Nie wszystkie kobiety w ciąży mają wieczorne mdłości. Ich pojawienie się jest częściowo uzależnione od wrażliwości na działanie hormonów ciążowych. Można je skutecznie łagodzić, między innymi stosując odpowiednią dietę. Czasami mdłości są objawem choroby, a tego nie wolno bagatelizować.
Spis treści
Niektóre kobiety są tak wrażliwe na działanie progesteronu, że odczuwają mdłości prawie przez całą dobę. Badacze wskazują, że jest to częściowo uwarunkowane genetycznie. Jeżeli matka cierpiała z powodu uciążliwych mdłości, to jej córka może podobnie przechodzić ciążę. To właśnie progesteron jest odpowiedzialny za wiele dolegliwości w ciąży, w tym właśnie za mdłości. Jego poziom szybko rośnie w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ wspiera on prawidłowy rozwój. Wieczorne mdłości nasilają je zbyt obfite i tłuste posiłki, siedzący tryb życia oraz przebywanie w dusznych pomieszczeniach. Ciężarna może też nudnościami reagować na stres oraz zbyt intensywne zapachy.
Uciążliwe i częste mdłości w ciąży mogą być objawem choroby, np. niedoczynności tarczycy, cukrzycy. Dlatego trzeba je zgłosić ginekologowi. Szczególnie niebezpieczny jest stan przedrzucawkowy, który trzeba podejrzewać, gdy kobietę boli głowa i drażni ją jasne światło, a ponadto ma wysokie ciśnienie i prawie nie oddaje moczu. Stanowi on bezpośrednie zagrożenie życia, więc powyższe symptomy oznaczają konieczność wezwania pogotowia ratunkowego.
Co do zasady nie leczy się mdłości w ciąży, które nie są wynikiem choroby. Chyba że są one połączone z intensywnymi wymiotami, ponieważ może to doprowadzić do: odwodnienia organizmu, zaburzeń elektrolitowych oraz zbyt małej ilości węglowodanów w organizmie. Dlatego w takim przypadku kobieta musi być poddana leczeniu szpitalnemu, aby można było szybko uzupełnić niedobór płynów, witamin i glukozy. Czasami lekarze decydują się na podanie ciężarnej pacjentce leków przeciwwymiotnych. Natomiast mdłości wynikające z choroby, mijają po wdrożeniu leczenia konkretnej, np. w przypadku cukrzycy – stosowanie diety antycukrzycowej oraz ewentualnie insuliny.
Mdłości w ciąży będą jednak mniej uciążliwe, gdy kobieta w ciąży będzie:
Data publikacji: 21/01/2025, Data aktualizacji: 21/02/2025
Dodaj komentarz