Endometrioza – leczenie. Jak leczyć endometriozę? Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Jak leczyć endometriozę?

Jak leczyć endometriozę?

Leczenie endometriozy opiera się obecnie w dużej mierze na zabiegach operacyjnych takich jak laparoskopia. Endometrioza to choroba, w wyniku której błona śluzowa macicy (fachowo nazywana endometrium) znajduje się poza macicą, w innych tkankach organizmu. Objawy endometriozy mogą być bardzo różnorodne – choroba może wywołać silny ból (okresowy lub ciągły), przyczynić się do problemów gastrycznych lub nawet utrudnić kobiecie zajście w ciążę. Dowiedz się, jak leczyć endometriozę i z jakimi korzyściami wiąże się leczenie metodą laparoskopową.

Spis treści:

  1. Leczenie endometriozy. Jak leczyć endometriozę?
  2. Dlaczego endometrioza powraca?
  3. Operacja daje szanse na całkowite wyleczenie endometriozy
  4. Leczenie endometriozy – laparoskopia to złoty standard
  5. Jak się przygotować do zabiegu laparoskopii?
  6. Operacja endometriozy – ile kosztuje?

Jak leczyć endometriozę?

Leczenie endometriozy poprzedza szczegółowy wywiad lekarski, a także liczne badania, które mają na celu zidentyfikowanie ognisk choroby oraz określenie rodzaju endometriozy. Należą do nich: badanie ginekologiczne, badanie USG oraz laparoskopia endometriozy. Z uwagi na to, że endometrioza potrafi rozwijać się latami w ukryciu, czas diagnostyki tej choroby może wynieść nawet kilka – kilkanaście lat [1].

Jak leczyć endometriozę? W leczeniu endometriozy wykorzystuje się zarówno leczenie operacyjne, jak i metody farmakologiczne. Leczenie tej kobiecej przypadłości zależy od stopnia zaawansowania choroby, jej rodzaju, umiejscowienia ognisk endometriozy, a także wieku pacjentki.

Dlaczego endometrioza powraca?

Endometrioza to choroba przewlekła, która występuje u około 5 – 30% kobiet w wieku rozrodczym [2]. Ponieważ wciąż nie znamy dokładnej przyczyny powstawania endometriozy, leczenie endometriozy jest trudne i choroba często nawraca, nawet jeśli jej ogniska zostały usunięte.

Operacja daje szanse na całkowite wyleczenie endometriozy

Leczenie endometriozy za pomocą operacji polega na wykonaniu zabiegu laparoskopowego lub zabiegu laparotomii. Lekarz, który podejmuje się operacyjnego leczenia endometriozy musi być odpowiednio przeszkolony i doświadczony – im dokładniej usunie on ogniska choroby, tym lepsze rokowania dla pacjentki.

Chirurgiczne usunięcie ognisk choroby, wraz z równolegle prowadzonym leczeniem farmakologicznym zwiększa szanse na całkowite wyleczenie endometriozy. Z uwagi na możliwość precyzyjnego zlokalizowania i usunięcia nawet najmniejszych zrostów i ognisk endometriozy, najczęściej pacjentka kwalifikowana jest do zabiegu laparoskopii endometriozy.

Leczenie endometriozy – laparoskopia to złoty standard

Obecnie za złoty standard w leczeniu endometriozy uważa się leczenie laparoskopowe. Zabieg laparoskopii polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej pacjentki narzędzia optycznego – laparoskopu oraz igły odmowej wraz z insuflatorem. Następnie możliwa jest obserwacja powstałych ognisk chorobowych i ich precyzyjne usunięcie. Laparoskopowa operacja endometriozy pozwala na usunięcie zarówno niewielkich, jak i dużych zmian chorobowych. W ten sposób można wyciąć np. endometrialne torbiele jajników lub ogniska endometriozy w obrębie jajników.

Korzyści dla pacjentki

Zabieg laparoskopii przy endometriozie wiąże się z wieloma korzyściami dla pacjentki. Po wykonaniu laparoskopii pacjentka może liczyć na przyspieszoną rekonwalescencję. Kobieta, u której usunięto endometriozę, może powrócić do normalnego funkcjonowania i aktywności fizycznej oraz zawodowej już po 24-godzinnej hospitalizacji.

Laparoskopowy zabieg endometriozy wiąże się z bardzo niskim ryzykiem powikłań, bólów pooperacyjnych i zrostów pooperacyjnych. Zalety laparoskopii endometriozy [3] to także brak blizn na skórze brzucha oraz niewielka utrata krwi. Pacjentka, u której wykonano zabieg laparoskopii endometriozy, zyskuje także większe szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka, pomimo przewlekłej choroby.

Możliwe powikłania

Operacja endometriozy metodą laparoskopową niesie za sobą pewne ryzyko, o czym powinna zostać powiadomiona pacjentka zakwalifikowana do zabiegu. Jeśli warunki operacyjne są trudne, podczas laparoskopii endometriozy może dojść do urazu narządów wewnętrznych. Ryzyko powikłań jest jednak o wiele niższe niż w przypadku laparotomii.

Jak się przygotować do zabiegu laparoskopii?

Jak się przygotować do laparoskopowej operacji endometriozy? Pacjentka powinna być na czczo – w dniu poprzedzającym operację może ona spożyć na kolację lekki posiłek. Niewskazane jest także picie bezpośrednio przed operacją. Przed wykonaniem laparoskopowego zabiegu usunięcia endometriozy należy przystąpić do podstawowych badań takich jak morfologia, oraz układ krzepnięcia, a także odbyć konsultację anestezjologiczną.

Operacja endometriozy metodą laparoskopową – ile kosztuje?

Operacja endometriozy metodą laparoskopową to wydatek rzędu około 7 – 19 tysięcy złotych. Koszt wykonania zabiegu laparoskopowego endometriozy zależy od rodzaju endometriozy, a także stopnia zaawansowania choroby.


Źródła:

1. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska” 2012, 11.
2. https://szpital.medfemina.pl/endometrioza
3. https://szpital.medfemina.pl/dlaczego-endometrioze-nalezy-usuwac-laparoskopowo/

Autor: Alicja Hudzik

Zdjęcie:

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

Data publikacji: 10/03/2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?