Jakie są kluczowe etapy rozwoju dziecka?

kluczowe etapy rozwoju dziecka

Dziecko rozwija się już od momentu poczęcia. Proces ten trwa przez całe jego życie. Przyglądanie się mu to niesamowite doświadczenie. Co chwilę możemy zaobserwować nabycie nowych umiejętności. Zobacz, jakie są kluczowe etapy tego pięknego procesu!

Spis treści:

  1. Rozwój w okresie niemowlęcym
  2. Rozwój we wczesnym dzieciństwie
  3. Rozwój w okresie szkolnym
  4. Rozwój w okresie dojrzewania

Rozwój w okresie niemowlęcym

Aż do drugiego roku życia nasze dziecko jest niemowlakiem. W tym czasie możemy zaobserwować nabywanie największej liczby umiejętności. Maluch co chwilę potrafi coś nowego i z dnia na dzień staje się coraz większy.

W okresie niemowlęcym dziecko rozwija się na każdej płaszczyźnie. Zaczyna chwytać, siadać, raczkować, a w końcu chodzić. W tym czasie wchodzi w pierwsze interakcje z innymi, rozpoznaje twarze, rozwija relacje. Uczy się także komunikować swoje potrzeby. Najpierw robi to za pomocą krzyku, później gaworzy, a w końcu zaczyna wypowiadać pierwsze słowa.

Zobacz również: Niemowlę nie śpi – dlaczego niemowlę nie chce spać?

Rozwój we wczesnym dzieciństwie

We wczesnym dzieciństwie nasz maluszek cały czas wzrasta. W tym czasie intensywnie rozwijają się jego umiejętności społeczne. Zwykle w tym okresie pojawiają się pierwsze kontakty z rówieśnikami. Dzięki temu dziecko uczy się współpracy i dostrzegania emocji oraz potrzeb innych osób. Dalsze funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie w dużej mierze zależy od tego okresu. W rozwoju społecznym pomaga mu także rozwój mowy. Dziecko na tym etapie ma już większy zasób słownictwa i potrafi wypowiadać się pełnymi zdaniami.

Rozwój w okresie szkolnym

Okres szkolny to drugie apogeum motoryczne. Dużo w tym czasie dzieje się w rozwoju fizycznym dziecka. Kształtuje się wtedy koordynacja i precyzja ruchów. Przyszłe uzdolnienia ruchowe dziecka również rozwijają się w tym okresie, dlatego warto zadbać o wykonywanie różnych aktywności ruchowych.
Okres szkolny jest także momentem rozwoju uczuć wyższych oraz kontroli emocjonalnej. Dużo dzieje się także w rozwoju poznawczym. To właśnie wtedy wykształca się zdolność logicznego zapamiętywania.

Zobacz również: Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR) – na czym polega i jak zapisać dziecko?

Rozwój w okresie dojrzewania

Okres dojrzewania jest dość długi. Trwa on od 12 do 21 roku życia. To właśnie wtedy rozpoczyna się dojrzewanie płciowe. Dużo zmienia się więc w ciele naszego dziecka. W tym okresie ma także miejsce burza hormonalna. Nastolatek szuka swojej tożsamości, nawiązuje nowe relacje i nie do końca rozumie swoje własne uczucia. Skutkuje to często buntem.

Oceń

Data publikacji: 30/06/2023, Data aktualizacji: 31/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *