Mdłości w ciąży - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Mdłości w ciąży

to badanie warto wykonać planując ciążę
zatwierdzone_merytorycznie - złoty_miniMdłości (nudności) w ciąży to zmora ponad połowy przyszłych mam. Pojawiają się około 4-6 tygodnia ciąży i ustępują po 20-22 tygodniu, choć niektóre ciężarne muszą się z nimi zmagać nawet do porodu. Wbrew temu, że nazywane są „porannymi nudnościami” przyszłe mamy odczuwają je często w ciągu całego dnia. Co gorsza nierzadko wraz z nimi pojawiają się również wymioty. Skąd się biorą nudności w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży – przyczyny

Od 2. tygodnia ciąży w organizmie przyszłej mamy zaczyna się wytwarzać gonadotropina kosmówkowa (hCG), której poziom stopniowo wzrasta aż do 14. tygodnia. Po osiągnięciu właściwego poziomu (ok. 4-6 tygodnia ciąży) gonadotropina wywołuje spowolnienie pracy układu trawiennego i wyczulenie na zapachy. To dzięki niej reagujesz na otaczające cię środowisko i pokarmy nudnościami. Zmiany hormonalne są więc podstawową i główną przyczyną mdłości w ciąży, jednak nie jedyną. To nieprzyjemne uczucie mogą nasilać również preparaty z żelazem oraz stres wywołany przez sam fakt bycia w ciąży. Lekarze podkreślają, że ryzyko wystąpienia nudności w ciąży zwiększają również zaburzenia odżywiania przed ciążą, tj. bulimia, młody wiek matki oraz zwiększona masa ciała. U kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia i zażywały preparaty witaminowe przed ciążą obserwuje się zmniejszoną podatność na mdłości ciążowe.

Mdłości w ciąży – czy powinnam się martwić kiedy ich nie ma?

Badania prowadzone w I Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa AM we Wrocławiu pokazują, że mdłości w ciąży odczuwa od 50 do 90% Polek. Stopień ich nasilenia także jest różny. Jeśli należysz do tych szczęśliwych kobiet, które odczuwają je w niewielkim stopniu lub nie odczuwasz ich wcale to powinnaś się cieszyć. Zapewniamy, że nie jest to powód do zmartwień.

Mdłości w ciąży – jak sobie radzić?

Jeśli mdłości i towarzyszące im często wymioty są bardzo nasilone skonsultuj się z lekarzem. W przypadku niektórych kobiet konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. O tym jednak zadecyduje lekarz. Przyszłe mamy mogą też stosować szereg domowych sposobów na mdłości. Przeczytasz o nich więcej tutaj. Nawet jeśli nie sprawią one, że problem całkowicie zniknie, to w wielu przypadkach pozwala na jego złagodzenie i tym samym poprawę komfortu życia przyszłej mamy.

Mdłości w ciąży – czy są niebezpieczne dla mnie lub dla dziecka?

Nudności i wymioty w ciąży mogą się pojawić o każdej porze dnia i nocy. Zwykle jednak występują rano, gdy masz pusty żołądek. Nie zagrażają one mamie i dziecku, ale w chwili, gdy powodują wymioty mogą prowadzić do znacznego odwodnienia i ubytku elektrolitów – sodu, potasu i magnezu. Niedobory potasu powodują zaburzenia pracy serca, bolesne skurcze mięśni oraz wzrost ciśnienia krwi. Przy znacznej utracie tego pierwiastka możesz odczuwać również zbytnie podenerwowanie i zmęczenie. Nadmierna utrata sodu natomiast może potęgować odczucie mdłości oraz powodować bóle głowy oraz dalsze, pogłębiające się uczucie osłabienia i zmęczenia. Odwodnienie w ciąży spowodowane wymiotami objawia się dokładnie tak samo, jak w przypadku innych jego przyczyn, np. biegunki. Kiedy zauważysz, że oddajesz mocz znacznie rzadziej niż zwykle (kilka razy na dobę), jego barwa zmieniła się z jasnożółtej na ciemnobrązową lub odczuwasz zawroty głowy i masz mroczki przed oczami kiedy wstajesz, to staraj się jak najszybciej uzupełnić płyny. Pamiętaj, że podczas odwodnienia spada ciśnienie tętnicze krwi, co możesz również odczuwać pulsującymi bólami głowy.

Mdłości w ciąży – utrata wagi

Utrata wagi w wyniku mdłości i wymiotów w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, nie jest zjawiskiem rzadkim. Na pewno zadajesz sobie pytanie dlaczego tak się dzieje skoro powinnaś stale przybierać na wadzie. Niewielka utrata wagi (2-3 kg) nie jest niebezpieczna i nie wymaga konsultacji z lekarzem.

 

informacjaPamiętaj! Jeśli niemal bez przerwy jest ci niedobrze i wymiotujesz po zjedzeniu lub wypiciu czegokolwiek lub straciłaś na wadze ponad 3 kg to powinnaś pójść do lekarza. Być może konieczna będzie kroplówka lub zastrzyk przeciwwymiotny. Czasem młoda mama musi zostać kilka dni w szpitalu, aby uzupełnić powstałe w organizmie niedobory. To nie powód do paniki. Najważniejsze, abyście ty i dziecko czuli się dobrze.

 

Przeczytaj również:

25/08/2015

Jedna odpowiedź do “Mdłości w ciąży”

  1. Kasia.p napisał(a):

    Czytałam gdzieś, że suplementy zawierające imbir pomagaja przy mdłosciach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.