Dni bezpłodne – kiedy wypadają?

dni bezpłodne

Każda miesiączkująca kobieta powinna mieć podstawową wiedzę na temat dni płodnych i bezpłodnych. Dzięki temu może uniknąć ciąży lub zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka. W poniższym artykule podpowiemy, kiedy są dni bezpłodne i co dokładnie one oznaczają!

Spis treści:

1. Czym są dni bezpłodne?
2. Kiedy kobieta ma dni bezpłodne?
3. Kiedy są dni bezpłodne? Jak je rozpoznać?

Czym są dni bezpłodne?

Dni bezpłodne częściej nazywane są dniami niepłodnymi. Jest to okres w cyklu miesiączkowym, w którym kobieta ma niskie szanse na zajście w ciążę. Nie są one jednak zerowe.

Dni bezpłodne to większa część cyklu miesiączkowego. Nie przypadają one jedynie na czas owulacji, czyli jajeczkowania. Wypada on zawsze na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Dni płodne rozpoczynają się dwa dni przed owulacją i kończą dwa dni po niej. Reszta czasu w kobiecym cyklu to dni bezpłodne.

Kiedy kobieta ma dni bezpłodne?

Dni bezpłodne dzielą się na dwa okresy. Po owulacji rozpoczyna się faza bezwzględnej niepłodności. Trwa ona aż do rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego. W tym czasie komórka jajowa jest obumarła i szanse na zapłodnienie są bardzo nikłe.

Dni bezpłodne po okresie nazywa się fazą względnej niepłodności lub okresem przedowulacyjnym. Rozpoczynają się one od razu po krwawieniu miesiączkowym, ale w rzeczywistości kobieta jest niepłodna już od pierwszego dnia miesiączki. W tym czasie komórka jajowa jest niedojrzała i znajduje się w pęcherzyku Graafa. Zostanie ona uwolniona w momencie owulacji.

Zobacz również: Dni płodne po okresie – kiedy kobieta ma dni płodne i niepłodne?

Kiedy są dni bezpłodne? Jak je rozpoznać?

Dni bezpłodne cechują się wystąpieniem pewnych objawów, które z łatwością rozpozna każda kobieta. Jednym z nich jest śluz w pochwie kobiety. W trakcie dni bezpłodnych jest on gęsty, mętny, nieciągnący się oraz przybiera białawe lub żółtawe zabarwienie. Kobieta w dni bezpłodne może także odczuwać suchość w pochwie. Śluz ten można bardzo łatwo odróżnić od wydzieliny, która pojawia się w dni płodne. Jest ona przejrzysta, śliska, ciągnąca i przypomina białko jaja kurzego.

O tym, czy przypadają nam właśnie dni bezpłodne, powie nam również temperatura naszego ciała. W trakcie dni bezpłodnych nie powinna się ona zmienić. Z kolei w trakcie jajeczkowania wzrasta ona o około 0,2°C. Jeśli chcemy w ten sposób sprawdzać, w którym etapie cyklu miesiączkowego jesteśmy, to temperaturę powinnyśmy mierzyć rano jeszcze przed wstaniem z łóżka.

Do rozpoznania, kiedy wypadają dni płodne, posłużyć może nam również prowadzenie kalendarzyka. Polega ona na wyznaczeniu okresu, w którym przypadną dni płodne na podstawie średniej długości cyklu miesiączkowego. Sprawdza się on jednak jedynie u kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym. Decydując się na jego prowadzenie, pamiętajmy, że cykl miesiączkowy to kruchy mechanizm. Może dojść w nim do przesunięć na skutek stresu, nieprawidłowej diety czy intensywnego wysiłku fizycznego. Nie powinnyśmy więc ufać kalendarzykowi w 100%.

 

Oceń

Data publikacji: 20/11/2022, Data aktualizacji: 22/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *