Zanim będziesz mógł z przyjemnością patrzeć jak Twój maluch bawi się gumowymi zabawkami w wannie , po szyję zakryty pianą minie jeszcze trochę czasu. Na razie musisz uzbroić się w cierpliwość i pomóc w zachowaniu czystości Twojej pociechy. Dowiedz się jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka.
Kąpiel niemowlaka to bardzo ważna czynność ponieważ opiera się w zasadzie na dotyku, a ten z kolei jest jednym z elementów porozumiewania się z drugim człowiekiem. Nie muszę Ci chyba mówić jak ważny dla malucha jest Twój dotyk. Dzięki niemu czuje się on spokojny i bezpieczny.
Patrząc na tak maleńkie ciałko, możesz czuć się lekko zaniepokojony. Myślisz, że nie dasz rady? Poradzisz sobie ! Nie ma nic gorszego niż ucieczka przed trudnościami. Zapewniam Cię, że kąpiel noworodka szybko przestanie być czymś trapiącym. Pocieszające jest to, że możesz część obowiązków jakie niesie ze sobą ta czynność powierzyć partnerce. Nie mniej jednak nie pozwól na to abyś stał się jedynie obserwatorem. Aktywne uczestnictwo w kąpieli niemowlaka na pewno przyniesie Ci wiele radości. Nie tylko dziecko będzie zadowolone z tego, że tata tak dzielnie się nim opiekuje ale i partnerka na pewno będzie z Ciebie dumna.
Przygotowując się do kąpieli musisz pamiętać , że czy tego chcesz czy nie, Ty także możesz zostać wykąpany. Dlatego też garnitur, krawat i drogi zegarek to nie najlepsze akcesoria przy tego typu „operacjach”. Przebierz się w wygodne i zarazem mniej eleganckie ubranie, któremu nie zaszkodzi odrobina nieplanowanej wody. Jeśli okaże się, że po całej „akcji” twoje mieszkanie będzie kwalifikowało się do pomocy dla powodzian nie panikuj. To tylko woda ! Ciesz się chwilami spędzonymi ze swoim maluchem i partnerką.
Wkładając dziecko do wanienki ( na jej dnie powinna być rozłożona pielucha) jedną ręką przytrzymuj jego główkę i kark a drugą podtrzymuj pupę. Połóż dziecko delikatnie w wanience ( to nie powinno przypominać lądowania awaryjnego). Podczas kąpieli Ty albo partnerka powinniście cały czas przytrzymywać dziecko.
Nie zaczynaj od razu od „szorowania”. Twój maluch nie jest, aż tak brudny żeby konieczna była natychmiastowa interwencja. Zacznij od polewania dziecka wodą. W tym czasie Twoja pociecha będzie prężyć swoje ciałko ponieważ działają na nią nieznane dotąd bodźce. Namydloną dłonią umyj delikatnie jego ciałko. Podczas mycia główki niemowlak nie będzie manifestował zachwytu a wręcz przeciwnie będzie się krzywił, marudził a nawet płakał. Tak sytuacja będzie wyglądała jeszcze przez pewien okres czasu. Niemowlęta nie lubią jakichkolwiek ingerencji w wygląd ich główek. Podobnie Twoja pociecha reaguje na zakładanie czapeczki prawda?
Podczas kąpieli dziecko nie może nawet na moment zostać samo. Dlatego też żaden ważny telefon ani nawet gość nie jest wystarczającym powodem do tego abyś przeniósł uwagę z dziecka na coś, lub kogoś innego. Telefon prawdopodobnie zadzwoni jeszcze raz a jeśli nie to Ty możesz zawsze oddzwonić. Nie pozwól aby ktoś lub coś zakłóciło wam tę piękną chwilę. Być może jest to jedyny moment w ciągu całego dnia, w którym masz możliwość włączenia się w pielęgnację swojego maluszka. Praca nie pozwala Ci bowiem spędzać z nim tyle czasu ile byś chciał. Zrób wszystko aby ta chwila była także dla Ciebie relaksująca.
Jeśli przebrnąłeś już przez kąpiel swojego niemowlaka i oswoiłeś się z widokiem pływającego pokoju możesz wyciągnąć maluszka z wanny. Rób to w taki sam sposób jak przy wkładaniu. Owiń swoją pociechę ręcznikiem i delikatnie osuszaj jej ciałko ( nie wycieraj ! Pamiętaj, że jego skóra jest bardzo delikatna). Teraz już możesz całe ciało natrzeć oliwką, założyć pieluszkę i ubrać brzdąca. Prawda, że było przyjemnie?
Data publikacji: 20/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz