Jak przebiega dziedziczenie grupy krwi?

dziedziczenie grupy krwi

Grupa krwi dziedziczona jest po rodzicach. Jest to dość skomplikowany proces, który może zakończyć się wieloma kombinacjami. Znajomość swojej grupy krwi jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i w często może uratować nam życie. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, na czym polega dziedziczenie grup krwi i jaką grupę będzie miało ich dziecko. Wyjaśniamy dziś więc, jak przebiega ten tajemniczy proces!

Spis treści:

1. Czym jest grupa krwi?
2. Po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?
3. Dziedzicznie czynnika Rh
4. Jak można sprawdzić grupę krwi?

Czym jest grupa krwi?

Grupa krwi to określenie antygenów, które znajdują się na powierzchni czerwonych krwinek (erytrocytów). Dzielą się one aż na 43 rodzaje. Najważniejsza jest jednak klasyfikacja antygenów AB0, w której wyróżnia się grupę krwi A, B, AB oraz 0. Istotna jest również klasyfikacja antygenów Rh wyodrębniająca krew Rh+ oraz Rh-.

Po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?

Każdy człowiek dziedziczy po rodzicach swoją grupę krwi. Dziedziczenie jest dość skomplikowanym procesem, które przebiega zgodnie z prawami Mendla. Każdy z naszych rodziców posiada dwa warianty genu (allele), który określa grupę krwi. Losowo jeden z nich jest przekazywany potomstwu. O naszej ostatecznej grupie krwi decyduje połączenie dwóch alleli, które otrzymamy od mamy i taty.

Sposób dziedziczenia grupy krwi w klasyfikacji ABO przedstawia następująca tabela:

Allel mamy A B 0 AB
Allel taty
A 0 lub A 0, A, B lub AB 0 lub A A, B lub AB
B 0, A, B lub AB 0 lub B 0 lub B A, B lub AB
0 0 lub A 0 lub B 0 A lub B
AB A, B lub AB A, B lub AB A lub B A, B lub AB

Jak widać, nie da się jednoznacznie przewidzieć, po kim dziecko odziedziczy grupę krwi. Jest to pewne jedynie w przypadku otrzymania od obu rodziców allelu warunkującego grupę krwi 0.

Zobacz również: Jak rozpoznać, czy będzie chłopiec, czy dziewczynka?

Dziedzicznie czynnika Rh

To, jaki czynnik Rh będzie miała krew dziecka, jest niezwykle ważne. To właśnie ten czynnik warunkuje, czy dojdzie do konfliktu serologicznego. W jego wyniku przeciwciała odpornościowe matki zaczynają atakować płód. Może to skutkować niedotlenieniem, niedokrwistością, uszkodzeniem narządów, a także śmiercią dziecka. Ryzyko wystąpienia powikłań tego typu można znacznie zmniejszyć, jeśli konflikt serologiczny zostanie wykryty odpowiednio wcześnie.

Konflikt serologiczny występuje tylko w przypadku odziedziczenia po ojcu czynnika Rh+, gdy matka dziecka posiada czynnik Rh-. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, ponieważ aż 85% populacji posiada we krwi czynnik Rh+.

Zobacz również: Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

Jak można sprawdzić grupę krwi?

Grupę krwi możemy sprawdzić, wykonując badanie krwi w laboratorium. Jest to podstawowe badanie, dlatego z pewnością znajdziemy je w najbliższej placówce. Pobranie próbki do badania jest całkowicie bezbolesne. Jest ona pobierana tak, jak do zwykłej morfologii. W badaniu oznaczona zostanie zarówno grupa krwi z klasyfikacji AB0, jak i czynnik Rh. Takie badanie warto wykonać już na etapie planowania ciąży. Po porodzie u dziecka możemy je wykonać dopiero po jego drugich urodzinach.

 

Oceń

Data publikacji: 30/10/2022, Data aktualizacji: 31/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *