Jak zarejestrować urodzenie dziecka?

Jak zarejestrować urodzenie dziecka

Jesteś szczęśliwą mamą dziecka, które właśnie przyszło na świat? Pamiętaj, że maluch musi zostać zarejestrowany w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC). To właśnie tam nadasz mu imię i nazwisko, a dodatkowo również numer pesel i adres meldunkowy. Oto prosta instrukcja, która podpowie Ci, jak zarejestrować urodzenie dziecka!

Rejestracja dziecka – kto może to zrobić?

Jeśli dobrze się czujesz i nie masz powikłań po porodzie, możesz zrobić to Ty. Inne upoważnione osoby to przede wszystkim ojciec dziecka lub pełnomocnik. Jeśli nie masz pełnej zdolności do czynności prawnych (np. wtedy, gdy nie jesteś jeszcze pełnoletnia), zarejestrować dziecko może też Twój opiekun.

Jak zarejestrować urodzenie dziecka? Potrzebne dokumenty

W USC wymagany jest przede wszystkim dokument tożsamości (dowód, paszport) osoby, która rejestruje dziecko. Urzędnik potrzebuje go jednak tylko do wglądu, żeby sprawdzić tożsamość. Jeśli dziecko ma zarejestrować pełnomocnik, nie możesz zapomnieć też o specjalnym pełnomocnictwie.

Drugi niezbędny dokument to karta urodzenia. Jednak bez stresu – jest ona wydawana przez lekarza i przekazywana w ciągu 3 dni przez pracownika szpitala. Przed rejestracją dziecka musisz się więc jedynie upewnić (np. przez telefon), czy karta urodzenia znajduje się już w urzędzie.

Rejestracja dziecka – kiedy i gdzie?

Na rejestrację dziecka w USC masz 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia przez lekarza. Należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, który jest właściwy dla miejsca przyjścia dziecka na świat. W tym przypadku nie jest więc ważne to, gdzie mieszkasz, gdzie mieszka ojciec czy gdzie będzie mieszkało dziecko.

O co chodzi w praktyce? Jeśli Twoje dziecko urodziło się w Warszawie, a Ty mieszkasz w Krakowie, dziecko należy zarejestrować w Warszawie.

Jak zarejestrować urodzenie dziecka? Nadanie imienia

Dziecku można nadać maksymalnie 2 imiona, jednak żadne z nich nie może go ośmieszać, być zdrobniałe czy nieprzyzwoite. Urzędnik ma prawo odmówić nadania któregoś z imion wtedy, gdy nie będzie spełniało tych właśnie kryteriów. Od tej decyzji można się odwołać w ciągu 14 dni. Nie ma natomiast problemu, by nadać dziecku imię w języku obcym. Po nadaniu imienia zostanie przygotowany protokół z danymi dziecka i rodziców, który musi podpisać osoba rejestrująca.

Zobacz też: Imiona dla dzieci popularne w 2017 r.

Ile kosztuje akt urodzenia dziecka?

Jedna sztuka skróconego odpisu aktu urodzenia jest całkowicie bezpłatna. Nie musisz też czekać, ponieważ jest wydawana od razu. W urzędzie otrzymasz nie tylko akt urodzenia, ale też potwierdzenie nadania numeru pesel i adresu zameldowania.

Zobacz też: Rejestracja dziecka w USC i inne prawa rodziców po poronieniu


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/07/2017, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *