Zarówno niepłodność, jak i problemy z utrzymaniem ciąży mogą mieć bardzo różne przyczyny. Wywoływać mogą je m.in. czynniki genetyczne, anatomiczne, hormonalne czy immunologiczne. Jeśli niepłodność czy poronienia nas dotyczą, to warto poznać podłoże tego problemu, ponieważ z pewnością pomoże to w jego rozwiązaniu. W tym celu pomocne będzie wykonanie przez kobietę genotypowania KIR. Po co się wykonuje to badanie? Jaka jest cena badania KIR? Czy do badania trzeba się jakoś przygotować? Podpowiadamy w poniższym artykule!
Spis treści:
W macicy kobiety znajdują się komórki uNK, czyli komórki NK układu odpornościowego. Służą one do pozbywania się z organizmu niepożądanych komórek np. takich, które są zakażone wirusami czy komórek nowotworowych. Na komórkach uNK występują receptory KIR. Receptory te są niezwykle istotne podczas procesu zagnieżdżania się zarodka w macicy (implantacji) oraz podczas tworzenia się łożyska. Można podzielić je na dwa rodzaje:
Pomiędzy receptorami KIR aktywującymi oraz hamującymi w macicy powinna występować równowaga. Jeśli jest ona zachwiana, to mogą występować komplikacje w utrzymaniu ciąży lub niepłodność. W celu sprawdzenia równowagi receptorów wykonuje się genotypowanie KIR. Badanie to wykonuje się na próbce pobranej krwi żylnej przyszłej mamy. Na wynik genotypowania KIR oczekuje się około 7 dni roboczych. Wynik badania KIR powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym.
To, czy receptory KIR odrzucą zarodek jest zależne od ekspresji antygenów HLA-C na powierzchni zarodka. Warto więc wraz z badaniem KIR wykonać badanie HLA-C. Badanie to powinna wykonać nie tylko kobieta, ale także przyszły ojciec dziecka. Wykonanie obu tych badań zwiększy szanse na prawidłową diagnozę poronień lub niepłodności.
Badanie KIR może wykonać każda kobieta, która planuje zajść w ciążę. Jest ono jednak szczególnie wskazane w kilku sytuacjach:
Badanie KIR nie jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Ile więc kosztuje badanie KIR? Jego cena waha się od 400 do 600 zł, w zależności od dostępności terminów badania oraz pakietów.
Badanie KIR i badanie HLA-C możesz wykonać na terenie całej Polski. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz, wybierając wybrane badanie lub skontaktujesz się z nami telefonicznie lub napiszesz do nas na czacie i podasz nam dogodny termin, a my umówimy Cię w najdogodniejszej dla Ciebie lokalizacji.
Na pobranie krwi do badania KIR najlepiej jest umówić się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Oprócz tego żadne specjalne przygotowania do badania KIR nie są potrzebne. Pacjentka nie musi być na czczo przed badaniem.
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Zdjęcie: pixabay.com
Data publikacji: 14/10/2021, Data aktualizacji: 02/01/2023
Dodaj komentarz