Nietolerancja laktozy w ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Nietolerancja laktozy w ciąży

nietolerancja laktozy w ciąży

 

Problemy żołądkowe to dla przyszłej mamy codzienność. Wzdęcia, uczucie pełności i przelewania w brzuchu, biegunka czy ból brzucha nie zawsze są powodem do niepokoju. Jeśli jednak zauważyłaś, że doskwierają Ci przede wszystkim po spożyciu mleka i jego przetworów sprawdź, czy nie masz tak jak blisko 38% Polaków nietolerancji laktozy.

Czym jest nietolerancja laktozy
Objawy nietolerancji laktozy
Wpływ nietolerancji laktozy w ciąży na dziecko
Nietolerancja laktozy u dorosłych

Czym jest nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy spowodowana jest niedoborem w organizmie enzymu laktazy. Enzym ten odpowiedzialny jest za trawienie laktozy czyli cukru mlecznego. Choroba ta może mieć różne podłoże: genetyczne (wynika mutacji z jednym z genów odpowiedzialnych za wytwarzanie enzymu trawiącego cukier mleczny), alergiczne ale też może towarzyszyć innym schorzeniom np. infekcji jelit.

O ile nietolerancja laktozy o podłożu alergicznym i ta, która towarzyszy innym schorzeniom może zostać wyleczona wraz z chorobą, która ją spowodowała, o tyle nietolerancja laktozy spowodowana zmianami w genach już nie. Taka nietolerancja laktozy towarzyszy nam już do końca życia i wymaga zmiany dotychczasowej diety.

Nie lekceważ objawów nietolerancji laktozy

Wiele osób uważa, że mając nietolerancję laktozy i spożywając mleko narażają się tylko na dyskomfort ze strony układu pokarmowego – ból brzucha, wzdęcia czy biegunkę. Tymczasem choroba ta ma poważny wpływ na zdrowie pacjenta. Może powodować astmę, zapalenie zatok, osteoporozę, bóle stawów i kości itp. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i podjęcie właściwego leczenia.

Mając nietolerancję laktozy nie wystarczy odstawić mleko. Pamiętaj, że laktoza znajduje się w wielu produktach spożywczych m.in. słodyczach, frytkach i żywności przetworzonej. Dodatkowo jeśli masz nietolerancję laktozy konieczne jest właściwe suplementowanie wapnia. Pomocna będzie konsultacja z dietetykiem klinicznym, który zaplanuje dla Ciebie cały plan żywieniowy tak, abyś mogła jeść, to co lubisz i jednocześnie nie narażać się na skutki nietolerancji laktozy.

Czy nietolerancja laktozy w ciąży może wpłynąć na Twoje dziecko?

Przyszłe mamy, które mają nietolerancję laktozy nie są w stanie w ciąży przyjmować pokarmów bogatych w wapń. Twoje ciało z kolei będzie potrzebować wapnia dla kości i zębów maluszka. Organizm matki jest tak „zaprogramowany”, że w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby dziecka. To może się więc to poważnie odbić na Twoim zdrowiu.

Przede wszystkim grozi Ci osteopenia – zmniejszenie gęstości kości. Jeśli w porę nie podejmiesz leczenia może się ona rozwinąć w osteoporozę. Z drugiej strony w przypadku nietolerancji laktozy typu dorosłego nawet jeśli spożywasz mleko i jego przetwory w dużej ilości Twój organizm i tak będzie miał problem z wykorzystaniem zawartego w nim wapnia.

Dlatego tak ważne jest stwierdzenie przyczyny nietolerancji laktozy – czy jest to alergia, nabyta nietolerancja laktozy czy też wrodzona. To pozwoli Ci podjąć odpowiednie kroki zapobiegając groźnym powikłaniom w przyszłości. Po urodzeniu dziecka będziesz potrzebowała sporo siły do tego, aby móc się nim dobrze opiekować. Problemy ze stawami i kośćmi nie ułatwią Ci tego.

Zobacz też: Objawy nietolerancji glutenu

 


Nietolerancja laktozy w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

11/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij