19 maja to Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 👶👶

bliźnięta

19 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. Z okazji ich święta wyjaśniamy, jak dochodzi do powstania ciąży bliźniaczej i czym różnią się od siebie bliźnięta dwujajowe oraz bliźnięta jednojajowe. Zapraszamy do lektury artykułu po więcej informacji!

Ciąża mnoga – skąd się biorą bliźnięta?
Bliźnięta jednojajowe
Bliźnięta dwujajowe

Ciąża mnoga – skąd się biorą bliźnięta?

Szacuje się, że w Polsce bliźnięta rodzą się raz na 80 porodów. Liczba ta wciąż rośnie. Szanse na ciążę mnogą mogą wzrosnąć, gdy mama jest w zaawansowanym wieku (powyżej 30 lat) lub para przyjmuje leki wspomagające płodność. Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej wzrasta także z liczbą dotychczasowych porodów. Czym różnią się od siebie bliźnięta jednojajowe i dwujajowe?

Bliźnięta jednojajowe

Bliźnięta jednojajowe to tzw. naturalne klony – są tej samej płci i są do siebie podobne jak dwie krople wody. Do ich powstania dochodzi wtedy, gdy zapłodniona przez jeden plemnik pojedyncza zygota dzieli się na 2 części. W efekcie w jednym worku owodniowym (i zazwyczaj we wspólnym łożysku) rozwijają się dwa płody o identycznym genomie. Bliźnięta jednojajowe mogą mieć podobny charakter i zainteresowania, a nawet cierpieć na te same zaburzenia i choroby. Identyczne są także ich cechy zewnętrzne – kolor włosów oraz kolor oczu.

Bliźnięta dwujajowe

Powstaniu bliźniąt dwujajowych sprzyja poliowulacja, czyli uwalnianie w danym cyklu owulacyjnym kobiety dwóch komórek jajowych. Gdy dochodzi do zapłodnienia dwóch komórek jajowych, każdej innym plemnikiem, w ciele matki rozwijają się bliźnięta dwujajowe, niekoniecznie tej samej płci. Bliźniaki mają odrębne łożyska, każdy z płodów ma także oddzielny worek owodniowy. Ich materiał genetyczny jest inny, wyróżniają się także odmiennymi cechami zewnętrznymi.

Bliźnięta wciąż stanowią bardzo ciekawy temat badań dla naukowców. Mimo że ciąża bliźniacza jest dość częsta w Polsce, to wciąż zaskakuje ona przyszłych rodziców. Ciąże bliźniacze przebiegają z reguły poprawnie, nie ma więc żadnych powodów do obaw. Pozostaje tylko cieszyć się podwójnym szczęściem! A po szczęśliwym rozwiązaniu warto rozważyć nowej generacji badanie dla dzieci. Mamy już dziś do dyspozycji m.in rozszerzone badania przesiewowe noworodków.

Zobacz też:


Autor: badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 19/05/2021, Data aktualizacji: 06/11/2021

Jedna odpowiedź do “19 maja to Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 👶👶”

  1. Justyna Justyna pisze:

    Moje bliźniaczki są dwujajowe i mimo tego są identyczne, nie raz sama mam problem jej odróżnić i muszę się bardziej wpatrzeć:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *