Artykuł sponsorowany
Żadna para starająca się o dziecko nie chciałaby usłyszeć, że dotyczy jej niepłodność. Jednak tylko właściwe postawienie diagnozy umożliwia rozpoczęcie leczenia dającego szansę na zajście w ciążę.
Spis treści:
Planując ciążę, pary nie zakładają niepowodzeń. Przygotowują się do niej bardziej lub mniej, dbają o dietę, suplementację, aktywność fizyczną i oczywiście współżyją we właściwym czasie, a jednak zdarza się, że kolejne miesiące nie przynoszą oczekiwanych efektów. Po pół roku bezskutecznych starań poważnie się niepokoją, ale lekarz zapewnia, że nie mają podstaw. Po dwunastu miesiącach zleca przeprowadzenie podstawowych badań, które nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Dowiadują się, że mogą potrzebować więcej czasu. Oczywiście może tak być, ale warto byłoby skonsultować się ze specjalistą z kliniki leczenia niepłodności. Ponieważ wiek istotnie wpływa na płodność, odkładanie wizyty na później może niekorzystnie wpływać na efektywność leczenia.
Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, co piąta para w Polsce zmaga się z problemami z płodnością. U około 20% z nich nie udaje się ustalić przyczyny niepłodności. U pozostałych problemy dotyczą najczęściej niedrożności jajowodów lub problemów z owulacją u kobiet oraz słabych parametrów męskiego nasienia. Nieprawdziwy jest, pokutujący w społeczeństwie pogląd, że przyczyny niepłodności częściej leżą po stronie kobiety, ponieważ według aktualnych badań, mężczyzn w tym samym stopniu dotykają problemy z płodnością. Wydaje się więc oczywiste, że na pierwszą wizytę do kliniki leczenia niepłodności powinna zgłosić się para, a jednak zdarza się, że kobieta przychodzi sama. Nawet przy założeniu, że kłopoty zdrowotne ma tylko jedno z partnerów, problem z niepłodnością dotyczy przecież obojga.
Coraz częstsze problemy z płodnością i wynikające z nich zapotrzebowania społeczeństwa, przyczyniają się do powstawania kolejnych klinik zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności. W tej chwili w Polsce istnieje już kilkadziesiąt ośrodków zajmujących się pomocą parom, które mają za sobą długie miesiące bezskutecznych starań o dziecko.
Wybierając ośrodek, warto zapoznać się z jego szczegółową ofertą, zdobyć informację o badaniach, które prowadzi i sprzęcie medycznym, jakim dysponuje. Oczywiście kluczową rolę odgrywają również pracujący w nim specjaliści i opinie pacjentów.
Emocje towarzyszące parze w trakcie pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności są zupełnie normalne i zrozumiałe dla pracującego w niej personelu. Warto się odpowiednio przygotować, spisać sobie wcześniej pytania do lekarza, zebrać całą dotychczasową dokumentację medyczną.
Na wizycie lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, zapyta o choroby w rodzinie, metody antykoncepcji, przyjmowane leki i przebieg dotychczasowych starań. Ponadto przeanalizuje historię leczenia oraz przeprowadzi badanie ginekologiczne i wykona usg.
Na kilka pytań dotyczących pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności, w rozmowie z redakcją portalu badaniaprenatalne.pl, odpowiedział lek. Bartłomiej Kuczera z kliniki niepłodności InviMed w Katowicach.
lek. Bartłomiej Kuczera: Na pierwszą wizytę w klinice niepłodności powinna przyjść para, gdyż problem niepłodności dotyczy obojga partnerów.
lek. B.K.: Nie ma modelowego zestawu badań, które należy wykonać przed pierwszą wizytą. Zależy to od konkretnego przypadku. By pierwsza wizyta przebiegła owocnie dobrze, aby kobieta wykonała:
W polskiej praktyce przyjęło się również oznaczanie przesiewowe przeciwciał przeciw toxoplazmozie oraz cytomegalii.
Partner z kolei powinien przynieść wyniki badania nasienia. Pomocne będą także opisy uprzednich badań, podjętych prób leczenia i operacji każdego z partnerów. Są one nieocenionym źródłem wiedzy dla lekarza. Przynosząc taki pakiet badań zwiększamy wartość merytoryczną pierwszej wizyty.
lek. B.K.: W trakcie pierwszego spotkania z lekarzem w klinice in vitro oprócz standardowego wywiadu i badania ginekologicznego przeprowadza się badania dodatkowe – usg przezpochwowe, pobiera posiewy bakteriologiczne, zleca dodatkowe badania krwi, nasienia lub wystawia skierowanie do diagnostyki /lub leczenia szpitalnego. Trudno określić pakiet podstawowy, gdyż w dużej mierze jest on uzależniony od wywiadu, czyli przeszłości medycznej i położniczej pary.
lek. B.K.: Wywiad medyczny czasem wymaga uściślenia, gdyż pacjenci często opisują dotychczasowe doświadczenia według swojego rozumienia, co nie zawsze odpowiada faktom. Pytania zadawane podczas wywiadu niezbyt różnią się od szczegółowego wywiadu ginekologicznego.
Ze względu na specyfikę leczenia niepłodności poruszamy z pacjentami temat akceptacji różnych technik rozrodu wspomaganego, jak również częstości współżycia wraz z czasem współżycia spontanicznego i bez zabezpieczeń.
U części par problemem jest niemoc płciowa ograniczająca szanse na poczęcie naturalne, a nie organiczne przyczyny. Dobry specjalista określa również szanse urodzenie dziecka i powoła się na konkretne narzędzia służące do takich szacunków oraz dane swojej kliniki.
Należy również omówić proces leczenia i jasno wytłumaczyć, że tylko nielicznym parom udaje się za pierwszym razem; problem powtarzalności leczenia jest dobrym punktem wyjścia do otwartej rozmowy nt. możliwości finansowych w leczeniu, tak by nikt nie został pozostawiony bez pomocy.
lek. B.K.: Koszt pierwszej wizyty w InviMed to 150 zł. Do końca listopada trwa promocja – pierwsza wizyta jest 50 proc. tańsza.
InviMed
Piotrowicka 83
40-724, Katowice
Przeczytaj więcej:
Data publikacji: 13/05/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz