Konflikt serologiczny – na czym polega i jak mu zapobiegać?Badaniaprenatalne.pl

Konflikt serologiczny – na czym polega i jak mu zapobiegać?

konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny polega na wytworzeniu przez organizm matki przeciwciał przeciwko krwi jej dziecka. Może dojść do niego tylko w momencie, gdy krew przyszłej mamy charakteryzuje się czynnikiem Rh-, a ojca dziecka – Rh+. Obecnie w takich sytuacjach lekarze minimalizują ryzyko pojawienia się problemu, dlatego tak ważne jest określenie Rh na początku ciąży.

Konflikt serologiczny – na czym polega?

W sytuacji, w której dziecko odziedziczy po swoim ojcu krew Rh+, a kobieta posiada czynnik Rh-, konflikt serologiczny może się pojawić. Wiąże się to z tym, że każdy z nas może mieć jedną z 4 grup krwi: A, B, AB lub 0. Krew dodatkowo posiada także czynnik Rh+ (ma go ok. 80-85% populacji) albo Rh- (ok. 15-20% populacji). Rh+ oznacza, że na powierzchni erytrocytów znajdują się antygeny D, a Rh- – że ich nie ma.

Przy konflikcie serologicznym organizm matki wykrywa obecny w krwi dziecka antygen D i chce go zwalczyć. Pojawiają się więc przeciwciała, mające na celu przedostanie się przez łożysko, a później zniszczenie czerwonych krwinek dziecka.

Konflikt serologiczny – kiedy może do niego dojść?

By pojawił się konflikt serologiczny, do organizmu matki musi przedostać się minimum 0,2 ml krwi dziecka. Jeśli jest to pierwsza, przebiegająca prawidłowo, ciąża – zdarza się to w momencie porodu. To wtedy tworzą się również przeciwciała – zbyt słabe, by wywołać nieprawidłowości. Stają się silniejsze w kolejnej ciąży, więc zagrożenie najczęściej pojawia się dopiero w jej czasie.

Przedostanie się krwi dziecka do organizmu matki, czyli również konflikt serologiczny, czasami może być spowodowane m.in. krwotokami, odklejeniem się łożyska czy zabiegami wewnątrzmacicznymi.

Konflikt serologiczny – zapobieganie

W dzisiejszych czasach lekarze stawiają głównie na profilaktykę, która ma na celu niedopuszczenie do pojawienia się konfliktu serologicznego. Po pierwsze, do 12 tygodnia ciąży każda przyszła mama ma badanie oznaczenia Rh. W przypadku posiadania Rh-, analizuje się dodatkowo poziom przeciwciał.

Przeczytaj również: Podstawowe badania w ciąży

Co więcej, w takiej sytuacji kobieta otrzymuje zastrzyk z immunoglobuliną anty D (naturalnym produktem z krwi). Jego celem jest zniszczenie tych krwinek dziecka, które zdążyły przedostać się do organizmu. Dzięki temu niemożliwe jest stworzenie kolejnych przeciwciał. Taki zastrzyk podaje się w 28. tygodniu i po urodzeniu dziecka albo wyłącznie po porodzie (zwykle ten sposób wykorzystywany jest w Polsce).

Konflikt serologiczny – gdy do niego dojdzie

Gdy okaże się, że w krwi kobiety znajdują się przeciwciała przeciwko czerwonym krwinkom dziecka, wykonuje się dodatkowe kontrole ich poziomu: w 28., 32. i 36. tygodniu. Lekarz przeprowadza również USG co 2-3 tygodnie, by sprawdzić rozwój dziecka. Jeśli wartość przeciwciał jest niska, interwencja lekarska zwykle nie jest potrzebna. Jeśli jest natomiast bardzo wysoka, czasami ciążę kończy się wcześniej, a u dziecka wykonuje transfuzję krwi. 


Konflikt serologiczny – na czym polega i jak mu zapobiegać?
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

27/01/2017

4 odpowiedzi na “Konflikt serologiczny – na czym polega i jak mu zapobiegać?”

 1. synthia napisał(a):

  O tym się nie mówi, albo mówi za mało. Od momentu wprowadzenia refundacji obowiązkiem lekarza jest poinformować pacjentkę o przysługującym jej prawie do skorzystania z takiego zabiegu w ramach profilaktyki śródciążowej.

 2. corteza napisał(a):

  Mimo wszystko dalej nie jest popularną opcją, jest mała świadomość co do zasadności stosowania go. A jednak zastrzyk podawany po porodzie to redukcja ryzyka immunizacji o zaledwie 98%…

 3. Rilla napisał(a):

  Mała aktualizacja – od początku tego roku zastrzyk profilaktyczny, stosoway w 28 tc. jest już refundowany 🙂

 4. Gaba napisał(a):

  Ale w Polsce podanie tego zastrzyku w 28 tc chyba nie jest aż tak popularne no i nie jest refundowane. Mam wrażenie że nie każdy lekarz w ogóle mówi o tym że mamy taką opcję i trzeba to sobie doczytać samemu żeby wiedzieć że coś takiego istnieje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij