Długie włosy u niemowlaka – dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?

długie włosy u niemowlaka

Czasami rodzice zastanawiają się, z czego wynikają długie włosy u niemowlaka. Odpowiedź jest jednoznaczna – od uwarunkowań genetycznych. Co więcej, dziecko może mieć włosy podobne nie tylko do rodziców, ale nawet i dziadków. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego niektóre noworodki rodzą się z długimi włosami.

Spis treści:

1. Długie włosy u niemowlaka – od czego zależą?
2. Długie włosy u niemowlaka – kiedy pojawiają się pierwsze włosy?
3. Włosy u niemowlaka – długie i gęste?
4. Długie włosy u niemowlaka a zgaga
5. Włosy u niemowlaka – co warto o nich wiedzieć?
6. Często zadawane pytania

Długie włosy u niemowlaka – od czego zależą?

Długie włosy u niemowlaka są zupełnie naturalnym zjawiskiem, a to czy się pojawią, zależy tylko i wyłącznie od genów. Typ włosów, ich kolor i długość dziedziczony jest zarówno po rodzicach, jak i dalszych przodkach, np. dziadkach, pradziadkach [1].

Dla przykładu, gdy oboje rodziców ma ciemne i bujne włosy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że włosy ich dziecka będą takie same. Nie oznacza to jednak, że na pewno musi tak być! Otóż przy zapłodnieniu dziecko otrzymuje po 23 pary chromosomów od każdego rodzica, a w każdej z tych grup genów znajdują się geny dalszych przodków. Na pytanie, czy długie włosy u niemowlaka się pojawią, jaki będą miały kolor, należy szukać odpowiedzi w rodzinie [1].

Długie włosy u niemowlaka – kiedy pojawiają się pierwsze włosy?

Pierwsze zalążki mieszków włosowych pojawiają się bardzo wcześnie, gdyż już w 10 tygodniu życia płodowego, a około 6 miesiąca ciąży można zaobserwować ich ostateczny kształt [1]. Zdarza się, że są dostrzegalne nawet podczas badań prenatalnych, np. USG prenatalnego [2].

Na początku trzeciego trymestru, wszystkie dzieci pokryte są włoskami, które nazywamy lanugo. Naturalnym procesem jest fakt, że włosy te zanikają, a te, które są przy porodzie malucha na głowie (niezależnie od tego, czy występują długie włosy u niemowlaka, czy krótkie), także w trakcie rozwoju wypadają i odrastają w późniejszym czasie [2]. Pojawiają się włosy dojrzałe, które oprócz włosów głowy, stanowią rzęsy i brwi [1].

Zobacz również: Dlaczego noworodek płacze? Najczęstsze przyczyny i sposoby, by sobie z tym poradzić

Włosy u niemowlaka – długie i gęste?

Oprócz faktu, że długie włosy u niemowlaka czasami zaskakują rodziców, to mogą one być również bardzo gęste! Okazuje się, że to u niemowląt jest największa gęstość włosów i wynosi zwykle 500-700 włosów na cm3. Gęstość ta z wiekiem maleje, a u osoby dorosłej waha się w granicach 200-300 na cm3 [1].

Zobacz również: Oddech niemowlaka – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Długie włosy u niemowlaka a zgaga

Istnieje błędne przekonanie, że jeśli kobieta w ciąży ma zgagę, to urodzi się niemowlę z długimi włosami. Otóż zgaga w ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie ma związku z gęstością i długością włosów dziecka [2].

Zgaga powstaje w momencie, gdy macica tak rozciąga przeponę, iż naciąga się tak zwany rozwór przełykowy. Jest to miejsce, w którym przełyk przechodzi przez przeponę, dochodząc do żołądka. W sytuacji, gdy przepona jest naciągnięta, żołądek zarzuca swoją kwaśną treść do przełyku. Właśnie to zjawisko nazywamy zgagą i jak dokładnie widać, nie ma ono nic wspólnego z długimi włosami niemowlaka. To czy dziecko będzie miało bujne owłosienie przy porodzie, zależy tylko od genów [2].

Włosy u niemowlaka – co warto o nich wiedzieć?

Wygląd dziecka kształtuje się latami, więc długie włosy u niemowlaka nie oznaczają, że maluch zawsze takie będzie miał. Często bywa tak, że włosy, które na początku były jasne, stają się z upływem czasu ciemne. Loczki i kędziorki u szkraba, mogą zamienić się w falowane lub proste włosy. Zmianom podlega również ich gęstość oraz grubość [1].

Jeśli długie włosy u niemowlaka zaczynają dziecku przeszkadzać, np. grzywka wchodzi do oczu, można je jak najbardziej przyciąć. W żaden sposób nie wpłynie to negatywnie na ich rozwój [1].

Często zadawane pytania:

1. Kiedy pojawiają się włosy u niemowlaka?

Pierwsze włosy pojawiają się już na etapie ciąży, które dziecko traci po porodzie w ciągu kilku miesięcy, by mogły odrosnąć w pełni dojrzałe włosy.

2. Od czego zależy bujność włosów u niemowlaka?

Bujność włosów u niemowlaka uzależniona jest od odziedziczonych genów po rodzicach i przodkach.

3. Dlaczego niemowlęta rodzą się z długimi włosami?

Niemowlęta rodzą się z długimi włosami na skutek uwarunkowań genetycznych po rodzicach, dziadkach, pradziadkach.

4. Jak dbać o długie włosy u niemowlaka?

Przycinanie długich włosów u niemowlaka nie ma negatywnego wpływu na ich rozwój, więc jeśli zaczynają dziecku przeszkadzać, można je bezpiecznie skrócić.


Źródła:

1. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/noworodek/dlaczego-niektore-dzieci-rodza-sie-z-dlugimi-wlosami-aa-aXAK-yzDn-iBNv.html

2. https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/ciaza-podstawy/racjonalne-wytlumaczenie-nieracjonalnych-zabobonow-o-ciazy/

 

Oceń

Data publikacji: 22/02/2022, Data aktualizacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *