Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?

niepłodność specjalista

Ustalenie przyczyny niepłodności to najważniejszy krok na drodze do poczęcia i urodzenia zdrowego dziecka. Tylko odpowiednia diagnostyka i późniejsze wdrożenie leczenia pozwolą rozwiązać problemy z zajściem w ciążę. Do jakich specjalistów zatem się udać?

Niepłodność – lista specjalistów, do których warto się udać:

1. Ginekolog

Ginekolog sprawdzi przede wszystkim, czy u kobiety nie występują wady anatomiczne, które mogłyby przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę. Może wykryć m.in. macicę dwurożną, torbiele, guzy czy polipy. Szczegółowo przeanalizuje także cykl miesiączkowy kobiety. Warto wybrać lekarza zaufanego, który pokieruje dalej i wskaże, jakie badania i u jakich specjalistów warto wykonać.

2. Endokrynolog

Za kłopoty z płodnością często odpowiedzialne są nieprawidłowe stężenia hormonów – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn oraz schorzenia towarzyszące (np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca). Endokrynolog zleci kompleksowe badania hormonalne, dzięki którym wykryje ewentualne zaburzenia i podejmie decyzję o leczeniu.

3. Androlog

Czyli lekarz, który zajmuje się schorzeniami męskiego układu rodnego. Przeprowadza zarówno analizę budowy fizycznej mężczyzny (narządy rodne, sylwetka etc.), jak i badania jakości nasienia. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nieprawidłowości (np. zbyt małej liczby plemników).

4. Genetyk

Za problemy z płodnością często odpowiadają czynniki genetyczne. Obecne u rodziców mutacje (powodujące np. wady nasienia mężczyzny) mogą jednak nie dawać widocznych objawów, dlatego genetyk zleca badania DNA. Najczęściej są to badania kariotypu (zestawu chromosomów), czy mutacji genu CFTR u mężczyzny.

5. Urolog

Sprawdza on zarówno prawidłowość budowy układu moczowo-płciowego mężczyzny, jak i przeprowadza szczegółowy wywiad. Dzięki temu może potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia funkcji seksualnych, narażenie na chemikalia lub szkodliwe promieniowanie i inne czynniki.

6. Psycholog

W wielu przypadkach niepłodność wymaga skorzystania z pomocy psychologicznej. Duży stres i narastające napięcie w związku mogą zarówno powodować kłopoty z zajściem w ciążę (pojawia się blokada fizjologiczna), jak i być skutkiem takiego stanu rzeczy. Odpowiednia terapia dla par nierzadko umożliwia odzyskanie równowagi wewnętrznej.

7. Seksuolog

Jeśli w związku obecne są problemy ze sferą seksualną, które odbijają się nie tylko na pojawieniu się niepłodności, ale również osłabiają relację, seksuolog może pomóc. Na wizytę warto wybrać się razem i opowiedzieć szczegółowo o problemach. Lekarz oceni, czy problemy seksualne pojawiają się ze względu na stan psychiczny czy nieprawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych.

Przeczytaj też: 11 sposobów na płodność

8. Dietetyk

Zła dieta, otyłość lub niedowaga – te trzy czynniki mają bardzo duży wpływ na płodność, dlatego – jeśli występują – warto wybrać się do dietetyka. U kobiet z nadwagą zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, często pojawia się zespół policystycznych jajników, a u mężczyzn – zmniejsza się liczba plemników. Niedowaga u kobiet może natomiast zahamować owulację. Nieprawidłowa dieta obniża również jakość nasienia i komórek jajowych.


 

Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

23/02/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij