Wieczorne mdłości w ciąży – przyczyny i sposoby na ich uniknięcie

wieczorne mdłości w ciąży

Nie wszystkie kobiety w ciąży mają wieczorne mdłości. Ich pojawienie się jest częściowo uzależnione od wrażliwości na działanie hormonów ciążowych. Można je skutecznie łagodzić, między innymi stosując odpowiednią dietę. Czasami mdłości są objawem choroby, a tego nie wolno bagatelizować.

Przyczyny wieczornych mdłości w ciąży

Wieczorne mdłości w ciąży a hormony i styl życia

Niektóre kobiety są tak wrażliwe na działanie progesteronu, że odczuwają mdłości prawie przez całą dobę. Badacze wskazują, że jest to częściowo uwarunkowane genetycznie. Jeżeli matka cierpiała z powodu uciążliwych mdłości, to jej córka może podobnie przechodzić ciążę. To właśnie progesteron jest odpowiedzialny za wiele dolegliwości w ciąży, w tym właśnie za mdłości. Jego poziom szybko rośnie w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ wspiera on prawidłowy rozwój. Wieczorne mdłości nasilają je zbyt obfite  i tłuste posiłki, siedzący tryb życia oraz przebywanie w dusznych pomieszczeniach. Ciężarna może też nudnościami reagować na stres oraz zbyt intensywne zapachy.

Wieczorne mdłości w ciąży jako obaw choroby

Uciążliwe i częste mdłości w ciąży mogą być objawem choroby, np. niedoczynności tarczycy, cukrzycy. Dlatego trzeba je zgłosić ginekologowi. Szczególnie niebezpieczny jest stan przedrzucawkowy, który trzeba podejrzewać, gdy kobietę boli głowa i drażni ją jasne światło, a ponadto ma wysokie ciśnienie i prawie nie oddaje moczu. Stanowi on bezpośrednie zagrożenie życia, więc powyższe symptomy oznaczają konieczność wezwania pogotowia ratunkowego.

Jak leczy się mdłości w ciąży?

Co do zasady nie leczy się mdłości w ciąży, które nie są wynikiem choroby. Chyba że są one połączone z intensywnymi wymiotami, ponieważ może to doprowadzić do: odwodnienia organizmu, zaburzeń elektrolitowych oraz zbyt małej ilości węglowodanów w organizmie. Dlatego w takim przypadku kobieta musi być poddana leczeniu szpitalnemu, aby można było szybko uzupełnić niedobór płynów, witamin i glukozy. Czasami lekarze decydują się na podanie ciężarnej pacjentce leków przeciwwymiotnych. Natomiast mdłości wynikające z choroby, mijają po wdrożeniu leczenia konkretnej, np. w przypadku cukrzycy – stosowanie diety antycukrzycowej oraz ewentualnie insuliny.

Mdłości w ciąży będą jednak mniej uciążliwe, gdy kobieta w ciąży będzie:

  • jadła lekkostrawne posiłki (częściej, a mniej),
  • unikała przebywania w nie wietrzonych pomieszczeniach oraz w miejscach, gdzie unoszą się silne zapachy, np. drogerie.
  • często przebywała na świeżym powietrzu,
  • usprawniała pracę układu pokarmowego przez lekką aktywność fizyczną, np. spacery.
Oceń

Data publikacji: 21/01/2025, Data aktualizacji: 21/02/2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *