Zespół Downa a prawo do aborcji: czy przerwanie ciąży jest możliwe?

zespół Downa a prawo do aborcji

Zespół Downa to jedna z najczęstszych wad rozwojowych. Ma ona podłoże genetyczne i wywołuje szereg problemów zdrowotnych. Osoby z zespołem Downa mają też bardzo charakterystyczne cechy wyglądu fizycznego. Wychowywanie dziecka z tym zaburzeniem może być ogromnym wyzwaniem, dlatego dla wielu kobiet zespół Downa jest powodem do usunięcia ciąży. Czy jest to możliwe w Polsce? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Aborcja dziecka z zespołem Downa w Polsce
  2. Prawo do aborcji w innych krajach europejskich

Aborcja dziecka z zespołem Downa w Polsce

Do 2020 roku Polki miały prawo do aborcji w przypadku wykrycia u płodu zespołu Downa lub innych ciężkich wad wrodzonych. Oprócz tego przerwanie ciąży było możliwe także w przypadku ciąży zagrażającej zdrowiu lub życiu matki oraz ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego np. gwałtu czy kazirodztwa.

W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego aborcja z powodu ciężkiej wady wrodzonej płodu uznana została za niekonstytucyjną. Od tamtej pory Polki nie mogą legalnie przerwać ciąży z tego powodu. Zgodnie z przepisami prawnymi muszą urodzić dziecko z zespołem Downa czy inną wadą wrodzoną. Aborcja w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia matki oraz ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego wciąż pozostaje legalna.

Zobacz również: Zespół Downa – rodzaje

Prawo do aborcji w innych krajach europejskich

Polskie prawo aborcyjne znacznie różni się od tego obowiązującego w innych krajach Europejskich. Jest ono dużo bardziej rygorystyczne niż w większości państw. Zwykle aborcja płodów z zespołem Downa jest legalna.

Zwykle w krajach Europy prawo aborcyjne jest dość łagodne. Większość państw dopuszcza legalną aborcję w każdym przypadku do pewnego etapu ciąży (najczęściej do 12 tygodnia). Bez konsekwencji prawnych ciążę można przerwać m.in. w Holandii, Czechach, Niemczech, Słowacji, Grecji czy Danii. Niektóre kraje opracowały swoje kompromisy aborcyjne. Posiada je m.in. Monako, Andora i Liechtenstein. Dopuszczają one aborcję dziecka z zespołem Downa.

Chociaż polskie prawo aborcyjne jest rygorystyczne, to istnieją państwa, w których dostęp do aborcji jest jeszcze bardziej ograniczony. Jednym z takich krajów jest Malta. Tam aborcja nie jest legalna w żadnym przypadku. Kobieta mieszkająca na Malcie za aborcję może trafić do więzienia nawet na trzy lata. Przerywanie ciąży jest całkowicie nielegalne także w Watykanie i San Marino.

Oceń

Data publikacji: 28/04/2023, Data aktualizacji: 23/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *