Rotawirus u niemowlaka – jak go rozpoznać?

rotawirus u niemowlaka

Rotawirusy to drobnoustroje, którymi zarażają się głównie małe dzieci. Powodują one ostrą biegunkę i wymioty, które mogą prowadzić do odwodnienia. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak rozpoznać rotawirusa, aby móc zareagować w odpowiednim momencie.

Spis treści:

1. Rotawirus – jak można się zarazić?
2. Rotawirus – objawy
3. Rotawirus u niemowlaka – leczenie
4. Rotwirus – szczepienie
5. Często zadawane pytania

Rotawirus – jak można się zarazić?

Rotawirusem zarazić możemy się przez cały rok, ale najczęściej do zakażeń dochodzi zimą i wiosną. Do zarażenia wystarczy chwilowy kontakt z chorym. Zarazić możemy się także przez skażone jedzenie i napoje czy brudną pieluszkę chorego dziecka.

Rotawirus – objawy

Rotawirusem zarazić może się każdy. Symptomy infekcji są jednak najbardziej widoczne u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Możemy u nich zauważyć następujące objawy rotawirusa:

• Gorączka, która może osiągać nawet 40 °C (zwykle jest ona pierwszym objawem)
Wymioty
• Biegunka – pojawia się ona jako ostatni symptom infekcji. W większości przypadków stolec dziecka jest wodnisty i zielonożółty.
• Ogólne osłabienie

Ostra biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia.

Zobacz również: Trądzik niemowlęcy – skąd się bierze i jak go leczyć?

Rotawirus u niemowlaka – leczenie

Jeśli zauważymy u dziecka objawy infekcji rotawirusem, to powinniśmy udać się do pediatry. Oceni on stan dziecka i sprawdzi, czy przyczyną objawów na pewno jest rotawirus. Pediatra może również skierować dziecko do szpitala. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku odwodnienia oraz ostrej biegunki. Pobyt w szpitalu będzie trwał kilka dni, podczas których dziecku będą podawane kroplówki. Wykonane zostanie także badanie kału na obecność rotawirusa.

Dziecko z rotawirusem zarówno w szpitalu, jak i w domu musi dużo pić. Najlepiej jest podawać dziecku wodę niegazowaną lub herbatkę dla niemowląt. Picie powinno być niemowlakowi podawane często w małych porcjach.

Leczenie roatwirusa pomoże zminimalizować jego objawy oraz zapobiegnie odwodnieniu. Nie pozbędzie się ono jednak rotwariusa z organizmu dziecka. Musi on ustąpić samoczynnie. Dzieje się tak zazwyczaj po 9 dniach.

Zobacz również: Oddech niemowlaka – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Rotwirus – szczepienie

Rodzice mogą zapobiec ciężkiemu zakażeniu rotawirusem poprzez zaszczepienie dziecka. Dzięki szczepionce dziecko przejdzie infekcję znacznie łagodniej. Szczepionka na rotawirusa jest bardzo skuteczna. Aż 85-98% zakażonych dzieci, które przyjęły szczepionkę, nie wymaga hospitalizacji.

Szczepionka na rotawirusa podawana jest doustnie. Dziecko musi przyjąć jej 2 lub 3 dawki. Pierwszą dawkę podaje się od 6 do 8 tygodnia życia, a ostatnią przed ukończeniem 24 miesiąca życia. Odstęp czasu pomiędzy dawkami powinien wynosić przynajmniej 4 tygodnie.

Często zadawane pytania:

1. Czym są rotawirusy?

Rotawirusy to drobnoustroje, które atakują komórki nabłonka jelita. Zaburzają one proces wchłaniania i wydzielania wody i jonów.

2. Jakie są objawy rotawirusa u niemowlaka?

Rotawirus wywołuje biegunkę, wymioty i gorączkę.

3. Jakie są konsekwencje niewyleczonego rotawirusa?

Rotawirus może prowadzić do odwodnienia oraz zakażenia infekcją innych. Infekcja ustępuje samoczynnie po około 9 dniach.

4. Szczepienie na rotawirusa – kiedy jest wskazane?

Szczepienie na rotawirusa jest wskazane każdemu dziecku.

 

Oceń

Data publikacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *