Matka w wałkach na głowie, zaniedbana i zagoniona. Cały dzień spędza w kuchni przy garnkach. Ojciec jest w domu jedynie gościem. Pracuje całymi dniami zarabiając na utrzymanie domu i rodziny. Obrazek niczym z filmu. I niestety tak często wyobrażamy sobie układ obowiązków w domu.
Przedstawiony wyżej model staje się już powoli tylko stereotypem, od którego powoli się odchodzi w kierunku rodzinny nowoczesnej, w której rodzice wspólnie planują ciążę, przeżywają ją i opiekują się swoim potomstwem.
Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię kobieta ma nieco ułatwioną sytuację. Została do tej roli „przeszkolona” przez swoją matkę. A co z ojcami? Często muszą oni polegać jedynie na swoim instynkcie (dodajmy że nierzadko zawodnym).
Zobacz też: Baby blues młodego taty
Brakuje wskazówek co do tego jak mają sprawować opiekę nad swoją pociechą. To co dla kobiety często wydaje się oczywiste dla mężczyzny nierzadko stanowi problem. Do takich właśnie rzeczy należy przewijanie niemowlaka. Nikt nie „przeszkolił” nowego taty w tej kwestii nic więc dziwnego, że mężczyźni unikają tej czynności jak ognia.
Czy Tobie także zdarzyło się zostać w domu samemu z dzieckiem? Próbowałeś wielu rzeczy aby tylko uniknąć przewijania swojego malucha? Jaką miałeś minę kiedy okazało się, że ani gorące modły ani nawet głodzenie dziecka nie poskutkowały i twój zmysł węchu zarejestrował niezidentyfikowany zapach unoszący się nad dzieckiem (dodam jeszcze, że nie należał on do najprzyjemniejszych)? Następnym razem będziesz wiedział co zrobić! Po niżej przedstawiony został krok po kroku sposób postępowania w tej traumatycznej dla Ciebie sytuacji.
Spójrz na zegarek. Jak dużo czasu pozostało do powrotu twojej partnerki? Jeśli nie masz wątpliwości co do tego, iż musisz przewinąć niemowlaka, nie czytaj dalej i przejdź od razu do kroku drugiego. Jeśli masz jednak nadzieję, że uda Ci się ominąć to trudne zadanie spróbuj najpierw określić jaki jest stopień niewygody Twojego dziecka. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki ( czas jaki pozostał do powrotu twojej partnerki oraz stopień niewygody dziecka) prawdopodobnie będziesz mógł uniknąć „brudnej roboty”.
Kiedy twoja partnerka otworzy drzwi zapach unoszący się w mieszkaniu powali ją na podłogę. Zapyta na pewno dlaczego nie zmieniłeś dziecku pieluszki. W tej sytuacji możesz wybrać jeden z dwóch wariantów odpowiedzi : „ A co , tamta się już zużyła? Nie zauważyłem” albo „ A dlaczego ona wymagała zmiany?”. Bez względu na to czy zastosujesz pierwszy czy drugi wariant na twarzy twojej partnerki zarysuje się dezaprobata a przez głowę przemknie myśl : „Z kim ja się zadaje?!”.
Jest jednak nadzieja, że uzna Cię za delikatnie mówiąc nierozgarniętego i sama przewinie „malucha”. Istnieje też ryzyko, że pomimo wszystko każe to zrobić Tobie. Tak czy owak możesz przynajmniej liczyć na jej pomoc i radę. Jeśli nie udało Ci się wymigać od wykonania „brudnej roboty”, nie łam się. Bądź mężczyzną i znieś to z godnością! Przejdź zatem do kroku drugiego.
Sprawdź zasięg skażenia. Najlepszym wyjściem są wizualne oględziny pieluszki z zewnątrz, jeśli to nie wystarczy zajrzyj do środka. Jeśli szkoda jest naprawdę duża najlepszym miejscem do zneutralizowania tej „bomby biologicznej” jest wanna. Z mniejszym skażeniem poradzą sobie chusteczki (patrz krok 3).
Zanim rozbierzesz dziecko przygotuj sobie dużo chusteczek oraz puder lub krem dla niemowląt i oczywiście świeżą pieluszkę. Następnie ściągnij ubranka i przystąp do działania. Podczas tej czynności nowi ojcowie ze względu na swoją wrażliwość na zapachy powinni unikać głębokich wdechów. Odbezpiecz pieluszkę tak abyś mógł ją ściągnąć. Następnie weź głęboki wdech , chwyć dziecko za stopy i unieś nieco do góry tak abyś miał dostęp do miejsca skażenia. Wysuń pieluszkę spod dziecka. Umieść ją szybko w plastikowej torbie bądź innym szczelnym miejscu aby jej zapach już Cię nie gnębił.
UWAGA : DZIECKO NIE POWINNO ZWISAĆ GŁOWĄ W DÓŁ NICZYM NIETOPERZ , UWZGLĘDNIJ JEGO LUDZKIE POCHODZENIE I ZARÓWNO PLECKI JAK I GŁOWĘ POZOSTAW PRZYLEGAJĄCĄ DO PODŁOŻA.
Weź teraz chusteczki i oczyść skażone miejsce. Rób to delikatnie! Cały czas przytrzymuj dziecko aby uniknąć dalszego skażenia. Zużyte chusteczki włóż tam gdzie wcześniej umieściłeś pieluszkę. Jeśli już dokładnie oczyściłeś swoją pociechę użyj teraz pudru lub kremu ( w umiarkowanych ilościach! ).
UWAGA :NIE STOSUJ PUDRU I KREMU JEDNOCZEŚNIE!
Całą „brudną robotę” masz już za sobą, teraz będzie już z górki. Załóż dziecku świeżą pieluszkę a potem je ubierz. Pogratuluj sobie z okazji dobrze wykonanej pracy. Przypomnij sobie, że Twój ojciec nigdy tego nie zrobił. Możesz być z siebie naprawdę dumny.
OSTRZEŻENIE: KIEDY TWOJA PARTNERKA WRÓCI DO DOMU NIE CHWAL SIĘ SWOIM DOKONANIEM BO MOŻE TO WYKORZYSTAĆ PRZECIWKO TOBIE. CHCIAŁBYŚ TO ROBIĆ CODZIENNIE ?
Mam nadzieję, że ten humorystyczny „regulamin” przewijania uświadomi Ci, że pomoc przy dziecku to naprawdę nic trudnego. Twój wkład w pielęgnowanie i wychowanie pociechy na pewno w przyszłości zaowocuje lepszymi relacjami. Dziecko być może teraz nie ma świadomości, iż opiekując się nim wkładasz w to całe twoje serce ale kiedy już to zrozumie na pewno doceni. Psycholodzy twierdzą, iż ojcowie którzy aktywnie uczestniczą w opiece nad dzieckiem mają lepszy kontakt ze swoimi pociechami. Tak więc Panowie do boju!
Data publikacji: 20/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz