Jednym z kluczowych składników, który powinien znaleźć się w codziennym menu przyszłej mamy, jest kwas foliowy. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego jego suplementacja zalecana jest każdej kobiecie ciężarnej. Jakie jest znaczenie kwasu foliowego w diecie przyszłej mamy? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B, która odgrywa niezwykle istotną rolę w organizmie człowieka. Jest on niezbędny do produkcji i naprawy DNA. Ma więc kluczowe znaczenie dla prawidłowego podziału i wzrostu komórek. Jest to szczególnie ważne w okresie ciąży, kiedy podział komórek jest intensywny.
Badania pokazują, że przyjmowanie odpowiedniej dawki kwasu foliowego na kilka miesięcy przed poczęciem może znacząco zmniejszyć ryzyko wad cewy nerwowej u noworodka. Jest to struktura, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Niedobór kwasu foliowego może więc doprowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak rozszczep podniebienia czy kręgosłupa. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby suplementację kwasu foliowego rozpocząć najpóźniej na trzy miesiące przed zajściem w ciążę.
Kwas foliowy oddziałuje w ciąży nie tylko na cewę nerwową płodu. Wspiera on również rozwój łożyska, które jest niezbędne do dostarczania dziecku składników odżywczych i tlenu. Uczestniczy on także w produkcji czerwonych krwinek, przez co zapobiega anemii u ciężarnych.
Zobacz również: Czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa?
Eksperci zalecają, aby każda kobieta, która planuje ciążę, przyjmowała dziennie 400 mikrogramów kwasu foliowego. Taka dawka jest zalecana do 16 tygodnia ciąży. W przypadku ciąży mnogiej dawka ta może być zwiększona. Większe dawki mogą być stosowane także w przypadku ciężarnych z otyłością oraz palących papierosy. O zwiększeniu dawki zawsze powinien zadecydować lekarz.
Chociaż kwas foliowy przyjmujemy głównie w formie suplementu, to występuje on także naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak:
• Szpinak, jarmuż, sałata
• Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze czy grejpfruty
• Rośliny strączkowe, takie jak fasola, soja czy ciecierzyca
• Orzechy
• Produkty pełnoziarniste
Data publikacji: 10/08/2024, Data aktualizacji: 12/08/2024
Dodaj komentarz