Jednym z bardziej dokuczliwych objawów ciąży jest trądzik – nieestetyczne zmiany skórne pojawiają się nawet u tych kobiet, u których wcześniej nie występowały problemy z cerą. Co powoduje trądzik w ciąży? Jak pielęgnować skórę, aby załagodzić jego objawy? Podpowiadamy.
Spis treści:
Trądzik w ciąży to dolegliwość typowa dla pierwszego trymestru ciąży. Wypryski pojawiają się wskutek zwiększonego wydzielania hormonów i co za tym idzie, wzmożonej produkcji gruczołów łojowych [1]. Na szczęście taki stan rzeczy nie trwa wiecznie – zwykle wygląd cery ulega poprawie w drugim lub trzecim trymestrze.
Jeśli trądzik w ciąży nie przemija, może to oznaczać, że ciężarna jest narażona na duży stres lub nieprawidłowo się odżywia [1]. Przy trądziku niewskazane są np. [2]:
Przyczyną nasilającego się trądziku w ciąży może być także podwyższony poziom hormonu prolaktyny – wtedy zmiany skórne utrzymują się nie tylko przez cały okres ciąży, ale i podczas laktacji [3].
Leczenie trądziku w ciąży jest trudne, ze względu na ograniczone możliwości zastosowania leków. Wykluczone są leki przeciwtrądzikowe doustne, a także niektóre preparaty stosowane miejscowo [3]. Przykładowe leki przeciwtrądzikowe, zakazane w ciąży ze względu na możliwe ryzyko wywołania u dziecka wad wrodzonych lub innych problemów zdrowotnych, to [4]:
Jeśli ciężarna przyjmowała którąś z wymienionych powyżej substancji, wskazane jest, aby jak najszybciej wykonać badania prenatalne, takie jak np. test PAPP-A lub prenatalny test genetyczny.
Jak radzić sobie z trądzikiem w ciąży? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę. Wskazane jest regularne przemywanie skóry delikatnym tonikiem lub wodą z łagodnym mydłem, a także częste mycie włosów, aby zapobiec ich przetłuszczaniu. Jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, ciężarna może zastosować miejscowo preparaty zawierające nadtlenek benzolu, kwas salicylowy, kwas azelainowy lub kwas glikolowy [4]. Są one dostępne bez recepty.
Data publikacji: 06/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021
Dodaj komentarz