Endometrioza – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Przeskocz do treści

Endometrioza – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

endometrioza

Endometrioza polega na obecności błony śluzowej macicy (endometrium) poza macicą. Dotyczy nawet do 15% wszystkich kobiet, a w przypadku tych borykających się z niepłodnością – nawet do 50% [1]. Endometrioza może powodować nie tylko silne dolegliwości bólowe, ale też problemy z zajściem w ciążę. Jak objawia się ta choroba, jak ją diagnozować i leczyć?

Spis treści:

Przyczyny endometriozy
Jakie są objawy endometriozy
Diagnostyka i leczenie endometriozy

Endometrioza – przyczyny

Ogniska endometriozy nierzadko znajdują się m.in. w jamie otrzewnej, jajniku czy jajowodzie, ale mogą pojawić się też w innych miejscach. Powodują powstawanie guzków, zrostów, blizn, torbieli czy stanów zapalnych.

Przyjmuje się, że endometrioza najczęściej wiąże się z tzw. wsteczną menstruacją – błona śluzowa macicy po złuszczeniu, zamiast wydostawać się z krwią miesiączkową, przemieszcza się wstecznie do jajowodów.

Wsteczna menstruacja występuje u wielu kobiet, jednak nie zawsze powoduje endometriozę. Istotne są tu takie czynniki jak m.in. zaburzenia wypływu krwi miesiączkowej, zaburzenia immunologiczne, wysoki poziom estrogenów przez długi czas, krótkie cykle miesiączkowe czy czynniki genetyczne [2].

Zobacz też: Co możesz zrobić, by urodzić zdrowe dziecko?

Endometrioza – objawy

Objawy endometriozy u każdej kobiety mogą być trochę inne, nie wszystkie występują za każdym razem, a ponadto choroba może rozwijać się powoli. Do możliwych symptomów należą przede wszystkim:

  • ból okresowy lub ciągły,
  • bolesne i obfite miesiączki,
  • ból w czasie współżycia,
  • plamienie po stosunku,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • plamienia okołomiesiączkowe,
  • ból w czasie oddawania moczu,
  • problemy gastryczne, np. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia,
  • niepłodność.

Endometrioza – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka endometriozy ma na celu określenie, gdzie znajdują się jej ogniska, z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia i jakie leczenie dobrać. Oprócz szczegółowego wywiadu obejmuje ona najczęściej badanie USG, badanie ginekologiczne, a także laparoskopię. Czasami określa się też stężenia glikoprotein Ca-125 oraz Ca 19-9 (badania uzupełniające).

Co ważne, nawet u 38% kobiet z endometriozą pierwsze objawy pojawiły się poniżej 15. roku życia. Czas diagnostyki endometriozy wynosi nawet 12 lat [1] – przede wszystkim ze względu na bagatelizowanie silnego bólu miesiączkowego u młodych dziewcząt.

Leczenie zależy m.in. od wieku, zaawansowania choroby i umiejscowienia ognisk. Wykorzystuje się zarówno leki, jak i leczenie operacyjne (mające na celu m.in. usunięcie zrostów).

Opowieść o Marcie – i nadziei…

Poznaj historię Marty, która od 10 lat stara się o dziecko i cierpi na endometriozę. Marta chce walczyć, jednak potrzebuje do tego wsparcia finansowego. Więcej informacji i zbiórka na pomagam.pl.

Możesz pomóc również przez udostępnienie tej informacji!


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska” 2012, 11.
[2] L. C. Giudice, Endometrioza, „Ginekologia po Dyplomie” 2010 (przedrukowano z „The New England Journal of Medicine”).

Autor: Agnieszka | zdjęcie: Piyapong Thongcharoen/pl.123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 04/12/2018, Data aktualizacji: 12/02/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?