Trzydniówka u dzieci – trzy dni gorączki i wysypka

trzydniówka

Trzydniówka występuje najczęściej u dzieci poniżej 2. roku życia. Czym charakteryzuje się trzydniówka? Wysypka to niestety niejedyny objaw tej choroby. W niniejszym artykule podpowiadamy, co robić, kiedy zaszło podejrzenie trzydniówki oraz jak długo trwa leczenie.

Spis treści:

1. Trzydniówka, czyli rumień nagły – co to za choroba?
2. Trzydniówka – wysypka to niejedyny objaw choroby
3. Trzydniówka – wysypka ma postać bladoróżowych plamek
4. Trzydniówka – na czym polega leczenie?
5. Trzydniówka – profilaktyka
6. Trzydniówka u osób dorosłych

Trzydniówka, czyli rumień nagły – co to za choroba?

Trzydniówka to choroba zakaźna, zwana także rumieniem nagłym lub rumieniem trzydniowym. Schorzenie występuje najczęściej u niemowląt w wieku od 6 miesięcy do 2 lat [1]. Do jego rozwoju dochodzi wskutek zakażenia wirusem HHV-6 lub HHV-7, poprzez kontakt bezpośredni z chorym lub drogą kropelkową [2].

Trzydniówka – wysypka to niejedyny objaw choroby

Jak objawia się trzydniówka? Wysypka, podwyższona temperatura ciała, drażliwość, pogorszone samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych, a także liczne dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego mogą wskazywać na rumień nagły [2] [3]. Wysoka temperatura może się utrzymywać przez około 3 dni, następnie gorączka ustępuje i pojawia się charakterystyczna wysypka.

Zobacz również: Ząbkowanie – wszystko o ząbkowaniu

Trzydniówka – wysypka ma postać bladoróżowych plamek

Wysypka w przebiegu rumienia nagłego jest bardzo charakterystyczna, ponieważ przypomina wyglądem bladoróżowe plamki. Są one gęsto rozsiane, najpierw na twarzy, klatce piersiowej i brzuchu, a potem także w obrębie kończyn [2] [3]. Pojawienie się wysypki na skórze oznacza, że dziecko już nie zaraża trzydniówką [1] [4].

Zobacz również: Pozycje do karmienia dziecka piersią – jak przystawić dziecko do piersią?

Trzydniówka – na czym polega leczenie?

Trzydniówkę leczy się objawowo, za pomocą leków przeciwgorączkowych, po ich wdrożeniu zwykle choroba ustępuje w ciągu kilku dni samoistnie [2]. Leczenie można wspomóc poprzez odpowiednie nawadnianie dziecka. Jeśli u malucha wystąpiły inne nietypowe dolegliwości, np. drgawki, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Trzydniówka – profilaktyka

Niestety nie istnieje szczepionka, która chroniłaby przed trzydniówką. Aby zapobiec zachorowaniu, należy przestrzegać zasad higieny oraz nie narażać dziecka na kontakt z chorymi osobami. Jeśli dziecko już raz miało trzydniówkę, to nie oznacza, że nie zachoruje ono znowu, choroba ta wykazuje bowiem tendencję do nawrotu [2].

Trzydniówka u osób dorosłych

Trzydniówka u osób dorosłych zdarza się bardzo rzadko. Do zachorowania może dojść, kiedy dorosły nie miał styczności z chorobą wcześniej i jego organizm nie miał okazji, by się na nią uodpornić [5]. Ze względu na w pełni ukształtowany układ immunologiczny przebieg trzydniówki u dorosłych jest o wiele łagodniejszy niż w przypadku małych dzieci.


Źródła:

1.https://www.mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci/trzydniowka-czyli-rumien-nagly-choroba-niemowlat-ktorej-objawem-jest-wysoka-goraczka-aa-APSq-BCcY-Xnkp.html

2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/72251,goraczka-trzydniowa-rumien-nagly-tzw-szosta-choroba

3. https://mamotoja.pl/trzydniowka-wysypka-wyglad-zmian-skornych-zdjecia-wysypki,wysypka-artykul,23645,r1p1.html

4. https://mamapediatra.pl/2016/10/17/trzydniowka/

5. https://www.healthline.com/health/roseola

 

Oceń

Data publikacji: 23/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *