Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać? badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?

niepłodność specjalista

Ustalenie przyczyny niepłodności to najważniejszy krok na drodze do poczęcia i urodzenia zdrowego dziecka. Tylko odpowiednia diagnostyka i późniejsze wdrożenie leczenia pozwolą rozwiązać problemy z zajściem w ciążę. Do jakich specjalistów zatem się udać?

REKLAMA

Niepłodność – lista specjalistów, do których warto się udać:

1. Ginekolog

Ginekolog sprawdzi przede wszystkim, czy u kobiety nie występują wady anatomiczne, które mogłyby przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę. Może wykryć m.in. macicę dwurożną, torbiele, guzy czy polipy. Szczegółowo przeanalizuje także cykl miesiączkowy kobiety. Warto wybrać lekarza zaufanego, który pokieruje dalej i wskaże, jakie badania i u jakich specjalistów warto wykonać.

2. Endokrynolog

Za kłopoty z płodnością często odpowiedzialne są nieprawidłowe stężenia hormonów – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn oraz schorzenia towarzyszące (np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca). Endokrynolog zleci kompleksowe badania hormonalne, dzięki którym wykryje ewentualne zaburzenia i podejmie decyzję o leczeniu.

3. Androlog

Czyli lekarz, który zajmuje się schorzeniami męskiego układu rodnego. Przeprowadza zarówno analizę budowy fizycznej mężczyzny (narządy rodne, sylwetka etc.), jak i badania jakości nasienia. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nieprawidłowości (np. zbyt małej liczby plemników).

4. Genetyk

Za problemy z płodnością często odpowiadają czynniki genetyczne. Obecne u rodziców mutacje (powodujące np. wady nasienia mężczyzny) mogą jednak nie dawać widocznych objawów, dlatego genetyk zleca badania DNA. Najczęściej są to badania kariotypu (zestawu chromosomów), czy mutacji genu CFTR u mężczyzny.

5. Urolog

Sprawdza on zarówno prawidłowość budowy układu moczowo-płciowego mężczyzny, jak i przeprowadza szczegółowy wywiad. Dzięki temu może potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia funkcji seksualnych, narażenie na chemikalia lub szkodliwe promieniowanie i inne czynniki.

6. Psycholog

W wielu przypadkach niepłodność wymaga skorzystania z pomocy psychologicznej. Duży stres i narastające napięcie w związku mogą zarówno powodować kłopoty z zajściem w ciążę (pojawia się blokada fizjologiczna), jak i być skutkiem takiego stanu rzeczy. Odpowiednia terapia dla par nierzadko umożliwia odzyskanie równowagi wewnętrznej.

7. Seksuolog

Jeśli w związku obecne są problemy ze sferą seksualną, które odbijają się nie tylko na pojawieniu się niepłodności, ale również osłabiają relację, seksuolog może pomóc. Na wizytę warto wybrać się razem i opowiedzieć szczegółowo o problemach. Lekarz oceni, czy problemy seksualne pojawiają się ze względu na stan psychiczny czy nieprawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych.

Przeczytaj też: 11 sposobów na płodność

8. Dietetyk

Zła dieta, otyłość lub niedowaga – te trzy czynniki mają bardzo duży wpływ na płodność, dlatego – jeśli występują – warto wybrać się do dietetyka. U kobiet z nadwagą zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, często pojawia się zespół policystycznych jajników, a u mężczyzn – zmniejsza się liczba plemników. Niedowaga u kobiet może natomiast zahamować owulację. Nieprawidłowa dieta obniża również jakość nasienia i komórek jajowych.


 

Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Data publikacji: 23/02/2017, Data aktualizacji: 10/06/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?