Zapłodnienie in vitro w Polsce – dofinansowanie leczenia
Problem niepłodności dotyka coraz więcej ludzi. Trend wzrostowy obserwowany jest na całym świecie i w jednakowym stopniu dotyczy obu płci. Na szczęście, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, wiele osób ze zdiagnozowaną niepłodnością może doczekać się potomstwa.
Spis treści:
W Polsce z niepłodnością zmaga się około 20% par w wieku rozrodczym, co oznacza, że problem dotyczy około 3 mln ludzi w naszym kraju . Wśród nich są takie osoby, dla których jedyną szansą na posiadanie dziecka jest zapłodnienie in vitro. Niestety nie wszystkich na to stać. Trudno jednoznacznie określić cenę całego procesu leczenia, wiele zależy od diagnozy, koniecznych badań i określonych procedur dobieranych indywidualnie do konkretnego przypadku, jednak ocenia się, że koszty, które musi ponieść para, wahają się w granicach 8 000 – 12 000 zł.
Leczenie metodą in vitro nie znajduje się w aktualnym Narodowym Programie Zdrowia, co oznacza że nie jest ono finansowane z państwowego budżetu. W kilku miastach w Polsce samorządy wyszły z inicjatywą dofinansowania zapłodnienia in vitro, dając wielu parom szansę na dziecko. Dofinansowanie do zabiegu wynosi około 5000 zł (w Warszawie 6000 zł). Ilość osób mogących być objętych programem jest ograniczona i z góry określona przez samorząd (np. 100 procedur rocznie), przy kwalifikacji liczy się kolejność zgłoszeń.
Na dzień dzisiejszy z dofinansowania in vitro mogą skorzystać mieszkańcy:
Samorządy poszczególnych miast wyznaczają swoje zasady kwalifikacji, sposobu realizacji i wysokości dofinansowania zapłodnienia in vitro, dlatego warto zapoznać się z nimi bezpośrednio w klinice/mieście (np. w Chojnicach dofinansowane są 3 zabiegi, czyli dopłata wynosi maksymalnie 15 000 zł). Możemy jednak wyróżnić kilka warunków dotyczących większości programów samorządowych:
Wsparciem finansowym mogą być objęte 4 etapy zapłodnienia in vitro:
Programy w niektórych miastach uwzględniają również:
Badania diagnostyczne (w tym genetyczne i embriologiczne), konsultacje lekarskie i inne wymagane zabiegi, na ogół nie są objęte dofinansowaniem.
W Polsce w latach 2013 – 2016 zapłodnienie in vitro było objęte programem „Leczenie Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego 2013 – 2016” i dofinansowywane z budżetu państwa. Dzięki temu programowi urodziło się wtedy w Polsce ponad 21 000 dzieci. Nowy rząd nie przedłużył programu na kolejne lata. W 2017 roku Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł postanowił jednak nie uniemożliwiać finansowania metody in vitro z budżetów samorządowych.
Przeczytaj więcej:
Data publikacji: 09/06/2021, Data aktualizacji: 24/06/2021
Dodaj komentarz