EMOstrefa w w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w WarszawieBadaniaprenatalne.pl

EMOstrefa – miejsce w którym rodzic i dziecko mogą być blisko siebie

EMOstrefa
.W Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie została otwarta 37. w Polsce EMOstrefa z fotelami do kangurowania i miejscem, gdzie rodzice mogą czuwać przy swoich dzieciach. O tym jakie korzyści przynosi im EMOstrefa, jak jest wyposażona i czy cieszy się zainteresowaniem, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiada dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii.

Tina Pysiewicz, redakcja badaniaprenatalne.pl: 17 listopada 2017 roku w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny została otwarta EMOstrefa. Na czym polega ta inicjatywa?

dr n. med. Beata Pawlus: W ramach programu EMOstrefa polskim szpitalom przekazywane są fotele do kangurowania lub rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy swoich dzieciach. Inicjatorem akcji jest marka EMOtopic, która w 2016 roku rozpoczęła tworzenie EMOstref umożliwiających rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny jest 37. EMOstrefą otwartą od 2016 roku. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – można spotkać już w 23 szpitalach w 19 miastach w całej Polsce.

T.P.: Dlaczego zdecydowali się Państwo na otwarcie EMOstrefy?

dr n. med. B. Pawlus: W Szpitalu już od pierwszych dni życia noworodek i jego matka objęci są profesjonalną opieką zespołu terapeutycznego Oddziału Neonatologii. Po przeniesieniu mamy i noworodka na Oddział Położnictwa pracujemy w systemie rooming-in, tzn. dziecko przebywa stale z mamą, a wszystkie czynności pielęgnacyjne, badania lekarskie i zabiegi odbywają się przy niej. 

Jednak w przypadku dzieci chorych lub urodzonych przedwcześnie kontakt mamy z dzieckiem jest ograniczony. Noworodki urodzone przedwcześnie najpierw wymagają intensywnej terapii, a możliwość kangurowania przychodzi później, wraz ze stabilizowaniem się ich stanu zdrowia. Dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale również mamy i taty – już od pierwszych chwil po narodzinach.

Co roku w naszym Szpitalu rodzi się niemal pół tysiąca wcześniaków, dlatego jesteśmy współorganizatorem ogólnopolskiej akcji Rodzice Kangury, w której zachęcamy Szpitale do zapewniania rodzicom tuż po porodzie kontaktu „skóra do skóry”, a w przypadku porodów przedwczesnych – do zapewniania możliwości kangurowania.

Każdy, choćby najkrótszy okres czasu, w którym rodzice mogą kangurować noworodki urodzone przedwcześnie, szczególnie te z małą lub bardzo małą urodzeniową masą ciała, jest niezastąpioną formą terapii.

Kangurowanie we współczesnej neonatologii to wręcz jeden z elementów procesu leczenia. Dlatego też stworzenie EMOstrefy w naszym Szpitalu jest kolejnym krokiem w rozwijaniu tej praktyki i wsparciu rodziców w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione.

T.P.: EMOstrefy wspierają rodzicielstwo bliskości. Jakie są korzyści z tzw. kangurowania i na czym to polega?

dr n. med. B. Pawlus: Kangurowanie to sposób przytulania noworodka „skóra do skóry”, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica.

Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka i zwiększa ilość tlenu we krwi. Co więcej, rzadziej występują zaburzenia oddychania i zmniejsza się ryzyko infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie. W późniejszym okresie obserwujemy, że dzieci lepiej śpią, rzadziej miewają kolki.

Kangurowanie pozytywnie wpływa również na mózg dziecka, aktywuje u noworodków szybsze tworzenie się połączeń między neuronami oraz pobudza ośrodki związane z emocjami i budowaniem więzi społecznych.

T.P.: Jak wygląda EMOstrefa? Czy posiada specjalne wyposażenie ułatwiające rodzicom kontakt z dziećmi?

dr n. med. B. Pawlus: EMOstrefa jest miejscem, w którym rodzic i dziecko mogą być blisko siebie. W przypadku najmłodszych dzieci – noworodków, takim wyposażeniem jest fotel do kangurowania, dzięki któremu mama lub tata może kangurować maluszka od pierwszych chwil po urodzeniu.

T.P.: Jak sprawdza się EMOstrefa w Państwa szpitalu? Czy rodzice chętnie z niej korzystają?

dr n. med. B. Pawlus: Każdego dnia rodzice korzystają z EMOstrefy, rozpoczynają uważne poznawanie swojego maluszka oraz budowanie więzi opartej na fizycznej i emocjonalnej bliskości. Ten proces, rozpoczęty jeszcze zanim maluch przyszedł na świat, kontynuowany jest właśnie w EMOstrefie. Dziękujemy EMOtopic.

T.P.: Dziękuję za rozmowę.


Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się, nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej i diagnostyki.

Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. W 2007 r. placówka wyróżniona została tytułem „Szpital Przyjazny Dziecku”, a w 2009 roku została finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital.” Wysoką klasę usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008 roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2009 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia, potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl.


Zdjęcia: Szpital Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie.


EMOstrefa – miejsce w którym rodzic i dziecko mogą być blisko siebie
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

06/12/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij