Czy badania prenatalne określą płeć dziecka?

Czy badania prenatalne określą płeć dziecka

Na początku ciąży często zastanawiamy się, jakiej płci będzie dziecko. Czy badania prenatalne określą płeć dziecka? Płeć można poznać zwykle w czasie badania USG między 16. a 20. tygodniem ciąży, wcześniej, bo już po 10. tygodniu ciąży poznamy ją wykonując test NIFTY pro. Podpowiadamy, jakie badania prenatalne określą płeć dziecka i kiedy. 

Spis treści:

  1. Czy badania prenatalne określą płeć dziecka? Od którego tygodnia ciąży można określić płeć dziecka?
  2. Czy badania prenatalne określą płeć dziecka? Czy można wcześniej poznać płeć dziecka?
  3. Test NIFTY pro pomoże określić płeć dziecka już od 10 tygodnia ciąży
  4. Czy można zaplanować płeć dziecka?
Z myślą o Mamach założyliśmy grupę na Facebooku, na której jest już prawie 2000 rodziców z całej Polski! Wymieniają się doświadczeniami i zadają pytania o badania prenatalne i ciążę (również anonimowe). Możesz dołączyć do grupy: LINK DO GRUPY BADANIA PRENATALNE >> 

Czy badania prenatalne określą płeć dziecka? Od którego tygodnia ciąży można określić płeć dziecka?

Przyszła mama często zastanawia się, jakiej płci będzie maluszek, czy badania prenatalne określą płeć dziecka i w którym tygodniu ciąży. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od tego, z którym tygodniem ciąży mamy do czynienia, a także od tego, jak dziecko ułożyło się w brzuchu.

infoStandardowo wykonywane badanie USG pozwala określić płeć dziecka w 16. – 20. tygodniu ciąży. Niekiedy zdarza się, że płeć da się rozpoznać już w 14. tygodniu ciąży, jednak najczęściej dopiero w 20. tygodniu ciąży lekarz jest w stanie ostatecznie organoleptycznie potwierdzić, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopczyk.

Czy badania prenatalne określą płeć dziecka? Czy można wcześniej poznać płeć dziecka?

Gdy znamy już odpowiedź na pytanie, czy badania prenatalne określą płeć dziecka, warto się zastanowić, które z nich wykonać, by jak najwcześniej się tego dowiedzieć. W przypadku tradycyjnego USG jest to możliwe w około 16. – 20. tygodniu ciąży. Istnieją jednak badania prenatalne, które pozwolą rozpoznać płeć o wiele wcześnie, bo już po 10 tygodniu ciąży.

Test NIFTY pro pomoże określić płeć dziecka już od 10 tygodnia ciąży

Test NIFTY pro, dostępny od 10. tygodnia ciąży, poza badaniem w kierunku chorób, określa też płeć dziecka z czułością 99,53% Płeć dziecka podawana jest na wyniku na życzenie rodziców – jeśli chcą poznać płeć dziecka tak wcześnie, to wystarczy, że zaznaczą odpowiednią opcję na formularzu zlecenia badania.

W teście NIFTY pro analizowane jest DNA dziecka wyizolowane z krwi mamy. Jest to możliwe, ponieważ wolne płodowe DNA dziecka przenika przez łożysko i przedostaje się do krwiobiegu ciężarnej.

infoInnowacyjne badanie genetyczne NIFTY pro pozwala określić płeć już od 10 tygodnia ciąży, a więc o wiele wcześniej niż tradycyjne USG.

Test NIFTY pro wykonuje się w celu sprawdzenia, czy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia u malucha chorób genetycznych – zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa oraz innych chorób, w tym mikrodelecji i mikroduplikacji (w sumie 94 choroby). Charakteryzuje się wysoką czułością oraz bezpieczeństwem – do badania pobiera się próbkę krwi mamy. Czytaj więcej o teście NIFTY pro >>

test nifty pro

Czy można zaplanować płeć dziecka?

Rodzice zastanawiają się nie tylko, czy badania prenatalne określą płeć dziecka, ale także czy można ją zaplanować. Niektórzy pragną mieć wpływ na to, jakiej płci będzie ich potomek, jednak planowanie płci nienarodzonego dziecka wcale nie jest takie proste. O tym, jaką płeć będzie miał maluch, decyduje rodzaj plemnika, który wniknie do komórki jajowej podczas zapłodnienia, nigdy więc nie ma pewności, czy skuteczniejszy będzie plemnik niosący chromosom X, czy plemnik zawierający chromosom Y.

Rodzice, którzy chcą spróbować swoich sił w planowaniu płci dziecka, mogą skorzystać z kilku metod takich jak:

  • metoda selekcji naturalnej płci (skuteczność została potwierdzona dla 153 / 155 par),
  • metoda Franciszka Benendo (skuteczność dla płci męskiej została potwierdzona w 90%),
  • metoda dietetyczna profesora Josepha Stokowskiego (skuteczność wynosi prawie 80%),
  • sposób dr. Ericssona (skuteczność wynosi około 70%).

Czytaj więcej: Planowanie płci dziecka


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


4.7/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/08/2020, Data aktualizacji: 27/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *