają się tylko na dyskomfort ze strony układu pokarmowego – ból brzucha, wzdęcia czy biegunkę. Tymczasem choroba ta ma poważny wpływ na zdrowie pacjenta. Może powodować astmę, zapalenie zatok, osteoporozę, bóle stawów i kości itp. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i podjęcie właściwego leczenia.

Mając nietolerancję laktozy nie wystarczy odstawić mleko. Pamiętaj, że laktoza znajduje się w wielu produktach spożywczych m.in. słodyczach, frytkach i żywności przetworzonej. Dodatkowo jeśli masz nietolerancję laktozy konieczne jest właściwe suplementowanie wapnia. Pomocna będzie konsultacja z dietetykiem klinicznym, który zaplanuje dla Ciebie cały plan żywieniowy tak, abyś mogła jeść, to co lubisz i jednocześnie nie narażać się na skutki nietolerancji laktozy.

Czy nietolerancja laktozy w ciąży może wpłynąć na Twoje dziecko?

Przyszłe mamy, które mają nietolerancję laktozy nie są w stanie w ciąży przyjmować pokarmów bogatych w wapń. Twoje ciało z kolei będzie potrzebować wapnia dla kości i zębów maluszka. Organizm matki jest tak „zaprogramowany”, że w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby dziecka. To może się więc to poważnie odbić na Twoim zdrowiu.

Przede wszystkim grozi Ci osteopenia – zmniejszenie gęstości kości. Jeśli w porę nie podejmiesz leczenia może się ona rozwinąć w osteoporozę. Z drugiej strony w przypadku nietolerancji laktozy typu dorosłego nawet jeśli spożywasz mleko i jego przetwory w dużej ilości Twój organizm i tak będzie miał problem z wykorzystaniem zawartego w nim wapnia.

Dlatego tak ważne jest stwierdzenie przyczyny nietolerancji laktozy – czy jest to alergia, nabyta nietolerancja laktozy czy też wrodzona. To pozwoli Ci podjąć odpowiednie kroki zapobiegając groźnym powikłaniom w przyszłości. Po urodzeniu dziecka będziesz potrzebowała sporo siły do tego, aby móc się nim dobrze opiekować. Problemy ze stawami i kośćmi nie ułatwią Ci tego.

Zobacz też: Objawy nietolerancji glutenu

 


Nietolerancja laktozy w ciąży
5 Liczba ocen: 1

Data publikacji: 11/04/2017, Data aktualizacji: 18/06/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA