34 tydzień ciąży wcześniak – jak rozwija się dziecko?

34 tydzień ciąży wcześniak

Dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży jest już dość dobrze rozwinięte. Wciąż jednak potrzebuje pozostać w brzuszku mamy. Niestety niektóre dzieci mimo tego przychodzą na świat w 34 tygodniu ciąży. Wcześniak urodzony tak wcześnie narażony jest na pewne powikłania. Jakie? Jak rozwija się takie dziecko? Dowiedz się z naszego najnowszego artykułu!

Spis treści:

  1. Czym grozi poród w 34 tygodniu ciąży?
  2. Jak rozwija się dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży?

Czym grozi poród w 34 tygodniu ciąży?

Dziecko, które przyszło na świat w 34 tygodniu ciąży, jest w stanie przeżyć poza organizmem matki. Jego szanse na przeżycie szacuje się na 98%. Ma on już rozwinięte wszystkie narządy wewnętrzne, które doskonalą swoją pracę.

Najsłabiej rozwiniętym narządem dziecka w 34 tygodniu ciąży są płuca. Potrzebują one jeszcze trochę czasu, aby móc prawidłowo pracować poza brzuszkiem mamy. Dziecko urodzone w 34 tygodniu może więc potrzebować wspomagania jego procesów oddechowych. Konieczne może być również wsparcie jego procesów termoregulacyjnych oraz pobierania pokarmów. Pierwsze kilka lub kilkanaście dni po narodzinach maluszek będzie więc musiał spędzić w szpitalu. Rodzice swoje maleństwo będą mogli zabrać do domu, gdy zacznie ono prawidłowo przybierać na masie ciała, a jego funkcje życiowe będą stabilne.

Zobacz również: Do kiedy wcześniak, czyli kiedy maluszek przestaje być wcześniakiem

Jak rozwija się dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży?

Dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży wymaga regularnej kontroli lekarskiej w pierwszych miesiącach życia. Dzięki temu będzie można monitorować jego rozwój i szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Niestety wcześniactwo może mieć także bardzo odległe powikłania. U dzieci tych dużo częściej występują problemy z układem oddechowym, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia wzroku i słuchu oraz schorzenia układu pokarmowego. Są one także dużo bardziej narażone na zaburzenia rozwojowe, takie jak ADHD. Rodzice wcześniaków zmierzyć będą się musieli również ze słabszą odpornością dziecka.

Wcześniactwo prowadzić może także do rozmaitych problemów szkolnych. Dzieci te są bardziej ruchliwe i mają większe problemy z koncentracją niż ich rówieśnicy. Szczególnie może im to przeszkadzać w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz nauce języków obcych. Niektóre z wcześniaków zmierzyć będą się musiały także ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, takimi jak dysleksja, dysortografia czy dyskalkulia.

Oceń

Data publikacji: 04/10/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *