Jak powinno wyglądać wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka?

wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka

Nasze dziecko od pierwszych dni życia rozwija się nie tylko fizycznie i intelektualnie, ale także emocjonalnie. Dzięki niemu maluszek uczy się radzić sobie z emocjami. Jest to bardzo ważne dla jego funkcjonowania w społeczeństwie. Wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka ułatwią Ci nasze wskazówki.

Spis treści:

  1. Rozwój emocjonalny – co to jest?
  2. Wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka – praktyczne wskazówki

Rozwój emocjonalny – co to jest?

Rozwój emocjonalny to długi i złożony proces, który rozpoczyna się w chwili narodzin dziecka. W jego trakcie dziecko staje się świadome swoich emocji, uczy się ich wyrażania oraz kształtuje umiejętność rozpoznawania emocji u innych osób.

Rozwój emocjonalny ma miejsce w społeczeństwie. Każda interakcja z ludźmi ma na niego wpływ. Dziecko na ich podstawie się uczy i przyswaja normy kulturowe. Dzięki temu uczy się, jak powinien wyrażać i interpretować emocje.

Zobacz również: Kilka rad dla nowego taty

Wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka – praktyczne wskazówki

Wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka jest bardzo ważne. Bez tego dziecku może być trudno się odnaleźć w swoich uczuciach. Pomóc mu możemy, stosując się do następujących wskazówek:

  • Skup się na dziecku – gdy dziecko do Ciebie mówi, musisz go uważnie słuchać. W tym czasie odłóż wszystkie swoje sprawy na bok.
  • Pozwól dziecku i sobie odczuwać różne emocje – pamiętajmy, że nie ma złych emocji. Każda z nich jest ważna. Pozwólmy więc sobie i dziecku na odczuwanie różnych emocji.
  • Ucz prawidłowego wyrażania emocji – nie możesz dawać dziecku pozwolenia na destrukcyjne działanie pod wpływem emocji. Musisz uczyć dziecko jak je kontrolować i wyrażać w bezpieczny sposób.
  • Pozwól dziecku na negatywne emocje – rozmawiając z dzieckiem nie możemy im zaprzeczać, mówiąc np. “nic się nie stało”. Dziecko wtedy poczuje się niezrozumiałe i pomyśli, że jego uczucia są nieodpowiednie. Musimy akceptować wszystkie jego emocje. Tylko dzięki temu dziecko również zacznie je akceptować.
  • Nie krytykuj dziecka – zwracaj mu uwagę w sposób przemyślany i zawsze wskazuj na konsekwencje. Dzięki temu nie wpłyniesz negatywnie na jego samoocenę.
  • Używaj różnych pomocy – we wsparciu rozwoju emocjonalnego dziecka pomogą nam książeczki o emocjach. Dzięki nim dziecko zobaczy, że dane uczucie nie dotyczy tylko jego i pozna nowe sposoby na wyrażanie emocji.
  • Pracuj nad swoim rozwojem emocjonalnym – pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś wzorem.
Oceń

Data publikacji: 27/06/2023, Data aktualizacji: 31/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *