28 tydzień ciąży - jak przebiega rozwój dziecka na tym etapie?

Rozwój dziecka w 28 tygodniu ciąży – jak przebiega?

rozwój dziecka w 28 tygodniu ciąży

W 28 tygodniu ciąży Twoje dziecko powoli przypomina już noworodka. Ma on już wykształcone wszystkie narządy wewnętrzne. Wciąż jednak doskonalą one swoją pracę. Organizm Twojego maluszka intensywnie pracuje, aby już za kilka tygodni pojawić się na świecie. Sprawdź, jak dokładnie przebiega rozwój dziecka w 28 tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. Wielkość dziecka w 28 tygodniu ciąży
  2. Układ nerwowy w 28 tygodniu ciąży
  3. Zmysły dziecka w 28 tygodniu ciąży
  4. Oddech dziecka w 28 tygodniu ciąży

Wielkość dziecka w 28 tygodniu ciąży

W 28 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 37-38 centymetrów długości i waży około 1,1–1,3 kilograma. Swoim rozmiarem przypomina więc bakłażana. Jego ciało na tym etapie staje się coraz bardziej proporcjonalne. Z kolei jego różowawa skóra nabiera coraz bardziej naturalnego wyglądu, ponieważ pojawia się pod nią warstwa tłuszczu. Jest ona jednak niewielka, ponieważ tkanka tłuszczowa dopiero stopniowo się gromadzi.

Układ nerwowy w 28 tygodniu ciąży

W 28 tygodniu ciąży układ nerwowy dziecka intensywnie się rozwija. Mózg cały czas rośnie. Na jego powierzchni pojawiają się fałdy i bruzdy. Dzieli się on na dwie półkule, co umożliwia Twojemu dziecku odbieranie coraz większej ilości bodźców zmysłowych. Twój maluch ma już coraz bardziej rozwinięte zdolności poznawcze. Zaczyna także śnić, dzięki wchodzeniu w fazę REM podczas snu.

Zobacz również: 28 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Zmysły dziecka w 28 tygodniu ciąży

W 28 tygodniu ciąży zmysły dziecka są już dość dobrze wykształcone. Jego słuch jest już dość wyostrzony, co pozwala mu reagować na dźwięki z otoczenia, takie jak na głos matki czy innych bliskich osób. Oczy dziecka są już w pełni rozwinięte, ale zmysł wzroku nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Jest to moment, w którym Twoje maleństwo otwiera oczy po raz pierwszy. Zaczyna więc zamykać oczy, kiedy śpi i otwierać je, kiedy się budzi. Dziecko potrafi już widzieć kolory i kształty, ale wciąż są one dla niego rozmyte.

Oddech dziecka w 28 tygodniu ciąży

28. tydzień ciąży płuca dziecka są już w pełni wykształcone. Wciąż jednak dojrzewają i intensywnie pracują w celu przygotowania maluszka do oddychania po urodzeniu. W trakcie treningu oddechowego maluszek może połykać płyn owodniowy. U wielu dzieci powoduje to czkawkę, którą możesz odczuwać jako delikatne “wstrząsy”. Nie jest to nic niebezpiecznego. Jest to naturalny moment w rozwoju układu oddechowego Twojego dziecka.

Oceń

Data publikacji: 30/03/2024, Data aktualizacji: 04/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *