Czy USG w ciąży jest szkodliwe? Bezpieczeństwo USG w ciążyBadaniaprenatalne.pl

Czy USG w ciąży jest szkodliwe?

ile kosztują badania prenatalne

Tekst powstał w konsultacji z lek. ginekologiem Zbigniewem Cierpisz z Kliniki Demeter

Ultradźwięki to nic innego jak fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Na tyle wysokiej, że  niesłyszalnej ludzkim uchem. Wykorzystywane w aparatach USG ultradźwięki, w przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, nie mają negatywnego wpływu na dziecko.

Niestety wiele kobiet myli ze sobą te dwa zupełnie różne pojęcia. Fale ultradźwiękowe są stosowane w diagnostyce prenatalnej już od wielu, wielu lat i jak do tej pory nie udowodniono jeszcze ich szkodliwego działania. Naukowcom udało się co prawda wykazać, że duże dawki ultradźwięków mogą sprzyjać powstawaniu raka i spowalniać wzrost organizmu. Aparaty USG stosowane w medycynie emitują jednak ultradźwięki o znacznie mniejszej mocy, przez co są w 100% bezpieczne!

Kiedy USG w ciąży?

USG jest badaniem obowiązkowym w przypadku wszystkich ciężarnych kobiet. Powinnaś go zrobić przynajmniej 3 razy w przebiegu całej ciąży, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

 • I badanie USG : 11 – 14 tydzień ciąży

Pierwszym USG jest tzw. USG genetyczne, które wykonuje się miedzy 11. a 14 tygodniem ciąży. W trakcie tego badania lekarz sprawdza czy główka dziecka oraz wszystkie jego kończyny mają odpowiednie wymiary. Bada najważniejsze organy wewnętrzne. Ocenia też przezierność fałdu karkowego, czyli obszaru między skórą a tkanką podskórną w okolicy szyi płodu. Lekarz upewnia jeszcze się czy kość nosowa twojego maleństwa wykształciła się prawidłowo. Oba te parametry są bardzo ważne. Jakiekolwiek odchylenia od normy mogą bowiem świadczyć o tym, że u dziecka rozwinęła się jakaś choroba, np. o podłożu genetycznym.

kwas-foliowy-w-ciazy-ile

 • II badanie USG: 18 – 22 tydzień ciąży

Podczas drugiego badania ultrasonograficznego, wykonywanego między 18. a 22. tygodniem ciąży ginekolog jest już w stanie ustalić płeć twojego potomka. Oczywiście jeśli nie chcesz, nie musisz jej poznać. Wielu rodziców czeka z tą informacją do momentu porodu. Drugiemu USG towarzyszy dalsze monitorowanie stanu zdrowia dziecka, lekarz sprawdza czy wszystkie narządy rozwijają się prawidłowo oraz czy dziecko osiągnęło odpowiednie jak na swój wiek rozmiary. 

 • III badanie USG – po 30 tygodniu ciąży

Ostatnie,  trzecie badanie ultrasonograficzne wykonuje się po 30 tygodniu ciąży. Jego celem jest określenie masy ciała dziecka oraz ilości płynu owodniowego. Podczas tego badania lekarz orzeka również czy poród może nastąpić w planowanym terminie, czy np. ze względów medycznych trzeba go będzie przyspieszyć.

informacja

WAŻNE: Choć lekarze zalecają, aby w czasie ciąży wykonać 3 badania USG, to ich ilość powinna być tak naprawdę ustalana indywidualnie. Czasem lekarz może zalecić więcej takich badań (np. u kobiet z cukrzycą ciążową, nadciśnieniem lub przypadku ciąż bliźniaczych).

Badanie USG – jak wygląda?

Jak już wspomnieliśmy, badanie USG jest badaniem podstawowym i powinnaś poddać się mu co najmniej trzykrotnie. Pierwsze badanie USG wykonywane jest zwykle poprzez sondę dopochwową. Dwa kolejne robi się już przy pomocy sondy brzusznej. Najpierw na brzuch kobiety nakłada się specjalny żel, który ułatwia przechodzenie ultradźwięków. Następnie przykłada do niego specjalną głowicę. Emitowane przez nią ultradźwięki przechodzą przez powłoki brzuszne oraz ciało dziecka, a potem wracają z powrotem do głowicy. Jednocześnie na podłączonym do aparatu telewizorze ukazuje się czarno – biały obraz, na którym zobaczysz swoje maleństwo, będziesz też w stanie usłyszeć bicie jego serca.  Dla wielu rodziców to bardzo wzruszający moment. Całe badanie jest bezbolesne i nie niesie ze sobą najmniejszego zagrożenia.

Jeśli więc jesteś w ciąży i martwisz się czy ultrasonografia jest bezpieczna dla twojego dziecka, to zapamiętaj! Badanie ultrasonograficzne nie zaszkodzi ani tobie, ani rosnącemu w twoim brzuchu maleństwu, nawet wtedy gdy będzie wykonywane nieco częściej. Wręcz przeciwnie! Dzięki niemu lekarz będzie w stanie ocenić czy płód rozwija się prawidłowo.

Natalia Jeziorska

 

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa. Odbył liczne staże w kraju i zagranicą oraz kursy USG z zakresu ginekologii, położnictwa, wykrywania wczesnych wad rozwojowych płodu, USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej, kursy krioterapii, szczepień przeciwko HPV uzyskując umiejętności potwierdzone wieloma Certyfikatami. Pracował w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Św. Zofii w Warszawie przy ul. Żelaznej. Szczególne zainteresowania to ginekologia endokrynologiczna. Dyrektor Kliniki Demeter.


Przeczytaj również:

08/09/2015

3 odpowiedzi na “Czy USG w ciąży jest szkodliwe?”

 1. USG napisał(a):

  Witam
  Nie tak dawno temu Jim West wydał książkę z bibliografią krytycznych badań nad USG pod tytułem 50 HUMAN STUDIES: A NEW ULTRASOUND BIBLIOGRAPHY.
  Te 50 badań było przeprowadzonych w Chinach pod koniec lat osiemdziesiątych, gdzie tysiące kobiet zgłaszających się do aborcji zostało wystawione na ściśle kontrolowaną ultrasonografię, po czym abortowane płody zostały zbadane różnymi technikami laboratoryjnymi.
  Z tych badań na ludziach, profesor Ruo Feng z Instytutu Akustyki Uniwersytetu w Nanjing, opublikował wytyczne w 2000 roku:
  „Komercyjne lub edukacyjne obrazowanie płodu metodą ultradźwiękową powinno zostać rygorystycznie wyeliminowane. Stosowanie ultradźwięków w celu identyfikacji płci płodu oraz zdjęć pamiątkowych powinno zostać rygorystycznie wyeliminowane. Aby ciąża rozwijała się jak najlepiej we wczesnych stadiach, należy unikać ultradźwięków.”
  Pozdrawiam

 2. Krawiec napisał(a):

  Prawidłowo wykonane badanie USG w czasie ciąży nie szkodzi dziecku ani matce. Badania pokazują, że nawet częste wykonywanie USG nie ma wpływu na późniejszy rozwój fizyczny i neurologiczny dzieci. Ryzyko wystąpienia kawitacji (powstawania pęcherzyków gazowych prowadzących do uszkodzenia tkanek) jest bardzo małe. Wzrost temperatury podczas badania USG jest nieznaczny i tym samym nie ma negatywnego wpływu na płód. Wyjątkiem jest badanie USG dopplerowskie, podczas którego obserwuje się wyższy wzrost temperatury. Badanie to powinno być wykonywane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
  Źródło: mozgi.pl/czy-badanie-usg-w-czasie-ciazyszkodzi-dziecku-lub-matce-8DB7

 3. higstom napisał(a):

  Witam ja mam pytanie odnośnie scalingu ultradzwiekami czyli usunięcia kamienia. Udowodniono ze choroba przyzebia ma wpływ na ciaze jednak pacjentki boja sie tego zabiegu. Ręczny scaling dłużej trwa jest bardziej krwawy i bolesny niż ultradźwięki,których używam raptem 10 min.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij