Jak zarejestrować urodzenie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC)Badaniaprenatalne.pl

Jak zarejestrować urodzenie dziecka?

Jak zarejestrować urodzenie dziecka

Jesteś szczęśliwą mamą dziecka, które właśnie przyszło na świat? Pamiętaj, że maluch musi zostać zarejestrowany w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC). To właśnie tam nadasz mu imię i nazwisko, a dodatkowo również numer pesel i adres meldunkowy. Oto prosta instrukcja, która podpowie Ci, jak zarejestrować urodzenie dziecka!

Rejestracja dziecka – kto może to zrobić?

Jeśli dobrze się czujesz i nie masz powikłań po porodzie, możesz zrobić to Ty. Inne upoważnione osoby to przede wszystkim ojciec dziecka lub pełnomocnik. Jeśli nie masz pełnej zdolności do czynności prawnych (np. wtedy, gdy nie jesteś jeszcze pełnoletnia), zarejestrować dziecko może też Twój opiekun.

Jak zarejestrować urodzenie dziecka? Potrzebne dokumenty

W USC wymagany jest przede wszystkim dokument tożsamości (dowód, paszport) osoby, która rejestruje dziecko. Urzędnik potrzebuje go jednak tylko do wglądu, żeby sprawdzić tożsamość. Jeśli dziecko ma zarejestrować pełnomocnik, nie możesz zapomnieć też o specjalnym pełnomocnictwie.

Drugi niezbędny dokument to karta urodzenia. Jednak bez stresu – jest ona wydawana przez lekarza i przekazywana w ciągu 3 dni przez pracownika szpitala. Przed rejestracją dziecka musisz się więc jedynie upewnić (np. przez telefon), czy karta urodzenia znajduje się już w urzędzie.

Rejestracja dziecka – kiedy i gdzie?

Na rejestrację dziecka w USC masz 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia przez lekarza. Należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, który jest właściwy dla miejsca przyjścia dziecka na świat. W tym przypadku nie jest więc ważne to, gdzie mieszkasz, gdzie mieszka ojciec czy gdzie będzie mieszkało dziecko.

O co chodzi w praktyce? Jeśli Twoje dziecko urodziło się w Warszawie, a Ty mieszkasz w Krakowie, dziecko należy zarejestrować w Warszawie.

Jak zarejestrować urodzenie dziecka? Nadanie imienia

Dziecku można nadać maksymalnie 2 imiona, jednak żadne z nich nie może go ośmieszać, być zdrobniałe czy nieprzyzwoite. Urzędnik ma prawo odmówić nadania któregoś z imion wtedy, gdy nie będzie spełniało tych właśnie kryteriów. Od tej decyzji można się odwołać w ciągu 14 dni. Nie ma natomiast problemu, by nadać dziecku imię w języku obcym. Po nadaniu imienia zostanie przygotowany protokół z danymi dziecka i rodziców, który musi podpisać osoba rejestrująca.

Zobacz też: Imiona dla dzieci popularne w 2017 r.

Ile kosztuje akt urodzenia dziecka?

Jedna sztuka skróconego odpisu aktu urodzenia jest całkowicie bezpłatna. Nie musisz też czekać, ponieważ jest wydawana od razu. W urzędzie otrzymasz nie tylko akt urodzenia, ale też potwierdzenie nadania numeru pesel i adresu zameldowania.

Zobacz też: Rejestracja dziecka w USC i inne prawa rodziców po poronieniu


Jak zarejestrować urodzenie dziecka?
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

10/07/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij