Rodzeństwo a noworodek, czyli jak przygotować jedynaka na pojawienie się nowego członka rodziny

Rodzeństwo a noworodek, czyli jak przygotować jedynaka na pojawienie się nowego członka rodziny

rodzeństwo a noworodek

Pierwsze dziecko ma rodziców praktycznie na wyłączność. Momentem przełomowym jest czas, w którym pojawia się rodzeństwo, a noworodek niekiedy jest postrzegany jako “konkurencja”. Podpowiadamy co zrobić, aby kilkulatek pokochał maluszka i nie rywalizował o uwagę mamy i taty.

Rodzeństwo a noworodek – budujemy więź już w ciąży

Ważne jest to, aby jedynak dowiedział się o ciąży dość wcześnie. Poczęcie drugiego dziecka wpływa na emocje i zachowanie się rodziców, co kilkulatek świetnie wyczuwa. Jeśli nie wie skąd bierze się podekscytowanie dorosłych, może czuć się zagubiony i odczuwać lęk. Budowanie więzi między noworodkiem a rodzeństwem warto rozpocząć już w ciąży. Uczucia, które towarzyszą starszemu dziecku w tym czasie, mają odzwierciedlenie w jego zachowaniu już po pojawieniu się noworodka w domu. Trzeba zadbać o to, żeby maluch nadal czuł się ważny. Szczególnie, że kobieta w „stanie błogosławionym” bywa bardziej zmęczona i rozdrażniona oraz nie zawsze może nosić starsze dziecko na rękach. Trzeba uprzedzić dziecko z czego wynikają te zmiany, ale zadbać też o jego dobre samopoczucie. Dobrym pomysłem jest angażowanie starszaka w przygotowania do narodzin. Warto pozwolić mu na wybór w sklepie ubranek dla noworodka oraz zapytać jakie imiona mu się podobają. Pojawienie się drugiego dziecka to często moment, w którym starszak otrzymuje większe łóżko, a mniejsze zostawia się dla niemowlęcia. Trzeba zrobić to tak, aby dziecko nie odczuło tego jako straty, ale powód do dumy i radości. Pozwólmy maluchowi dotykać brzucha, mówić do rodzeństwa. Jeśli jest taka możliwość, warto odwiedzić z nim inną mamę, która ma niemowlę. Pozwoli to malcowi szybciej zrozumieć, z czym wiąże się opieka nad tak noworodkiem.

Zobacz również: Noworodek kicha! Co robić? Jakie mogą być przyczyny?

Rodzeństwo a noworodek tuż po porodzie

Czas tuż po porodzie jest kluczowy dla przyszłych relacji między rodzeństwem. Nie można pozwolić, aby starsze dziecko poczuło się opuszczone i mniej ważne, ponieważ wtedy zacznie rywalizować z maleństwem o uwagę rodziców. Dlatego trzeba tak zaplanować dzień, aby i kilkulatek miał mamę i tatę tylko dla siebie. Może być to moment, w którym maleństwo śpi. Może to być czas, kiedy noworodkiem zajmuje się inny członek rodziny. Warto pamiętać, że czasami to potrzeby starszaka muszą być zaspokojone przed potrzebami noworodka, ponieważ nie może ono czuć się mniej ważne. Ciepłe uczucia kilkulatka do młodszego rodzeństwa pojawiają się, jeśli angażujemy go w opiekę nad maleństwem. Prosimy o przyniesienie pieluszki, pozwalamy umyć brzuszek.

Oceń

Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *