Skok rozwojowy – 8 tydzień po ciąży

skok rozwojowy 8 tydzień ciąży

W 8 tygodniu życia Twoje dziecko może być nieco bardziej drażliwe i płaczliwe niż zwykle. Może ono także potrzebować nieco więcej bliskości. Jest to spowodowane drugim skokiem rozwojowym, przez który właśnie przechodzi. Może być to trudny czas, ale zaowocuje on nowymi umiejętnościami. Sprawdź, na czym dokładnie polega skok rozwojowy w 8 tygodniu po ciąży!

Spis treści:

  1. Czym jest skok rozwojowy?
  2. Drugi skok rozwojowy – 8 tydzień po ciąży
  3. Skok rozwojowy 8 tydzień po ciąży – jak pielęgnować dziecko?

Czym jest skok rozwojowy?

Skok rozwojowy to moment w rozwoju dziecka, w którym zdobywa on nowe umiejętności. W tym czasie jego układ nerwowy intensywnie dojrzewa – tworzy się wiele połączeń między komórkami nerwowymi. W tym czasie dziecko staje się dużo bardziej wrażliwe na bodźce docierające do niego z zewnątrz.

W pierwszym roku życia dziecko przechodzi aż przez siedem skoków rozwojowych. W ich trakcie może ono być nerwowe i płaczliwe. W tym czasie potrzebuje ono szczególnie dużo bliskości ze swoimi opiekunami. Widoczne mogą być także regresy rozwojowe. Wszystko to znika jednak wraz z końcem skoku rozwojowego i skutkuje pozytywnymi zmianami rozwojowymi.

Zobacz również: 12-tygodniowe niemowlę – rozwój, pielęgnacja, karmienie

Drugi skok rozwojowy – 8 tydzień po ciąży

W 7 i 8 tygodniu życia dziecka przechodzi przez drugi skok rozwojowy. Jest on związany z umiejętnością kojarzenia wzorców. Skok ten powinien zaowocować dostrzeganiem przez dziecko powtarzalności niektórych czynności dnia codziennego oraz łączenia ze sobą niektórych faktów np. kąpiel i sen. W konsekwencji rytm dnia staje się dla dziecka bardziej przewidywalny, co wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego skok ten przyniesie następujące umiejętności:

  •  Wyraźniejsze wodzenie wzrokiem
  •  Podnoszenie główki
  •  Rozpoznawanie twarzy najbliższych
  •  Coraz intensywniejsze wymachiwanie rączkami i nóżkami
  •  Bezproblemowe trzymanie małych zabawek w rączkach
  •  Wydawanie pierwszych krótkich dźwięków

Zobacz również: Niemowlę mało sika. Wypróżnianie niemowlaka – co trzeba o nim wiedzieć?

Skok rozwojowy 8 tydzień po ciąży – jak pielęgnować dziecko?

W trakcie drugiego skoku rozwojowego Twoje dziecko potrzebuje bardzo dużo bliskości. Możesz dać mu ją przez wszystkie wspólne chwile. Budować więź możecie nawet w trakcie czynności pielęgnacyjnych. Podczas zmiany pieluszki, kąpieli czy ubierania możesz głaskać, czy masować ciałko maluszka. Każdy dotyk jest dla niego bardzo ważny. Pamiętaj więc o przytulaniu, wygłupach i wspólnej zabawie. Dotyczy to nie tylko okresów, w których dziecko przechodzi przez skok rozwojowy.

Oceń

Data publikacji: 04/09/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *