Zapobieganie rozstępom w ciąży - krótki poradnik

Zapobieganie rozstępom w ciąży – krótki poradnik

zapobieganie rozstępom w ciąży

Kobiety w ciąży słusznie obawiają się nieestetycznych zmian na skórze, które trudno później usunąć. Zapobieganie rozstępom w ciąży trzeba rozpocząć krótko po poczęciu. Wyjaśniamy czym są rozstępy, dlaczego powstają, i jak ich uniknąć.

Dlaczego większość kobiet w ciąży ma rozstępy?

W tym czasie niektóre partie ciała znacznie się powiększają. Powoduje to rozciąganie włókien kolagenowo-elastynowych w skórze. Jeżeli proces ten jest zbyt szybki i długotrwały, włókna te z czasem pękają i tworzą się charakterystyczne blizny. Niektóre panie mają predyspozycje genetyczne do powstawania rozstępów. Oznacza to, że jeżeli matka kobiety w ciąży miała takie zmiany na skórze — prawdopodobnie przyszła mama też zobaczy je na swoim ciele. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Powstawaniu rozstępów sprzyjają też zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w trakcie ciąży. Zawsze warto jednak walczyć o to, aby pojawiło się ich jak najmniej, ponieważ trudno się ich potem pozbyć.

Zobacz również: Naturalne sposoby na rozstępy w ciąży

Zapobieganie rozstępom w ciąży – kilka wskazówek

Kobieta, która chce uniknąć rozstępów powinna dbać o odpowiednią dietę. Dobrze by było, aby nie przytyła więcej niż 12 kg, ponieważ im większy wzrost wagi, tym bardziej obciążona jest skóra brzucha, bioder, ud i pośladków. Warto sprawdzić, które produkty spożywcze zawierają cynk, ponieważ pierwiastek ten bierze udział w syntezie włókien kolagenowych. Na skórę świetnie wpływają też witaminy. Witamina A, E i C. Odpowiednio nawilżona skóra jest bardziej elastyczna. Dlatego nie można zapominać o piciu dużej ilości płynów, najlepiej wody. Na jej stan dobrze wpływa też aktywność fizyczna, ponieważ umożliwia lepsze natlenienie tkanek. Przystąpienie do konkretnych ćwiczeń trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zapobieganie rozstępom w ciąży powinno obejmować masaż skóry. Najlepiej wykonywać go pod prysznicem, za pomocą szorstkiej rękawicy lub gąbki. Nieco łagodniej traktujemy brzuszek. Prysznic można zakończyć polewaniem ciała naprzemiennie strumieniem ciepłej i zimnej wody. Wiele pań decyduje się na pielęgnowanie skóry specjalnymi kremami na rozstępy dla kobiet w ciąży. Mogą one uczulać, więc na początek najlepiej kupić niewielkie opakowanie produktu albo poprosić w sklepie o bezpłatną próbkę.

Sposoby na usunięcie rozstępów

Niestety nawet ścisłe przestrzeganie powyższych zaleceń nie gwarantuje, że rozstępy się nie pojawią. Niestety trudno je potem całkowicie usunąć. Można za to sprawić, aby stały się one prawie niewidoczne, np. za pomocą zabiegu laserowego.

Oceń

Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *