Naturalne sposoby na rozstępy w ciąży

naturalne metody na rozstępy w ciąży

W ciąży rosnący brzuszek i sucha skóra sprzyjają powstawaniu rozstępów. Ta zmiana ciążowa nie odpowiada żadnej przyszłej mamie, dlatego większość z nich próbuje im zapobiegać. Najlepiej wykorzystać do tego domowe metody. Sprawdź najlepsze naturalne sposoby na rozstępy w ciąży!

Spis treści:

  1. Jak powstają rozstępy w ciąży?
  2. Jakie są naturalne sposoby na rozstępy w ciąży?

Jak powstają rozstępy w ciąży?

W ciąży kobieca skóra intensywnie się rozciąga na skutek wzrostu płodu. W konsekwencji zawarte w niej włókna kolagenowe pękają. Nie uszkadza to naskórka, ale powoduje w nim ubytki pod postacią różowych i czerwonych prążków na skórze, które z czasem zaczynają jaśnieć. To właśnie są rozstępy.

To, w którym miesiącu ciąży pojawią się rozstępy, zależy od predyspozycji genetycznych oraz sposobu pielęgnacji skóry. Najczęściej jednak pierwsze prążki na skórze dojrzeć można między 6 a 7 miesiącem ciąży.

Zobacz również: Ciąża a zwierzęta w domu – czy pies lub kot może stanowić zagrożenie dla dziecka?

Jakie są naturalne sposoby na rozstępy w ciąży?

Pojawieniu się rozstępów w ciąży możesz zapobiec poprzez:

  • Nawilżanie skóry – nie potrzebujesz do tego drogich kremów. Wystarczy oliwka dla dzieci lub oliwa z oliwek tłoczona na zimno. Dzięki temu Twoja skóra będzie lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Pamiętaj, że smarowanie oliwką przyniesie efekty, tylko jeśli będziesz robić to systematycznie. Najlepiej robić to codziennie rano i wieczorem.
  • Stosowanie delikatnego peelingu – najlepiej wykonywać go 1-2 razy w tygodniu w celu złuszczenia martwego naskórka. Domowy peeling możesz wykonać z kawy, soli czy białego cukru.
  • Masaż – masując skórę, sprawiasz, że staje się ona bardziej elastyczna. Najlepiej wykonywać go w kąpieli poprzez delikatne, kuliste ruchy dłoni. Możesz użyć do tego oliwki lub kremu. Masować możesz się również za pomocą prysznica poprzez naprzemienne zmienianie temperatury strumienia wody.
  • Dieta bogata w składniki odżywcze – z rozstępami musisz walczyć także od wewnątrz poprzez właściwą dietę. Zadbaj, aby była ona bogata w witaminę A, C i E oraz krzem i cynk. Niezbędne składniki odżywcze znajdziesz w awokado, brukselce, fasoli, burakach, orzechach, kaszy gryczanej i pestkach dyni.
  • Regularne ćwiczenia – ruch uelastycznia Twoją skórę i poprawia krążenie krwi. Przyszłym mamom najbardziej zaleca się pływanie, jogę, pilates oraz spacery. Jeśli obawiasz się ćwiczeń w ciąży, to porozmawiaj o nich najpierw ze swoim lekarzem. Sprawdzi on, czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.
Oceń

Data publikacji: 15/08/2023, Data aktualizacji: 02/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *