Zaburzenia oddychania w ciąży

Zaburzenia oddychania w ciąży

Aż 70% ciężarnych skarży się, że pojawiają się u nich zaburzenia oddychania m.in. duszności czy spłycenie oddechu. Skąd się biorą? Czy można sobie z nimi jakoś poradzić? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Zaburzenia oddychania w ciąży- skąd się biorą?
  2. Zaburzenia oddychania w ciąży- jak sobie z nimi radzić?
  3. Zaburzenia oddychania w ciąży- czy konieczna jest konsultacja lekarska?

Zaburzenia oddychania w ciąży- skąd się biorą?

Zaburzenia oddychania w ciąży ogólnie są konsekwencją zmian hormonalnych, zwiększonego obciążenia serca oraz zmian mechanicznych związanych z rosnącą macicą. Jednak w poszczególnych trymestrach przyczyna zaburzeń oddychania jest nieco inna.

W I trymestrze ciąży rośnie poziom hormonów, a w tym progesteronu, który odpowiada za utrzymanie ciąży, a także za “napęd” naszego oddechu. Dzięki progesteronowi zwiększa się wrażliwość układu oddechowego na dwutlenek węgla, którego nadmiaru nasz organizm chce się pozbyć. Może to powodować słabszy oddech.  Na początku ciąży serce zaczyna bić dla dwóch osób. Musi więc ono pracować dużo ciężej niż wcześniej, aby utleniona krew dotarła do wszystkich narządów. Jest to kolejna przyczyna problemów z oddychaniem.

W II trymestrze ciąży zaburzenia oddychania są dla większości ciężarnych najbardziej odczuwalne. Dziecko jest już dość duże, przez co zajmuje w jamie brzusznej więcej miejsca. Narządy wewnętrzne są przesuwane przez ciągle rosnącą macicę w stronę płuc, co powoduje zmniejszenie ich objętości. Skutkiem tego jest także mniej efektywne zasysanie powietrza przez przeponę. W II trymestrze także sposób oddychania staje się bardziej męczący, ponieważ kobieta używa do niego górną części klatki piersiowej oraz mięśnie szyi, a nie angażuje przepony. Nazywa się to oddychaniem przez tor piersiowy. Proces oddychania jest również wspierany przez mięśnie brzucha, co w ciąży jest utrudnione przez ich rozciągnięcie.

W III trymestrze dziecko może stopniowo przesuwać się niżej, dzięki czemu problemy z oddychaniem będą się zmniejszać. Zwiększony jest również przepływ powietrza w płucach, ponieważ dzięki pracy hormonów rozszerzają się drogi oddechowe. Jest to jednak zależne od rozmiaru i ułożenia dziecka w macicy. Jeśli dziecko jest dość duże, to zaburzenia oddychania mogą nie ustąpić, a wręcz się nasilić. Dziecko w brzuchu może także kopać, co również może utrudnić oddychanie. Na oddech ciężarnej negatywny wpływ ma także stres przez porodem i pojawieniem się nowego członka rodziny.

Zaburzenia oddychania w ciąży- jak sobie z nimi radzić?

Z zaburzeniami oddychania kobiety ciężarne mogą spróbować sobie poradzić na kilka sposobów. Nie ma oczywiście gwarancji, że będą one skuteczne, ponieważ każda kobieta jest inna, ale warto spróbować. Oto kilka najlepszych sposobów:

  • W I trymestrze kobieta powinna zacząć wykonywać delikatne ćwiczenia oddechowe skupiające się na uspokojeniu i kontrolowaniu oddechu
  • Od początku ciąży ciężarna powinna ćwiczyć oddech torem żebrowym lub przeponowym, dzięki temu organizm będzie bardziej dotleniony, a objętność płuc będzie większa.
  • Jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań, to kobieta powinna podejmować aktywność fizyczną
  • W III trymestrze ciąży kobieta powinna wykonywać ćwiczenia wyciszające i uspokajające, a nawet medytację oraz ćwiczenia relaksujące mięśnie brzucha i mięśnie dna miednicy

Zaburzenia oddychania w ciąży- czy konieczna jest konsultacja lekarska?

W niektórych przypadkach zaburzenia oddychania w ciąży nie są wywołane ciążowymi zmianami fizjologicznymi, ale poważniejszymi dolegliwościami. Wymagają one skonsultowania zaburzeń oddychania z lekarzem. Dolegliwości, które powinny skłonić kobietę ciężarną do konsultacji lekarskiej to:

  • Wysokie tętno
  • Uczucie kołatania serca
  • Odczuwanie bólu podczas oddychania
  • Odczuwanie bólu w klatce piersiowej
  • Niemijająca duszność
  • Świszczący oddech
  • Uciążliwy kaszel
  • Sinienie ust
  • W przypadku chorowania na astmę zaostrzenie dolegliwości

Objawy te mogą być jedynie wynikiem ciążowych zmian fizjologicznych, ale mogą świadczyć o poważniejszej chorobie. Wymagają więc dalszej diagnostyki, a w niektórych przypadkach specjalistycznego leczenia.

Podczas ciąży ciało kobiety zmienia się, a w jej organizmie zachodzi wiele fizjologicznych zmian. Powodują one często problematyczne dla ciężarnej symptomy w tym zaburzenia oddychania w ciąży.

Zdjęcie: pixabay

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń

Data publikacji: 14/07/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *