EMOstrefa – miejsce w którym rodzic i dziecko mogą być blisko siebie

EMOstrefa
.W Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie została otwarta 37. w Polsce EMOstrefa z fotelami do kangurowania i miejscem, gdzie rodzice mogą czuwać przy swoich dzieciach. O tym jakie korzyści przynosi im EMOstrefa, jak jest wyposażona i czy cieszy się zainteresowaniem, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiada dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii.

Tina Pysiewicz, redakcja badaniaprenatalne.pl: 17 listopada 2017 roku w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny została otwarta EMOstrefa. Na czym polega ta inicjatywa?

dr n. med. Beata Pawlus: W ramach programu EMOstrefa polskim szpitalom przekazywane są fotele do kangurowania lub rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy swoich dzieciach. Inicjatorem akcji jest marka EMOtopic, która w 2016 roku rozpoczęła tworzenie EMOstref umożliwiających rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny jest 37. EMOstrefą otwartą od 2016 roku. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – można spotkać już w 23 szpitalach w 19 miastach w całej Polsce.

T.P.: Dlaczego zdecydowali się Państwo na otwarcie EMOstrefy?

dr n. med. B. Pawlus: W Szpitalu już od pierwszych dni życia noworodek i jego matka objęci są profesjonalną opieką zespołu terapeutycznego Oddziału Neonatologii. Po przeniesieniu mamy i noworodka na Oddział Położnictwa pracujemy w systemie rooming-in, tzn. dziecko przebywa stale z mamą, a wszystkie czynności pielęgnacyjne, badania lekarskie i zabiegi odbywają się przy niej.

Jednak w przypadku dzieci chorych lub urodzonych przedwcześnie kontakt mamy z dzieckiem jest ograniczony. Noworodki urodzone przedwcześnie najpierw wymagają intensywnej terapii, a możliwość kangurowania przychodzi później, wraz ze stabilizowaniem się ich stanu zdrowia. Dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale również mamy i taty – już od pierwszych chwil po narodzinach.

Co roku w naszym Szpitalu rodzi się niemal pół tysiąca wcześniaków, dlatego jesteśmy współorganizatorem ogólnopolskiej akcji Rodzice Kangury, w której zachęcamy Szpitale do zapewniania rodzicom tuż po porodzie kontaktu „skóra do skóry”, a w przypadku porodów przedwczesnych – do zapewniania możliwości kangurowania.

Każdy, choćby najkrótszy okres czasu, w którym rodzice mogą kangurować noworodki urodzone przedwcześnie, szczególnie te z małą lub bardzo małą urodzeniową masą ciała, jest niezastąpioną formą terapii.

Kangurowanie we współczesnej neonatologii to wręcz jeden z elementów procesu leczenia. Dlatego też stworzenie EMOstrefy w naszym Szpitalu jest kolejnym krokiem w rozwijaniu tej praktyki i wsparciu rodziców w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione.

T.P.: EMOstrefy wspierają rodzicielstwo bliskości. Jakie są korzyści z tzw. kangurowania i na czym to polega?

dr n. med. B. Pawlus: Kangurowanie to sposób przytulania noworodka „skóra do skóry”, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica.

Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka i zwiększa ilość tlenu we krwi. Co więcej, rzadziej występują zaburzenia oddychania i zmniejsza się ryzyko infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie. W późniejszym okresie obserwujemy, że dzieci lepiej śpią, rzadziej miewają kolki.

Kangurowanie pozytywnie wpływa również na mózg dziecka, aktywuje u noworodków szybsze tworzenie się połączeń między neuronami oraz pobudza ośrodki związane z emocjami i budowaniem więzi społecznych.

T.P.: Jak wygląda EMOstrefa? Czy posiada specjalne wyposażenie ułatwiające rodzicom kontakt z dziećmi?

dr n. med. B. Pawlus: EMOstrefa jest miejscem, w którym rodzic i dziecko mogą być blisko siebie. W przypadku najmłodszych dzieci – noworodków, takim wyposażeniem jest fotel do kangurowania, dzięki któremu mama lub tata może kangurować maluszka od pierwszych chwil po urodzeniu.

T.P.: Jak sprawdza się EMOstrefa w Państwa szpitalu? Czy rodzice chętnie z niej korzystają?

dr n. med. B. Pawlus: Każdego dnia rodzice korzystają z EMOstrefy, rozpoczynają uważne poznawanie swojego maluszka oraz budowanie więzi opartej na fizycznej i emocjonalnej bliskości. Ten proces, rozpoczęty jeszcze zanim maluch przyszedł na świat, kontynuowany jest właśnie w EMOstrefie. Dziękujemy EMOtopic.

T.P.: Dziękuję za rozmowę.


Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się, nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej i diagnostyki.

Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. W 2007 r. placówka wyróżniona została tytułem „Szpital Przyjazny Dziecku”, a w 2009 roku została finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital.” Wysoką klasę usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008 roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2009 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia, potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl.


Zdjęcia: Szpital Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 06/12/2017, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *