Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Rozwój noworodka jest bardzo dynamiczny. Dziecko co chwilę potrafi coś nowego i jest coraz większe. Obserwowanie tego procesu może być niesamowitym przeżyciem. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak powinien on przebiegać. Sprawdź, jak wygląda rozwój noworodka tydzień po tygodniu!

Spis treści:

  1. Pierwsze dwa tygodnie życia
  2. Rozwój w 3 i 4 tygodniu życia
  3. Rozwój między 5 a 8 tygodniem życia
  4. Rozwój między 9 a 12 tygodniem życia
  5. Rozwój między 13 a 16 tygodniem życia
  6. Rozwój między 17 a 20 tygodniem życia

Pierwsze dwa tygodnie życia

W pierwszych dwóch tygodniach życia noworodek próbuje się oswoić z otaczającą go rzeczywistością. Dziecko jest zazwyczaj bardzo czujne na bodźce zewnętrzne i skupione głównie na jedzeniu, spaniu oraz nawiązywaniu pierwszych kontaktów z rodzicami. W tym okresie istotna jest bliskość i kontakt skóra do skóry.

Rozwój w 3 i 4 tygodniu życia

Trzeci i czwarty tydzień życia dziecka, to czas istotny dla jego zmysłów. Maluch zaczyna interesować się bodźcami dźwiękowymi, a jego wzrok staje się bardziej skoncentrowany. Pojawić mogą się też pierwsze uśmiechy.

Rozwój między 5 a 8 tygodniem życia

Czas między 5 a 8 tygodniem życia jest ważny dla rozwoju fizycznego. Dziecko zaczyna unosić główkę, obracać się na boki i mieć większą kontrolę nad mięśniami. W tym okresie rodzice często zauważają, jak ich maluch zaczyna rozpoznawać twarze bliskich osób.

Zobacz również: Wysypka u niemowlęcia

Rozwój między 9 a 12 tygodniem życia

Między dziewiątym a dwunastym tygodniem życia intensywnie rozwijają się umiejętności komunikacyjne noworodka. Maluch zaczyna reagować na głosy rodziców, śmieje się, piszczy i płacze w różnorodny sposób w zależności od swoich potrzeb. To także moment, kiedy dziecko zaczyna coraz bardziej świadomie obserwować otaczający je świat.

Rozwój między 13 a 16 tygodniem życia

Między 13 a 16 tygodniem życia Twoje dziecko może być ogromnie zafascynowane swoimi rączkami i nóżkami. Będzie chętnie je chwytać i wkładać sobie do buzi. Maluch zaczyna także brać do rąk otaczające go przedmioty. Interesują go nie tylko zabawki, dlatego zwracajcie uwagę, co uda mu się przechwycić. Wszystkie niebezpieczne przedmioty najlepiej zabrać z zasięgu wzroku dziecka.

Zobacz również: 12-tygodniowe niemowlę – rozwój, pielęgnacja, karmienie

Rozwój między 17 a 20 tygodniem życia

Między 17 a 20 tygodniem życia dziecko staje się bardziej zainteresowane dźwiękami otoczenia. Intensywnie obserwuje także otaczającą go rzeczywistość. Na tym etapie warto wspomóc rozwój jego zmysłów poprzez wprowadzenie zabawek sensorycznych oraz czytanie dziecku książeczek.

Oceń

Data publikacji: 01/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *