Kolejny raz przebrałaś swojego maluszka, a po chwili jego kaftanik znów jest cały mokry. Ślinienie dziecka ciągle się nasila? Z niepokojem wpatrujesz u dziecka mleczaków bo wszyscy powtarzają Ci, że nadmiar śliny świadczy o tym, że maluchowi rosną ząbki.
Ślina jest dziecku bardzo potrzebna. Znacznie ułatwia mu proces jedzenia i trawienia. Zawiera bowiem enzymy trawienne, które rozdrabniają spożywany przez niego pokarm oraz ułatwiają jego wchłanianie. Mimo tego, iż ślina jest dziecku niezbędna to często organizm produkuje jej znacznie więcej niż w rzeczywistości potrzebuje. Lekarze uważają, iż dzieje się tak ponieważ organizm przygotowuje się w ten sposób do spożywania innych pokarmów niż mleko.
Problem nadmiernego wydzielania śliny dotyczy dzieci pomiędzy 3 a 5 miesiącem. Początkowo bowiem dziecko je głównie mleko matki, który zawiera enzymy trawienne a więc maluch nie potrzebuje dodatkowego „ułatwienia” w postaci śliny. Dopiero około 3 miesiąca , kiedy zaczynają się rozwijać ślinianki możesz zauważyć, że kaftaniki Twojej pociechy stają się szybko mokre. Początkowo dziecko nie może sobie poradzić z nadmiarem śliny ponieważ nie potrafi jej jeszcze przełykać. Nauczy się tego dopiero około 5 miesiąca życia.
Zobacz też: Kalendarz badań w ciąży
Nie można jednak powiedzieć, że nadmierne ślinienie maluszka nie ma nic wspólnego z ząbkowaniem. Kiedy maluchowi zaczynają wyżynać się ząbki swędzą go dziąsła i bierze wówczas wszystko do buzi – zabawki, piąstkę itp. Organizm traktuje wszelkie ciała obce (również wyżynające się ząbki) jednoznacznie- jak pokarm, zaczyna wiec produkować więcej śliny.
Dziecko, które intensywnie się ślini wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ślina może bowiem spowodować u maluszka podrażnienia a nawet stany zapalne. Szczególnie niebezpieczne dla Twojej pociechy są wszelkie ciała obce jakie bierze do buzi, takie jak na przykład zabawki. Znajdują się na nich bowiem bakterie, które w mokrym środowisku mają świetne pole do popisu. Zwracaj zatem uwagę na skórę wokół ust Twojego maluszka, smaruj ją kremem nawilżającym, który chroni przed wilgocią. Mokrą brodę Twojego podopiecznego delikatnie osuszaj, uważaj przy tym aby nie pocierać jej powodując przez to dodatkowo podrażnienia.
Dziecko nie powinno mieć długo na sobie mokrego ubranka, sprzyja to bowiem przeziębieniu. Przebieraj je więc zawsze kiedy zauważysz, że kaftanik jest mokry. Dobrym wyjściem jest też śliniaczek. Czasem zdarza się, że jesteś w miejscu gdzie nie możesz szybko przebrać swojego podopiecznego. Co zrobić takiej sytuacji? Najlepszym wyjściem będzie wtedy smoczek. Maluch połykanie śliny wiąże z jedzeniem (a więc ze ssaniem). Jeśli podasz mu smoczek nie będziesz musiała niezwłocznie przebrać podopiecznego.
Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz