Mdłości w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?Badaniaprenatalne.pl

Mdłości w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży to zmora ponad połowy przyszłych mam. Pojawiają się około 4-6 tygodnia ciąży i ustępują po 20-22 tygodniu, choć niektóre ciężarne muszą się z nimi zmagać nawet do porodu. Wbrew temu, że nazywane są „porannymi nudnościami”, przyszłe mamy odczuwają je często w ciągu całego dnia. Co gorsza, nierzadko wraz z nimi pojawiają się również wymioty. Skąd biorą się nudności w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny mdłości
Mdłości nie występują u wszystkich
Sposoby na mdłości
Czy mdłości są bezpieczne?
Utrata wagi przy mdłościach

Mdłości w ciąży – przyczyny

Od 2 tygodnia ciąży w organizmie przyszłej mamy zaczyna się wytwarzać gonadotropina kosmówkowa (hCG), której poziom stopniowo wzrasta aż do 14 tygodnia ciąży. Po osiągnięciu właściwego poziomu (ok. 4-6 tygodnia ciąży) gonadotropina wywołuje spowolnienie pracy układu trawiennego i wyczulenie na zapachy.

To z jej powodu reagujesz na otaczające cię środowisko i pokarmy nudnościami. Zmiany hormonalne są więc podstawową i główną przyczyną mdłości w ciąży – jednak nie jedyną. To nieprzyjemne uczucie mogą nasilać również preparaty z żelazem oraz stres wywołany przez sam fakt bycia w ciąży.

Lekarze podkreślają, że ryzyko wystąpienia nudności w ciąży zwiększają także zaburzenia odżywiania przed ciążą (bulimia), młody wiek matki oraz podwyższona masa ciała. U kobiet, które zaszły w ciążę po 35. roku życia i zażywały preparaty witaminowe przed ciążą, obserwuje się zmniejszoną podatność na mdłości ciążowe.

Mdłości w ciąży – czy powinnaś się martwić, jeśli ich nie ma?

Badania prowadzone w I Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa AM we Wrocławiu pokazują, że mdłości w ciąży odczuwa od 50 do 90% Polek. Stopień ich nasilenia także jest różny. Jeśli należysz do tych szczęśliwych kobiet, które odczuwają je w niewielkim stopniu lub nie odczuwasz ich wcale, powinnaś się cieszyć. Nie jest to powód do zmartwień.

Mdłości w ciąży – jak sobie radzić?

Jeśli mdłości i towarzyszące im często wymioty są bardzo nasilone, skonsultuj się z lekarzem. W przypadku niektórych kobiet konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. O tym jednak zadecyduje lekarz. Przyszłe mamy mogą też stosować szereg domowych sposobów na mdłości. Nawet jeśli nie sprawią one, że problem całkowicie zniknie, to w wielu przypadkach pozwalają na jego złagodzenie i tym samym poprawę komfortu życia.

Zobacz też: Sposoby na nudności w ciąży

Mdłości w ciąży – czy są niebezpieczne dla Ciebie lub dla dziecka?

Nudności i wymioty w ciąży mogą się pojawić o każdej porze dnia i nocy. Zwykle jednak występują rano, gdy masz pusty żołądek. Nie zagrażają one Tobie i dziecku, ale gdy powodują wymioty, mogą prowadzić do znacznego odwodnienia i ubytku elektrolitów – sodu, potasu i magnezu.

Niedobory potasu powodują zaburzenia pracy serca, bolesne skurcze mięśni oraz wzrost ciśnienia krwi. Przy znacznej utracie tego pierwiastka możesz odczuwać również zbytnie podenerwowanie i zmęczenie. Nadmierna utrata sodu może natomiast potęgować odczucie mdłości oraz powodować bóle głowy, a także dalsze, pogłębiające się, uczucie zmęczenia i osłabienia.

Odwodnienie w ciąży spowodowane wymiotami objawia się dokładnie tak samo, jak w przypadku innych jego przyczyn, np. biegunki. Kiedy zauważysz, że oddajesz mocz znacznie rzadziej niż zwykle (kilka razy na dobę), jego barwa zmieniła się z jasnożółtej na ciemnobrązową lub odczuwasz zawroty głowy i masz mroczki przed oczami kiedy wstajesz – postaraj się jak najszybciej uzupełnić płyny. Pamiętaj, że podczas odwodnienia spada ciśnienie tętnicze krwi, co możesz również odczuwać pulsującymi bólami głowy.

Mdłości w ciąży – utrata wagi

Utrata wagi w wyniku mdłości i wymiotów w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, nie jest zjawiskiem rzadkim. Na pewno zadajesz sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje, skoro powinnaś stale przybierać na wadzie… Niewielka utrata wagi (2-3 kg) nie jest niebezpieczna i nie wymaga konsultacji z lekarzem.

 

informacjaPamiętaj! Jeśli niemal bez przerwy jest Ci niedobrze i wymiotujesz po zjedzeniu lub wypiciu czegokolwiek lub straciłaś na wadze ponad 3 kg, powinnaś udać się do lekarza. Być może konieczna będzie kroplówka lub zastrzyk przeciwwymiotny. Czasem przyszła mama musi zostać kilka dni w szpitalu, aby uzupełnić powstałe w organizmie niedobory. To nie powód do paniki. Najważniejsze, abyście Ty i dziecko czuli się dobrze.

 


Mdłości w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
5 Liczba ocen: 3

Przeczytaj również:

25/08/2015

Jedna odpowiedź do “Mdłości w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?”

  1. Kasia.p napisał(a):

    Czytałam gdzieś, że suplementy zawierające imbir pomagaja przy mdłosciach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij