Test ciążowy to najpopularniejszy sposób na wykrycie ciąży na wczesnym etapie – jego wiarygodność to ok. 95-99%. Wykonuje się go z moczu – wykrywa obecność hormonu HCG. Taki test najlepiej przeprowadzić w dniu spodziewanej miesiączki, a przy pozytywnym wyniku warto udać się do ginekologa w ciągu 1-2 tygodni.
Spis treści:
Jak działa test ciążowy
Rodzaje testów ciążowych
Jak stosować test ciążowy
Pewność testu ciążowego
Działanie testu ciążowego jest bardzo proste – pozwala on na wykrycie w moczu hormonu HCG.
Co to takiego? To gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon wydzielany przez zarodek. Dzięki HCG podtrzymywane jest wydzielanie progesteronu, a tym samym – możliwe jest utrzymanie ciąży. HCG znajduje się w organizmie kobiety już od 7.-10. dnia po zapłodnieniu, na początku ciąży największe stężenie można zaobserwować rano.
Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych: płytkowe, strumieniowe i paskowe. Przy teście płytkowym konieczne jest umieszczenie kilku kropli moczu w pipecie, a następnie – na odpowiedniej płytce. Przy paskowym – mocz umieszcza się w suchym i czystym pojemniku, by później zanurzyć w nim końcówkę testera. Test strumieniowy polega natomiast na przytrzymaniu końcówki testera pod strumieniem moczu (wystarczy kilka sekund).
Najnowsze artykuły:
Stosując test należy przede wszystkim skorzystać z instrukcji dołączonej do zestawu. Zawiera ona informacje o rodzaju testu i czasie oczekiwania na wynik. Lekarze zalecają realizację testu najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, ponieważ wtedy poziom hormonu HCG powinien być wystarczający. Test wykonać można o każdej porze dnia, jednak często zaleca się wykorzystanie porannego moczu.
Najczęściej test posiada płytkę kontrolną i drugą – wynikową. Płytka kontrolna zabarwia się zawsze (dzięki temu wiadomo, że test działa prawidłowo), natomiast wynikowa w momencie wykrycia hormonu HCG. Warto pamiętać, by nie korzystać z testów przeterminowanych.
Test ciążowy nie gwarantuje 100% pewności, jednak szacuje się ją na ok. 95-99%. Najczęściej „dwie kreski” – nawet bardzo słabo widoczne – świadczą więc o ciąży. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że na nieprawidłowy wynik mogą wpływać m.in. wykorzystanie testu po dacie ważności, realizacja go zbyt wcześnie (gdy stężenie hormonu HCG jest jeszcze za niskie) czy przeprowadzenie go tuż po owulacji (gdy wydziela się hormon podobny do HCG). Jeśli test wykaże wynik pozytywny, dobrze wykonać badanie krwi, a także umówić się do ginekologa w czasie 1-2 tygodni.
Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży
Data publikacji: 20/03/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz