Jak rozpoznać ciążę? Objawy ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Jak rozpoznać ciążę?

jak rozpoznać ciążę

Wpis sponsorowany

Znasz prawie wszystkie objawy ciąży i twierdzisz, że bez problemu rozpoznasz u siebie  błogosławiony stan. Nie ma nic bardziej mylnego.  Takie same sygnały, jak przy ciąży organizm może wysyłać sygnalizując różne zaburzenia  zdrowotne.

Jak rozpoznać ciążę? Objawy ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży są trudne do wykrycia bez przeprowadzenia odpowiednich badań. Może się zdarzyć że:

  • Masz zatrzymanie miesiączki. Tego typu zaburzenia możesz mieć z najróżniejszych Mogły je wywołać stres lub hormonalne zawirowania.
  • Bolą cię piersi. To również może mieć podłoże hormonalne.
  • Masz powiększony brzuch. Często spowodowane jest to  nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych lub  obecnością guzów. W czasie ciąży brzuch zaczyna być widoczny dopiero w 12-14 tygodniu ciąży
  • Często oddajesz mocz. Może być to przyczyną stanu zapalnego pęcherza.
  • Odczuwasz w brzuchu ruchy. Pojawiają się one u przyszłej matki dopiero około 18 tygodnia. Wcześniejsze odgłosy, wydobywające się  z brzucha  zazwyczaj  związane są z pracą jelit.
  • Odczuwasz zmęczenie, senność i  brak koncentracji. To objawy towarzyszące  nie tylko  ciąży. Powodują je m.in.  przemęczenie, problemy z ciśnieniem i wiele innych przyczyn.
  • Odczuwasz mdłości. Przy ciąży mogą się one pojawiać między 2 a 8 tygodniem ciąży, ale mogą one być wynikiem niestrawności.
  • Masz wzmożony apetyt, różne zachcianki lub niechęć do pewnych potraw.  Takie objawy mogą się pojawiać w pierwszy trymestrze ciąży, ale również mogą być spowodowane wieloma innymi czynnikami.

Domowy test ciążowy

Jak widać sygnały wysyłane przez organizm  nie wskazują  jednoznacznie na ciąże. Żeby się jednak  o tym przekonać zrób  test ciążowy. Domowy test kupisz w aptece lub większej drogerii. Jego diagnoza opiera się na wykryciu w moczu gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Pojawia się on we krwi  i jest wydalany z moczem od momentu zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy. Jego stężenie rośnie.  Ciąża możesz wykryć przy pomocy testu między dziesiątym a dwudziestym dniem od zapłodnienia. Zależy to od czułości testu i ilości hormonu w moczu. Domowy test jest  już pewnym gwarantem, chociaż nie do końca. Nie jest one nieomylny i czasem może zafałszować wynik.  Test ciążowy możesz  również wykonać w laboratorium. Badanie moczu daje wyniki po kilku godzinach, a ciąże możesz wykryć już 7 do 10 dni po zapłodnieniu.

Jak lekarz stwierdza ciążę: badanie krwi i USG

Najczulszy test laboratoryjny wykonasz badając krew. Pomiar stężenia hCG  wykrywa ciąże już w 7 dni po zapłodnieniu. Badając krew możesz dowiedzieć się o wieku ciąży. Czy nie jest ona pozamaciczna i nie występują jakieś nieprawidłowości z nią związane.  Badanie USG stwierdza ciąże 4 do 6 tygodni po zapłodnieniu. Wtedy podczas badanie można dostrzec pęcherzyk płodowy lub embrion, a około 10 tygodnia usłyszeć bicie serca płodu.

logo_familie_duze (2)Autor: www.familie.pl portal dla rodziców

Zdjęcie: ©coolfonk/Depositphotos.com

 


Jak rozpoznać ciążę?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

13/06/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij