5 rad, które pomogą Ci zajść w ciążę - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

5 rad, które pomogą Ci zajść w ciążę

Chcesz zajść w ciążę i już niedługo cieszyć się upragnionym potomstwem? Regularne współżycie bez żadnej antykoncepcji to podstawa. Warto jednak poznać kilka wskazówek, które podpowiedzą Wam, jak zajść w ciążę szybciej i jak poprawić płodność.

Jak zajść w ciążę?

1. Prowadź zdrowy styl życia

Jedna z najprostszych, ale i najważniejszych rad – zła dieta, używki i brak ruchu mogą bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na Waszą płodność i jakość komórek rozrodczych. Przykładowo, palenie papierosów zmniejsza płodność kobiecą aż o 20!

Zrezygnujcie więc z używek, postawcie na zbilansowaną dietę (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby) i nie zapomnijcie o wspólnej aktywności fizycznej. Jeśli masz nadwagę lub niedowagę, dobrze, abyś przed ciążą starała się uregulować masę ciała – najlepiej pod okiem dietetyka.

2. Zrób podstawowe badania

Dzięki nim sprawdzicie, czy wszystko jest w porządku i w razie czego szybko wprowadzicie potrzebne leczenie, co ułatwi zajście w ciążę. Warto, abyście oboje wykonali więc morfologię krwi, poziom glukozy we krwi, badanie moczu i badania hormonalne.

Jako przyszła mama powinnaś też zrealizować badanie poziomu przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i żółtaczki typu B, a także wybrać się do ginekologa, który skontroluje Twoją anatomiczną budowę.

3. Wyklucz genetyczne przyczyny zaburzeń płodności

Niektóre nieprawidłowości w genach mogą obniżać płodność, dlatego przed planowaną ciążą warto sprawdzić, czy nie występują u Was. Oboje wykonajcie więc badanie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów). Warto przeprowadzić też test w kierunku genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną i badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR u Ciebie.

Trombofilia wrodzona – genetyczna tendencja do nadkrzepliwości – nie daje widocznych objawów, jednak może nie tylko doprowadzić do niebezpiecznej zakrzepicy, ale też negatywnie wpływać na próby zajścia w ciążę, a później powodować poronienia. Warianty C677T i A1298C genu MTHFR zaburzają natomiast przyswajanie standardowej formy kwasu foliowego.

4. Dowiedz się, kiedy masz dni płodne

Pamiętajcie, że kobieta nie jest płodna przez cały miesiąc, a jedynie w czasie tzw. dni płodnych w okolicach owulacji. Występują one mniej więcej 3 dni przed owulacją i 1 dzień po niej. Warto więc obserwować uważnie organizm i wiedzieć, kiedy najlepiej uprawiać seks. Oprócz tego pomocne mogą okazać się specjalne kalkulatory (dostępne w internecie) oraz testy owulacyjne (dostępne w aptekach).

5. Zrelaksuj się

Stres i nerwy na pewno nie sprzyjają zajściu w ciążę – często to właśnie one są odpowiedzialne za problemy z poczęciem dziecka. Warto więc, abyście nie wywierali presji na sobie nawzajem i starali się po prostu zrelaksować. Wyjazd, romantyczna kolacja czy szalona przygoda na pewno Wam w tym pomogą. Pamiętajcie, że seks powinien być przyjemnością, a nie obowiązkiem!

Przeczytaj też: Cykl miesiączkowy i owulacja

 

ciąża po poronieniuporonienia nawykowejak zajść w ciążę po wczesnym poronieniujak zajść w ciążę po łyżeczkowaniuobjawy ciąży pozamacicznejciąża biochemiczna przyczyny i objawyporonienia

5 rad, które pomogą Ci zajść w ciążę
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

18/05/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij