Noworodek kicha! Co robić? Jakie mogą być przyczyny?

noworodek kicha

Kichanie u noworodka to dość częsta przypadłość. Rodzice zwykle zaczynają się wtedy martwić. Bardzo często nie mają do tego większego powodu, ponieważ kichanie wynika z natury organizmu noworodka. Jak to możliwe? Co dokładnie może oznaczać kichanie u noworodka? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Noworodek kicha – możliwe przyczyny
  2. Noworodek kicha – kiedy jest to powód do niepokoju?

Noworodek kicha – możliwe przyczyny

Oddychanie atmosferycznym powietrzem to zupełnie nowa rzeczywistość dla noworodka. Dopiero co narodzone dziecko musi się do tego przystosować. Jego błona śluzowa nosa musi oczyścić się z wszelkich drobinek kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. W rezultacie pojawia się odruch kichania.
Kichanie u noworodków może mieć również związek z karmieniem piersią. Podczas karmienia do nosa dziecka może przedostać się pokarm, co wynika z faktu, że jego struktury anatomiczne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Organizm malucha reaguje wtedy kichaniem. Jest to mechanizm obronny, pomagający oczyścić drogi oddechowe.

Zobacz również: Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Noworodek kicha – kiedy jest to powód do niepokoju?

U noworodków kichanie najczęściej wynika z odruchu fizjologicznego i zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Jednak nie zawsze kichanie jest spowodowane odruchem. Jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy, to powinniśmy się zaniepokoić. Naszą uwagę zwrócić powinny następujące symptomy:

  •  Gorączka
  •  Kaszel
  •  Zmniejszony apetyt
  •  Ogólne zaniepokojenie dziecka
  •  Katar z gęstą, zielonkawą lub żółtą wydzieliną

Mogą to być symptomy infekcji, która u niemowląt może być znacznie groźniejsza niż u starszych dzieci. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u pediatry, który zbada dziecko, zdiagnozuje przyczynę infekcji i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

Kichanie u noworodka może być również spowodowane alergią. W takiej sytuacji maluch kicha kilkakrotnie pod rząd, co najczęściej jest wynikiem alergii wziewnej na takie alergeny jak kurz, pleśń czy pyłki. Czasami kichanie może być wywołane alergią pokarmową, na przykład na białka mleka krowiego, co często wiąże się z dodatkowymi objawami gastrycznymi, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną kichania jest alergia, warto skonsultować się z alergologiem. Zleci on wykonanie testów alergicznych i w razie potrzeby dobierze leczenie.

Oceń

Data publikacji: 02/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *