Ćwiczenia w ciąży. Jak ćwiczyć w ciąży? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ćwiczenia w ciąży

ćwiczenia w ciąży

 

Istnieje wiele form aktywności fizycznej, które mają bardzo dobry wpływ na rozwój płodu oraz przygotowanie do porodu. Korzystne są bez wątpienia piesze wędrówki, jazda na rowerze a także pływanie. Powinnaś jak najwięcej czasu spędzać na wolnym powietrzu. Niewskazane są wszelkie formy aktywności, które narażają ciało na wstrząsy.

W związku z tym powinnaś zrezygnować z jazdy na nartach, gry w tenisa, jazdy konnej, wspinaczki górskiej, surfingu, żeglarstwa, sportów motorowych oraz wszelkich sportów walki. Jeśli zaś chodzi o bieganie to dopuszczalne jest ono tylko wówczas gdy kobieta trenowała biegi przed zajściem w ciążę.

Na obecnym etapie rozwoju cywilizacyjnego poród naturalny jest porodem wyuczonym. Dlatego też bardzo ważne jest aby podczas ciąży kobieta nabyła pewne umiejętności, które pomogą jej rodzić w sposób świadomy, aktywny i sprawny. Większość ciężarnych przygotowanych psychofizycznie przezywa poród jako zadanie, w którym rola matki jest niezastąpiona w ochronie rodzącego się dziecka. Omijają one zespół niekorzystnych reakcji, które zamykają się w pętlę: lęk – skurcz – ból.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i nabyciu pewnych umiejętności kobieta może przeżyć okres ciąży i porodu jako cenne doświadczenie dla samej siebie. Ważne jest także abyś poznała techniki relaksacji oraz sposób oddychania na użytek poszczególnych faz porodu.

Ćwiczenia w ciąży – ćwiczyć, czy nie ćwiczyć?

poradnik_przygotowania_do_ciazyNie podlega wątpliwością, że w miarę rozwoju ciąży następuje przyrost wagi ciała. W związku z tym kobieta podczas wysiłku zużywa więcej energii, a to powoduje że mięśnie szybciej się męczą. Niemniej jednak nie należy pod żadnym pozorem rezygnować z aktywności fizycznej w czasie ciąży.

Badania naukowe wykazały korzystny wpływ gimnastyki na poprawę podstawowych funkcji układów w organizmie kobiety oraz polepszenie samopoczucia i zwiększenie sprawności fizycznej.

Podczas ćwiczeń w ciąży rozwijamy świadomość własnego ciała, a to z kolei przyczynia się do ułatwienia porodu. Dlatego też należy systematycznie przez cały okres ciąży wykonywać ćwiczenia fizyczne. Najlepiej jeśli będziesz to robiła każdego dnia w domu (zajęcia w szkole rodzenia raz w tygodniu to stanowczo za mało!).

Twoja aktywność fizyczna na pewno nie zaszkodzi ani Tobie ani dziecku. Jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania do tego abyś mogła uprawiać ćwiczenia w okresie ciąży na pewno poinformuje Cię o tym twój lekarz.

 


Ćwiczenia w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

09/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij