Czy test na ojcostwo w ciąży jest pewny? Ustalenie ojcostwa w ciąży Przeskocz do treści

Czy test na ojcostwo w ciąży jest pewny?

Witam,

jestem w 8 tygodniu ciąży. Niestety nie wiem czy biologicznym ojcem dziecka jest mój obecny parter czy mężczyzna, z którym współżyłam w czasie, kiedy prawdopodobnie doszło do poczęcia. Chcielibyśmy poznać prawdę jak najszybciej, dlatego rozważamy z partnerem wykonanie testu na ojcostwo podczas ciąży. Zastanawia nas jednak wiarygodność wyniku takiego badania. Czy testy na ojcostwo w ciąży są pewne, czy lepiej zaczekać do porodu? Agnieszka 


ProkuratODPOWIEDŹ EKSPERTA

Barbara Prokurat

ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

 

 

Szanowna Pani,

testy na ojcostwo dają pewny wynik niezależnie od tego czy zostaną wykonane jeszcze w czasie ciąży czy dopiero po porodzie. Ich wynik potwierdza z wysokim prawdopodobieństwem biologiczne ojcostwo danego mężczyzny, albo też całkowicie je wyklucza.

W czasie ciąży rodzice mają dwie możliwości pobrania próbek do badania. Pierwsza to pobranie krwi od matki i wymazu z policzka od mężczyzny. W drugim przypadku pobiera się płyn owodniowy lub fragment kosmówki oraz dowolne próbki matki i potencjalnego ojca. Po porodzie od wszystkich uczestników badania pobiera się wymazy z policzka, krew lub próbki mikrośladowe.

Nasze DNA jest wszędzie takie samo, bez względu na miejsce swojego pochodzenia. Fragmenty DNA, które są analizowane w testach na ojcostwo nie zmieniają się w ciągu życia. Niezależnie od rodzaju badanych próbek testy DNA pozwalają uzyskać wiarygodny wynik. Czas i rodzaj analizowanego materiału nie wpłynie w żadnym stopniu na jakość wyniku, który będzie jednoznaczny. To od Państwa indywidualnej sytuacji będzie zależeć kiedy zostanie wykonany test na ojcostwo i z jakich próbek.

Z poważaniem,
Barbara Prokurat,
ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

 

REKLAMA


Data publikacji: 21/06/2016, Data aktualizacji: 27/06/2017

11 odpowiedzi na “Czy test na ojcostwo w ciąży jest pewny?”

 1. kedzior pisze:

  Witam czy w 10 tyg ciazy moge wykonac test na ojcostwo i ile to kosztuje?

 2. M pisze:

  Bridged Johnes 3 :)))

 3. m pisze:

  nie wam oceniać powody i sytuacje, świętoszki

 4. x pisze:

  Opowieści dziwnej treści jedno dziecko, siedmiu ojców.
  Ciekawe jak wiele osób zostało jeszcze na świecie wiernych swojemu mężowi i odwrotnie.
  Świat schodzi na psy

 5. mama pisze:

  Amen zgadzam się jak najbardziej

 6. Dziwne pisze:

  Trzeba było wiedzieć komu się *** daje a nie teraz się martwić.

 7. Agata pisze:

  Bzdurą jest to, ze wszędzie mamy to samo DNA. Sa dowody naukowe, że mozna miec w sobie dwa różne DNA. Dzieje sie tak wtedy, kiedy na etapie poczecia poczete sa dwa zarodki i potem one sie lacza w jeden. Tyle, że zamiast blizniakow syjamskich mamy teoretycznie jednego człowieka. Moze byc tak, ze jakis jeden, albo kilka narządów, czy fragment ma inne DNA niż reszta. Chodzą tacy ludzie po Ziemi..

  • Barbara Prokurat pisze:

   Opisany przez Panią przypadek może się zdarzyć choć są to zjawiska bardzo rzadko spotykane, tak jak wiele nietypowych chorób genetycznych.

   Trzeba wziąć pod uwagę, iż ogólnoświatowa genetyka sądowa opiera się na tezie mówiącej, że wszystkie komórki naszego ciała zawierają takie samo DNA, niezmieniające się przez całe życie. Przypadki odbiegające od tego schematu mogą się zdarzyć, ale nie stanowią przeszkody w wydaniu pewnego wyniku.

   Dobre laboratoria po prostu stosują odpowiednie procedury zabezpieczające na wypadek badania osób chimerycznych (czyli takich, które Pani opisała), czy tych, które są po przeszczepach szpiku kostnego lub transfuzji krwi.

  • Pani M pisze:

   Tak np moja córka … Była ciąża blizniacza w 12 tc okazało się jedno i dziura na macicy po 2 … Jak to lekarz powiedział córka wchlonela swoje rodzeństwo

 8. roza pisze:

  Brak slow…:(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?