Porady wychowawcze dla rodziców małych dzieci – 4 wskazówki

porady wychowawcze dla rodziców małych dzieci

Niestety wychowywanie dziecka to nie tylko radość i szczęście. To także wiele ciężkich chwil, z którymi musimy sobie poradzić. Nie zawsze będzie to łatwe, ale zawsze będzie warto. Ceną jest przecież szczęście naszej pociechy. Przeczytaj nasze porady wychowawcze dla rodziców małych dzieci, które pomogą Ci się z nimi uporać!

Spis treści:

  1. Zagwarantujcie dziecku poczucie bezpieczeństwa
  2. Nie wyręczajcie dziecka w obowiązkach domowych
  3. Poświęcajcie dziecku czas
  4. Uczcie dziecko wyrażać emocje

Zagwarantujcie dziecku poczucie bezpieczeństwa

Dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo, jeśli nie będzie czuło się bezpiecznie. Najważniejszym zadaniem rodziców jest więc zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Pokaż więc swojemu maluszkowi, że go kochasz i akceptujesz takim, jaki jest. Nie tylko da mu to poczucie bezpieczeństwa, ale także wzmocni Waszą więź.

Poczucie bezpieczeństwa to nie tylko miłość, ale także jasno ustalone zasady. Dopilnuj więc, aby Twoje dziecko wiedziało, co mu wolno, a czego nie. Pamiętajcie, że złamanie zasad powinno wiązać się z konsekwencjami. Musicie być przy tym stanowczy, ale także zachować spokój.

Nie wyręczajcie dziecka w obowiązkach domowych

Dziecko jest pełnoprawnym członkiem rodziny, dlatego powinno mieć swoje obowiązki domowe już od najmłodszych lat. Dzięki temu nauczy się samodzielności, a Wam będzie nieco lżej. Pamiętajcie jednak, aby obowiązki były dopasowane do wieku dziecka. Może być to np. sprzątanie po sobie zabawek czy pomoc rodzicowi w przygotowaniu kolacji. Ważne, aby wdrożyć je jak najszybciej i regularnie przestrzegać ich wykonywania.

Zobacz również: Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Poświęcajcie dziecku czas

Dziecko nie będzie czuło się dla Ciebie istotne, jeśli nie będziesz poświęcać mu czasu. Może to znacznie wzmocnić Waszą więź, dlatego powinniście robić to jak najczęściej. Formy spędzania czasu wcale nie muszą być wyszukane. Możecie wspólnie czytać książeczki, wyjść na spacer czy ułożyć wieżę z klocków.

Uczcie dziecko wyrażać emocje

Wielu z nas próbuje zdusić w sobie jakiekolwiek negatywne emocje, co może mieć przykre konsekwencje. Od małego uczmy więc nasze dziecko, że każda emocja jest ważna i potrzebna. Pozwalajmy maluszkom wyrażać swoje uczucia, ale w sposób bezpieczny. Reagujmy, gdy nasza pociecha robi to w sposób destrukcyjny np. na złość reaguje agresją. Dzięki temu Twoje dziecko szybko zacznie sobie samodzielnie radzić ze swoimi emocjami.

Oceń

Data publikacji: 01/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *